isotuomipihlajan leikkaus

voi myyrät...

Meillä on viime kesänä istutettu isotuomipihlaja-aita ja nyt lumien sulaessa paljastui myyrien (tai sit pupujen, en oo varma) aiheuttamat tuhot. Lähes kaikkia taimia oli kaluttu joko kokonaan rungon ympäri tai osittain.

Nyt mietinkin, voinko ja kannattaako taimet katkoa melkeen maan tasalle vai odotanko, että näen mitkä taimet lähtevät vihertämään. Ja onko sitten sen jälkeen liian myöhäistä leikata, eikös leikkaus pitäisi tehdä ennen kasvukautta. Kestääkö taimet edes sen, että ne leikataan sentin tyngälle? Runkoa on nimittäin syöty ihan alhaalta noin 10 sentin matkalta. Tällä hetkellä taimilla pituutta noin 40 cm.

2

1221

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puutarhaaja

      Paha paikka. Kurjat myyrät!
      Noin nuori aita ei taida jaksaa kasvaa kun versot on ympärikaluttu. Silmut saattavat aueta ja hetken vihertääkin, mutta sitten kuivuus korjaa taimet, kun versojen kuoret on kaluttu ja veden saanti lehdistölle siten katkaistu.
      Periaatteessa juuriston pitäisi olla kunnossa ja voimaa täynnä, joten kasvit kestävät hyvin alasleikkauksen ja alkavat innolla versoa uutta. Mutta jos mokomat myyrät on ulottaneet hampaansa myös maanpinnan alle, niin...
      Vaihtoehto, jos ei halua kaikkia taimia parturoida maan tasalle, on odottaa ja katsoa mitkä taimet lähtevät kasvuun ja vaihtaa sitten keväämmällä kuolleiden taimien tilalle uudet.

      • kin

        huomasin omalla pihalla saman... kaikista syöty kuoret alhaalta ja osa purtu poikki ihan juuresta. jos myyrät on syöny juuret niin eikös kasvi lähde irti vetämällä?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      31
      3547
    2. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      125
      1425
    3. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      11
      1331
    4. Mies muistatko kun näit

      Mut ensimmäisen kerran? Missä se oli? Hyvää yötä.
      Ikävä
      71
      1058
    5. Koetko sä mitään

      Syyllisyyden tunteita siitä mitä teit mulle?
      Ikävä
      58
      1041
    6. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      187
      1036
    7. olet kaiken rakkauden arvoinen

      Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy
      Ikävä
      26
      977
    8. Olisi kiva

      Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä
      Ikävä
      38
      941
    9. Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?

      Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.
      Ikävä
      67
      920
    10. Oot mun koko maailma

      Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹
      Ikävä
      78
      885
    Aihe