Onpa hienoa, että rosvot paljastuva samalla kun lumipeite laskee.
Ensin joutui kiipeliin poliittista luikuria neljäkymmentä vuotta lasketellut Esko Seppänen. Hän on olevinaan tukenut köyhiä ja muita hädässä olevia.
Nyt on kuitenkin paljastunut, että miekkonen on samanlainen kuin muutkin bolseviikit: nostavat itse itsensä poliittiseen ja taloudelliseen etujoukkoon ja kahmivat kaikki edut itselleen. Jättävät pieniä muruja köyhille. Niitä, jotka putoilevat lattialle kun eivät pysy pöydällä ökyetujen kanssa.
Seppäsestä tosin monet uskoivatkin, että mies ei vanhoista raidoistaan eroon pääse. Olihan hän nuoruudessa innokas kokoomus/liberaalinuori ja partiopoika.
Se että heti Seppäsen perään ilmaantui toinen ökyrosvo oli suorastaan odotettu. Sama moraali molemmilla.
Ensin joutui kiipeliin poliittista luikuria neljäkymmentä vuotta lasketellut Esko Seppänen. Hän on olevinaan tukenut köyhiä ja muita hädässä olevia.
Nyt on kuitenkin paljastunut, että miekkonen on samanlainen kuin muutkin bolseviikit: nostavat itse itsensä poliittiseen ja taloudelliseen etujoukkoon ja kahmivat kaikki edut itselleen. Jättävät pieniä muruja köyhille. Niitä, jotka putoilevat lattialle kun eivät pysy pöydällä ökyetujen kanssa.
Seppäsestä tosin monet uskoivatkin, että mies ei vanhoista raidoistaan eroon pääse. Olihan hän nuoruudessa innokas kokoomus/liberaalinuori ja partiopoika.
Se että heti Seppäsen perään ilmaantui toinen ökyrosvo oli suorastaan odotettu. Sama moraali molemmilla.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Lähteekö Seppänen kovalle eläkkeelleen, koska HYMY-lehden päätoimittaja vaihtuu? Vai tuliko köyhän asia hoidettua ajamalla pronssipatsasta Tallinnaan?
Seppänen on kolumnistina Hymy-lehdessä, jossa hän on voinut haukkua herroja kanatarhan vartijoina esitellessään itseään.
Hymyn päätoimittajana on ollut Tulusto, joka on entinen toimittajaliittolainen (taistolainen).
Tulusto jää nyt eläkkeelle. Seppänen jää nyt eläkkeelle. Molemmat ovat noin 63 vuotiaita. Miten käy Seppäsen kolumnien Hymyssä?
http://www.julkaisija.fi/uutiset/index2.php?sivu=2246
Toimittaja Sami Lotila, 44, on nimitetty Hymyn vastaavaksi päätoimittajaksi 1.10.2009 alkaen, jolloin Esko Tulusto, 63, jää eläkkeelle. Hymyn kakkos-päätoimittajana Lotila aloittaa jo kesäkuussa.
http://yle.fi/mot/140200/kasis.htm
Johtotrion jäsenistä mielipidevaltaa käyttää yhä Hymy-lehden nykyinen päätoimittaja Esko Tulusto. Hän ei kuitenkaan suostu keskustelemaan julkisesti aiheesta. Tuluston mielestä Hymy-lehden maine epäpoliittisena julkaisuna ei kestä päätoimittajan oman poliittisen taustan käsittelyä. Toimittajaliitto pyrki verkottumaan keskeisiin tiedostusvälineisiin. Pääpaino asetettiin suuriin viestintätaloihin Yleisradioon, Helsingin Sanomiin, Suomen Tietotoimistoon ja Hufvudstadsbladetiin.
-------------------------------
Esko Seppänen
Kettukopla, eli ketut kanatarhan vartijoina
Hymy, 11/2005
Suomen valtio (lue: hallitus) valitsee kummallisia henkilöitä käyttämään omistajavaltaa yhtiöidensä hallituksissa.
Erityisen epäkelpo henkilö mihinkään julkisen vallan toimeen on mielestäni Fortumin hallituksen puheenjohtaja Peter Fagernäs. Hän on muun muassa yksi niitä pankinjohtajia, jotka (samoissa Kouri-kaupoissa ryvettyneen Björn Wahlroosin kanssa) ajoivat tuhoon suomenkielisen rahan linnoituksena toimineen Kansallis-Osake-Pankin.
Moraaliltaan jou(s)tavien suomalaisten oligarkkien kettukoplaan kuuluu muitakin, muun muassa Kari Stadig, Jukka Härmälä ja Eero Heliövaara.
tylstyykö nyt lehti luokkataisteluaseena?
Joutuuko luokkataistelu naftaliiniin Hymyssä tämän jälkeen?
http://yle.fi/uutiset/kulttuuri/2009/03/hymyn_paatoimittaja_vaihtuu_641352.html
Hymyn päätoimittaja Esko Tulusto, 63, jää eläkkeelle. Lehden johtoon astuu toimittaja, filosofian maisteri Sami Lotila, 44. Hän aloittaa kakkospäätoimittajana kesäkuussa.
Lotila on asunut viimeiset 15 vuotta Tallinnassa ja työskennellyt sieltä käsin suomalaisten ja virolaisten lehtien avustajana. Lotila on kirjoittanut myös kolme kirjaa, joista menestynein on parin vuoden takainen Mondo Matkaopas Tallinna.
http://www.kaapeli.fi/seppanen/jutut/tukilista.htm
Vaalituki
Näille avoimesti tukensa ilmoittaneille ihmisille erityiskiitokset
Esko Seppänen
Tulusto Esko
Seppänen vaali stallari-kannattajiensa aatteellista puhtautta, etteivät nämä vain sijoittaisi eläkettään varten
vaan käyttäisivät aikansa Seppäsen tukemiseen ehkä jopa vaalityöhön.
Huom, Seppänen ei ollut SKP:ssä (eikä ole Jakke Jakuttajakaan) vaikka puheet ovat kuin SKP:stä,
sillä SKP:ssä ei pääse EU-parlamenttiin.
Jos puheet ovat SKP:stä eikä ole SKP:ssä niin onkos sitten koko homma peestä?
Seppäsen stallarikannattajat saivat julistusta palkaksi Seppäseltä kun noudattivat hänen moraaliohjettaan: älä sijoita sillä Seppänen sijoittaa teidän puolestanne herrasväen EU-rahastoon, josta maksettavat eläkkeet tulevat tarvittaessa takuuna VERONMAKSAJILTA.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200901309000042_uu.shtm l
Toisin kuin moni muu, Seppänen on moraalisista syistä pidättäytynyt osakesijoittamisesta.
- Olen halunnut pitää näppini erossa näistä keinottelukuvioista ja omaisuuden ansiottomasta arvonnoususta. On helpompi arvostella, kun ei itse ole osallinen.
Olettko huomanneet kuinka moni svenskanstalande stallari on kääntynyt Rkp-johtoiseen suomenruotsalaisuuteen,
ottanut rahaa säätiöiltä jne.
Svenskat harjoittavat suomalaisten vastaista toimintaa Suomessa
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200904069367930_uu.shtml
Lehti: Ruotsinkielinen päiväkoti kielsi suomen - rinnasti kiroiluun
Maanantai 6.4.2009 klo 16.27
Päiväkoti rinnasti suomen kielen käytön kiroiluun. Asiasta uutisoi Pohjalainen.
Mikä seuraavista on vähiten väärin.
- Stalin on venäläinen (vaikka oli Dzhugas tai hulivili?)
- Che Guevara on lahjomaton vallankumouksellinen (vaikka piilotteli maassaan kommunismia vastaan rikoksia tehneitä?)
- äkkiväärä taistolainen on stallari (kannattiko Stalinia oikeasti?)
- Hitler on fasisti (vaikka tuskin oli käynyt Italiassa?)
Sanoisin että eniten oikein on sanoa että taistolainen on stallari,
koska he halusivat sotkea asiat kuin Stalin ja olivat paskahousuja, jotka pakenivat Suomeen pelehtimään eivätkä jääneet Neuvostoliittoon brezhneviaan nälkiintymään.
Eläkejärjestelijä Seppänen antoi EU-parlamentissa puheenvuoron venäläisten miehitysjoukkojen toimintansa peittelemiseksi pystyttämän pronssipatsaan pakkopitämisen puolesta Tallinssa,
mutta sama Seppänen ei ole pannut tikkua ristiin
suomalaisen nuorison opiskelun puolesta siten, että he voisivat maksuttomassa lukiossa opiskella ranskaa pakkoruotsin tilalla.
Ranska on kieli, jota on käytännössä osattava EU-viroissa,
mutta sekös Seppästä on kiinnostanut
Suomessa pikkuruinen Rkp on muodustunut ainaisena hallituspuolueena suomalaisnuorten
kielitaitoestämisen Berliinin muuriksi
http://annamikkola.blogit.uusisuomi.fi/2009/03/16/hallituksen-sivistyspolitiikka-pelkkaa-yliopisto-opiskelijoiden-kaskytysta/
Ryyti kommentoi:
16.3.2009 20.01
Hohhoijjaa noita yliopistoihmisiä…yliopistojen strategia kohdata globalisaation haasteet on pakolliset virkamiesruotsin kurssit!
Suomessa ns. toisen kotimaisen kielen, suomen tai ruotsin, kurssit on koettu niin keskeiseksi, että ne ovat ainoat asetuksella pakolliseksi säädetyt kurssit Suomen yliopistoissa koulusivistyksensä suomeksi tai ruotsiksi saaneille.
Yliopistojen tutkintoasetuksen 6 §:ää soveltaessaan yliopisto, joka on opetuskieleltään suomenkielinen, ei myönnä käytännössä anomuksesta suomen kielellä koulusivistyksensä saaneille opiskelijoille vapautusta ruotsin kielen kurssista, paitsi jos on kyse esim. vakavasta lukihäiriöstä. Sen sijaan koulusivistyksensä muilla kielillä saaneille opiskelijoille, käytännössä ulkomaalaisille, mukaan lukien EU:n kansalaiset, tämä vapautus myönnetään anomuksesta automaattisesti.
Suomen yliopistojen noudattama käytäntö on johtanut siihen, että muut EU-kansalaiset kuin suomenkieliset saavat yliopistotodistuksensa vähemmillä opintovaatimuksilla kielitaidon, nimenomaan ruotsin kielen taidon suhteen kuin suomen kielellä koulusivistyksensä saaneet.
sitä on tapahtunut jo aika pitkään
sanan vapaus.liliuys ainakin on riistäjä.mutta ei hän yksin ole.vastuuta asioista ei tunnu olevan kellään.suurista summista on kyse.
syyttelevät toinen toisiaan..kaikki pöllii.
ESKO SEPPÄNEN paljasti EU:n mädännäisyyttä ja härskiä eduntavoittelua ja nosti päivänvaloon vaiettuja ongelmia. Tosin aina jälkeenpäin kirjoittamalla kirjan jota ei juurikaan luettu. Tulevaisuuden näkijä Seppänen ei ollut eikä asioihin puuttuja.
Toisaalta Seppänen pysyi kritisoimansa järjestelmän osana toistakymmentä vuotta ja rikastui sen kustannuksella. Nappaili palkkaa päivärahoja etuja ja nautti vallasta ja lopuksi järkkäsi vielä ökyeläkkeen itselleen. Ja lähti eläkkeelle. Sitä ei tiedetä tunsiko Seppänen omantunnontuskia, mutta ahneus oli hännelläkin voimakkaampi vietti.
Nyt TÄSTÄ TYYLISTÄ ON ANALYSOITU MAIKKARISSA OHJELMA
MTV3 22:30 15.7.2009
Hesari: HS - Radio- ja TV-arvostelut - 15.7.2009
Ahne hippi paljasti sijoituspankkiirien metkut
. . . Mitä pitäisi ajatella Andersonin moraalista? Paljastamalla pankkimaailman korruptoituneisuuden bonuskulttuurin mädännäisyyden ja härskin eduntavoittelun hän nosti päivänvaloon vaiettuja ongelmia. Toisaalta hän pysyi kritisoimansa järjestelmän osana toistakymmentä vuotta ja rikastui sen kustannuksella. Entinen hippi tunsi omantunnontuskia, mutta ahneus oli hännelläkin voimakkaampi vietti.
HS - Radio- ja TV-arvostelut - 15.7.2009
Lontoo oli yksi nousukauden hektisimmistä talouskeskuksista. Nuoret sijoituspankkiirit saattoivat tienata satojatuhansia puntia kuukaudessa. Geraint Anderson oli menestyksekäs pankkiiri ja analyytikko. Hän oli opiskellut historiaa Cambridgen yliopistossa ja lähtenyt jo parikymppisenä hippinä pitkälle Aasian-kierrokselle. Muutama vuosi myöhemmin hän ajautui rahapulassa veljensä suosituksesta töihin Lontoon Cityyn, rahamaailman keskukseen. 45min Special -dokumentti Pankkiirin paljastukset
Kertomuksia
http://www.timesonline.co.uk/tol/news/uk/article4165716.ece