Äänikynnys on vaara demokratialle

Huvudstadsbladet. Ruotsissa on ollut (4) prosentin äänikynnys vuosikymmenien ajan enkä ole koskaan kuullut, että suomenruotsalaiset olisivat sanoneet, että Ruotsi ei olisi demokraattinen.
Ihmetyttääkin aikalailla tuollainen väittämä kun samantyyppistä joskin vähän hellempää kynnystä ollaan Suomeen nikkaroimassa.

"Röstspärr fara för demokratin"

http://www.hbl.fi/text/ledare/2009/4/5/d25674.php
4198
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

ovat toki demokratiaa parhaimmillaan. Siinä olisi svekojen vaikea vaatia, kiristää ja lypsää jos tippuisivat eduskunnasta. Toki RKP: llä on asiaan ratkaisu, heillähän oli otsaa vaatia omaa kiintiö euroedustajan paikkaakin. Voiko suomenruotsalaisella röyhkeydellä ja ahneudella olla rajaa?

Äänestä
  • kansanosaa, eli käenpoikasten joukkoa. Käki on luonno pahin luuseri.

    Äänestä

Turha ruikuttaa kun on päässyt jo vetelät housuun. RKP:n kannatus enää 3,5% ja Thorsin mamupolitiikalla kannatus senkun laskee laskemistaan. Hyvästi RKP puoluekartalta.

Hehehehehehehe

Äänestä

kuntaliiton paikka meni jo, kohta menee euroedustajan paikka ja äänikynnyksen myötä myös eduskuntapaikat, paitsi tietysti Ahvenanmaan kiintiöpaikka. Ruotsin kieli on menneisyyttä ja sen on jo aika siirtyä historiaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kirjoittaa kirjoitti:

Huvudstadsbladet. Ruotsissa on ollut (4) prosentin äänikynnys vuosikymmenien ajan enkä ole koskaan kuullut, että suomenruotsalaiset olisivat sanoneet, että Ruotsi ei olisi demokraattinen.
Ihmetyttääkin aikalailla tuollainen väittämä kun samantyyppistä joskin vähän hellempää kynnystä ollaan Suomeen nikkaroimassa.

"Röstspärr fara för demokratin"

http://www.hbl.fi/text/ledare/2009/4/5/d25674.php

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu