Olen lukenut että japanilaiset (olivat vuosikymmeniä edellä muita tällä saralla) käyttivät dieseliä koska se oli helpompaa valmistaa ja eivät olleet enään niin rampoja bensiinin vähyyden takia.
Kysymykseni onkin että miksi saksalaiset eivät kehittäneet dieselmoottoreita samalla innolla? olisi ollut paljon järkevämpää kuin käyttää "tavallista" bensaa.
Kysymykseni onkin että miksi saksalaiset eivät kehittäneet dieselmoottoreita samalla innolla? olisi ollut paljon järkevämpää kuin käyttää "tavallista" bensaa.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Saksa sai polttoaineensa pääosin fichertropps-synteesillä ruskohiilestä. Silloin ei osattu tehdä kuin bensiiniä. Saksalla ei ollut kuin yksi ölylähde Romanian ploiesti, joka ei riittänyt mihinkään.
Ennen hyökkäystään neuvostoliittoon, saksa osti sieltä suuret määrät diesel-polttoainetta sukellusveneisiinsä.
http://takkirauta.blogspot.com/2007/10/kemiaa-herkkuskoisille-osa-ii.html?showComment=1193130720000
Eivätkös japanilaiset olisi voineet avittaa liittolaista tuolla saralla? Myihän saksakin japanilaislle panzer III ja Tiikerin mutta ne eivät ehtineet perille... vaan miksi eivät edes lähettäneet piirrustuksia? melko kummallista.
ole paljastettu.Ehkä japanilaiset ja saksalaiset eivät olleetkaan niin hyviä ystäviä kuin on annettu olettaa.
Eivät olleetkaan! Sodan lopputuloksen ollessa jokin toinen, niin Siperiassa olisivat 1950-luvulla katsellee kahden suurvallan aseet toisiaan. Jossakin olisi Saksa ja Japani aasian jakaneet ja siihen olisi syntynyt se "kylmäsota".
Sotakoneilla on ollut omat periaatteensa.
Bensa(otto)moottori on halvempi valmistaa ja sillä on parempi teho-paino-suhde kuin dieselillä, joka taas on pitkäikäisempi.
Sotakaluston elinikä on tunnetusti aika lyhyt, sinne ne jäävät maastoon syystä tai toisesta, joten huonompikin halvempi moottori kelpaa.
Tosiasiaa liene ollut sekin, että asennettiin niitä moottoreita, joita oli saatavana ja tuotannossa.
Lentokoneiden suunnittelussa oli samanlaisia periaatteia, arvioitu käyttöaika oli melko vähäinen.
Kysymykseni onkin että miksi amerikkalaiset eivät kehittäneet dieselmoottoreita samalla innolla? Ei ehkä ollut tarvetta.
Kaikki amerikkalaisten sotakoneethan toimi tietenkin bensiinillä.
Mikäs bensiinissä oli vikana kun sitä vaan riitti, ja amerikkalaisillahan sitä riitti.
"Kysymykseni onkin että miksi amerikkalaiset eivät kehittäneet dieselmoottoreita samalla innolla? Ei ehkä ollut tarvetta."
Kyllä tarvetta ilmeisesti löytyi, koska Taisteluvälinekomitea aloitti Shermanin modaamisen sellaiselle moottorille jo 1941. A2 Dieselmanit todettiin vielä Aberdeenin kokeiluissa suorastaan tehokkaimmiksi tuohon asti esitetyistä malleista. Joitakin ongelmia löydettiin jäähdytyksen ja jousituksen kanssa, mutta ei kuitenkaan mitään varsinaisesti ylitse pääsemätöntä.
Sotalaitos ei kuitenkaan halunnut taistella sotaansa dieselkoneilla ja kielsi maastaviennin näille vaunuille jo vuoden -42 alussa. Tuotakin kieltoa tosin rikottiin alituiseen melkein kaikilla kuviteltavissa olevilla tavoilla enemmän tai vähemmän julkisesti...