Natolta 5000 miestä lisää kansainväliseen rauhanturva operaatioon.
Isaf vahvistuu
Asder2.
10253
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Nato ilmeisesti arvioi alunperin totaalisen väärin tarvitsemansa voiman määrän ja operaation keston. Mitä tämä kertoo Naton kyvystä arvioida uhkia ja varautua niihin?
Näyttää vahvasti siltä, että Nato on häviämässä ensimmäisen varsinaisen sotansa. Miten täällä vielä jotkut kuvittelevat järjestön aiheuttavan Venäjällä edes pelkoa, kun se ei kykene selviytymään edes tämän kaltaisesta vastustajasta. Kuinka liitto pärjäisi suurvaltaa vastaan?
Pask.. Jauhat! Puolustusliitto toimii tilanteen mukaan ja täytyy muistaa että kansainvälisen rauhanturva operaation hyväksyi YK eikä itkijä mainitse YK:ta sanallakaan miksi???
juu. YK:n tehtävä olisi myös puuttua tilanteeseen! Kerroppa mikä tai kuka uhkaa 28 maan puolustusliittoa??
Hyväksyi kyllä, mutta toteutus on Naton vastuulla eikä hyvältä näytä.
Tietenkin Liitto toimii tilanteen mukaan, mutta miksi tilanne on mennyt koko ajan huonommaksi? Todennköisin syy on Liiton karmeat virhearviot, resurssien riittämättömyys ja kyvyttömyys ennakoida tulevaa.
Näyttää siltä, että tässä on toteutumassa tyypillinen sotilaallinen virhearvio; Lähdetään voittamaan vastustajaa alun perin liian pienellä voimalla -> operaatio pitkittyy ja mutkistuu -> lisätään joukkoja -> homma laajenee naapureiden alueelle -> lopulta vetäytyminen tavoitteita saavuttamatta.
Vetäytyminen yleensä naamioidaan operaation tavoitteiden saavuttamiseksi. Näin tullee tässäkin tapauksessa käymäään.
Kovin luotettavalta sotilaalliselta toimijalta Nato ensisotansa perusteella vaikuttaa...
Oliskohan se terrorismi, jonka vastaisen sodan puolustusliitto on häviämässä...
eli ilmeisesti kirjoittajan toive-ajattelua. On satavarmaa, että Nato ei ala häviämään sotaa joitakin epäinhimillisiä talebaneja vastaan. Jos kova paikka tulee, aletaan sotia kunnolla ja talebanit pyyhkäistään historiaan. Afghanistanin naisia ja tyttöjä ei voi jättää muslimien rääkättäväksi.
Nato on jo käytännöllisesti katsoen hävinnyt tuon sodan. Se on yrittänyt vuosikausia pyyhkäistä Talebaneja historiaan ja löytää Osaman, mutta ei ole onnistunut kummassakaan.
Natossa ei ole tajuttu, ettei se voi voittaa sotaa, ellei operaatiolla ole Afganistanin kansan varuksetonta tukea. Sitä taas on mahdotonta saada niin kauan kuin Naton pommit putoilevat hääseurueiden keskelle.
Mitä "kunnollisemmin" Nato yrittää sotia, sitä ohuemmaksi käy sen saama sympatia ja sitä enemmän ääriliikkeet saavat kannatusta. Samanaikaisesti Nato joutuu Talebanin hyökkäysten kohteeksi myös Afganistanin ulkopuolella.
Operaatio olisi voinut olla menestyksekäs vain, mikäli Nato olisi kyennyt saamaan nopean voiton Talebaneista. Tähän se ei kyennyt vaan taisteluiden pitkittyminen tulee romuttamaan -paitsi liiton uskottavuuden- niin myös sen mahdollisuuden julistaa sodan tavoitteet täyttyneiksi ja itsensä voittajaksi.
Afganistaniin tarvittiin ISAF, koska USAF on jo kiipelissä. Eivät nämä rengitkään mihin tahansa suostuneet, niin sanottu "taisteleminen" tuntui hallituksista ja pääministereistä väkinäiseltä.
"Taisteleminen" onkin eskaloitunut afgaaneista pakistasnilaisten kylien pommittamiseen, se on ydinvaltio Pakistanin puolelle. Viisas hallitus pitää sota- ja ulkoministerinsä muissa hommissa.
Lähestytään jo tärkeää tehtävää. Koko maailma yhdessä. Kaikki harjoitus on tärkeää. Myös verkkoyhteyksien luominen vapaissa maissa jne. Terrorismin vastainen sota alkaa vähitellen. Toistaiseksi ei ole ollut juuri mitään. Tämä on vasta alukusoittoa rikollisen nujertamiseksi. Afganistanin rauhoittaminen on tärkeää. Terrorismin vastainen sota saa voimistuvia uusia piirteitä. Koulutusleirit tulee hävittää ja rikolliset ottaa kiinni. Kaikki vain vahvistaa Natoa. Tiedustelu saa tietoa kaikista vihollisen liikkeistä.
"Terrorismin vastainen sota saa voimistuvia uusia piirteitä."
Seuraatko ollenkaan innossasi mitä ympärilläsi tapahtuu? Jopa Naton johtovaltiossa ollaan luovuttu sodasta terrorismiä vastaan.
http://www.aamulehti.fi/uutiset/ulkomaat/sota-terrorismia-vastaan-loppuu/138035