Hei! Olen kirkosta eronnut 2 lapsen äiti ja nyt kyselisin että mitähän mieltä kirkon työntekijät mahtaapi olla jos menen lapsieni kanssa kirkon perhekerhoon. Haluan antaa lapsilleni normin kristillisen kasvatuksen vaikka emme kuulukkaan kirkkoon.
onks tiatoo???
"uskova"eronnut
17922
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
saavu paikalle viisi minuuttiä myöhässä jotta luikurit on ehditty laskea.
opeta lapsillesi, että ravintolasta kannattaa lähteä ennen kuin tuodaan lasku :-)
ev-lut lahkohan myy taivasta, jumalaa, jeesusta ja kaikkea olematonta paskaa. Huijaavat siis.
Jotta he saisivat olemattoman tuotteensa kaupaksi, sitä täytyy myydä kaikkein heikoimmille. Kuten lapsille, hädässä oleville tai jo dementoituneille.
Kirkko yrittää tehdä viattomasta lapsesta uhrin. Tuo indoktrinoinnin vältteleminen on vain osa elämässä selviytymistä.
vaan jumalanpalveluksia, hartaustilaisuuksia, kasuaalitoimituksia (=kaste, avioliittoon vihkiminen, kodinsiunaus, hautaan siunaaminen jne), leiri-, kerho- ja partiotoimintaa lapsille ja nuorille, aikuisille myös kerhoja ja kursseja, konsertteja, taidenäyttelyitä jne. Tuote on siis yhtä konkreettinen kuin muillakin ohjelman järjestäjillä, mutta kaikki perustuu tietysti kristilliseen uskoon.
Haluat käyttää palveluja, mutta et maksaa niistä.
Ainakin meidän seurakunnassamme kaltaisiasi on aika paljon. Olen heidän kanssaan joskus jutellut, koska omasta mielestäni kuvio ei ole paras mahdollinen. No, ihmisillä on omat syynsä ja ymmärrän näitä syitä. Yhtä kaikki, ainakin minä ja kollegani meillä päin olemme sitä mieltä, että kaikki ovat tervetulleita!
Kirkollisveromaksutositteeksi riittää sinun oma usko että olet sen metafyysisesti maksanut. Tällaisissa tapauksissa on kohtuutona pyytää tieteellistä todistetta jos kerran siltä tuntuu.
Eri asia on miksi haluaisit lapsesi aivopestäväksi ja miksi pidät tätä normina? Kristillinen kasvatus on täysin sisällötön termi poislukien sitä tekopyhää satujen, joiden väitetään olevan totta, lukemista. Jos paikkakunnalasi on päiväkoti jossa aivopesu jätetty pois suosittelen sitä.
niin miksi yrität esittää jotain muuta mitä olet?
Kukaan uskova kirkosta eronnut 2 lapsen äiti ei kirjoittele tälle palstalle tuollaasia.
tiedä erostasi. Pienellä paikkakunnalla voivat vähän ihmetellä. Miksi rupesit vpaamatkustajaksi, jos kerran vielä aiot käyttää kirkon palveluita? Etkö ymmärrä, että menettelit väärin? Liity takaisin ja maksa kirkollisverosi, tai liity johonkin muuhun kirkkoon tai vapaaseen seurakuntaan!
itse avaukseesi. Täysin läpinäkyvää on tuo sun puuhas.
Olen kahden pienen lapsen koti-äiti uudella pienellä paikkakunnalla ja haluaisin kontakteja muihin äiteihin/lapsiin ja täällä ei oikein ole muita paikkoja missä sen tekisin kun ei ole edes leikkikenttää.
Mitä tänne kirjoittelet? Mene ihmeessä sinne kirkkoosi ja kerhoosi, kun teidänlaisilla ihmisillä ei ole haluakaan muunlaiseen yhdessäoloon ihmisten kanssa.
Eikös olekin ihme, että minulla ja lapsillani on ystäviä vaikka kuinka paljon ja siihen ei ole kirkkoa tarvittu :)
Miksi sellaisia luulet? Sanon ihan vakavissani, että uskovaisen ihmisen pitää kuulua johonkin kirkkoon tai seurakuntaan, mutta ei tietysti välttämättä Suomen evlut kirkkoon. täällä olleet huuhaa jutut siitä, miten muka tulee toimeen ilman kirkkoa ovat pelkkää haihattelua.
Ihan eri asia on sitten, jos ei ole kristitty vakaumukseltaan, silloin kirkosta eroaminen on tietysti asiallista.
Kylläpä valitsit paikan mistä kysyä. :)))
Mene vain perhelapsi kerhoon. En usko, että kenellekään tulee edes mieleen kysyä kuulutko kirkkoon vai et. Oman seurakuntani kerhonvetäjät olisivat iloisia vain. Ei he siitä häiriintyisi. Jos asia itseäsi vaivaa niin voithan ensin jutella vaikka puhelimessa asuinalueellasi olevan seurakunnan lapsityöntekijän kanssa.
muun hoitoryhmän mukana seurakunnan päiväkerhossa. Vaikka hän piti leikeistä ja askartelusta siellä, hän alkoi vastustaa kristinuskoa. Häntä inhotti, kun kerhossa puhuttiin niin paljon isästä ja pojasta eikä ollenkaan äidista ja tyttärestä.
ettei kyseessä ole hänen isänsä kotona, vaan taivaan Isä ja Jeesus, Vapahtaja.
Mariasta Jeesuksen äidistäkin olisi hyvä kertoa. Lapsella meni asiat sekaisin.
kun tytölle selvisi, että vain isä ja poika ovat jumalia, äiti ja tytär eivät.