Kuoleeko kuusiaitani jos leikkaan sen tässä tulevan viikon aikana? Se on nyt saanut kasvaa kolme vuotta ilman leikkauksia ja haluaisin katkaista siitä pitkän ohuen latvan ainakin, ennen kesää. Mutta kuulemma se kuolee jos menen sitä nyt leikkelemään. Miten on?
Kuusiaita
1
341
Vastaukset
- puutarhaaja
Vastahan tuo naapurikin pärryytteli kuusiaitaansa siistimmäksi pari päivää sitten, niinkuin aina keväisin. Ja varsn komea kuusiaita onkin.
Ei kuusiaitasi leikkaukseen kuole, kunhan et tyvestä katkaise. Leikkaa vain oksien latvoja, niin että saat aidastasi tasalevyisen. Kovin lähelle runkoa ei saa mennä, leikkaa mielellään vain puutumattomia, viimekesänä kasvaneita oksien latvoja.
Jos katkaiset taimista sen pitkän, varsinaisen latvan, hidastuu pituuskasvu merkittävästi. Tilalle kasvaa monta latvaa ja aidan malli muuttuu leveäksi ja myöhemmin hankalammaksi hoitaa.
Suositeltavaa on leikata vain kuusiaidan sivuja, niin kauan kunnes aita on halutun korkuinen, jolloin latvankin voi katkaista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka882513- 671455
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww841388EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje111202- 81923
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19910Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe34785Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta102781- 54773
- 30706