vai onko täällä enään noiden ukkeleiden lisäksi ketään?
Pitäisköhän perustaa helluntaisisaret -palsta? Minä voisin olla sheriffinä. Tehtäis sienimuhennosta ja vaikka mitä herkkuja. Vanhimmistoakin voitais miettiä.
Pitäisköhän perustaa helluntaisisaret -palsta? Minä voisin olla sheriffinä. Tehtäis sienimuhennosta ja vaikka mitä herkkuja. Vanhimmistoakin voitais miettiä.
Vastaukset 90
Vanhimmat
EI. Rukoillaan, että Jumala tekisi meille oman palstan!
---
aloituksen Ylläpidolle uudesta palstasta, nimeät sen, ja perustelet, miksi, ja asia etenee oikeasti!
Saattehan te täälläkin keskustella mistä haluatte, ajakaa äijät pellolle niistä keskusteluistanne jos käyvät hyppimään silmille. Pitäkää kovaa kuria vaan.
Olen Pe.ku puskasta, mutta voisin ottaa sinne nimimerkikseni Pe.ki
Tuo olikin mielenkiintoinen idea tosin sienistä kirjoittajat pitäs kyllä pannata sieltä heti alkuunsa ja keskittyä vaikka ruokaresepteihin.
paljastaa sinut aika suurella todennäköisyydellä oikeaksi pekuksi. Jätetään kuitenkin huijausvaraa eli puskisvaraa, vai miten se menee tämä kulttuuri täällä..
sinulle voitaisiin järjestää tuolien siirtelyä sekä vesisaavien kantoa keittiöön siinä samalla kuorit perunat pataan, neliöidä lantut ja tarkkailla sahdin mahdin.
ettei vaan nyt joku saannut uutta lempinimeä?
kaadella kahvia kuppeihin mikäli jotain yhteisiä tilaisuuksia järjestettäisiin ja suun avausoikeuttahan minulla ei tietenkään olisi.
Oluethan voisin myös pullottaa ja luvan hellitessä juodakin eli naisittain ilmaistuna "heittää huiviin".
suunavausoikeutta saada, jotta saat juotua kupposen kahvia.
sinä poikkeuksellisesti saisit osallistua, mutta suu ruusunnupulla.
Voisit palvella meitä valkoiset hansat kädessä ja harjat jaloissa sillain lenkillä kiinni, samalla kiillottuisi lattia.
Onhan tuokin vapautus jo jotain!
kohta taidan lähteä töistä kotiin ja seuraavan viestin kirjoitankin kotikoneelta.
Tänään jää palkka pieneksi, kun on urakkaluonteinen työ ja täällä palstalla heilun.
navetan takana ja itsensä keittämänä.
nää sättäilyt? Voi hyvänen aika sentään.
pientä ja kaikenlaisen nöyryytyksenkin kestän, kunhan vaan säästyisin mukiloinnilta ja muulta ruumiilliselta väkivallalta.
että saisit osallistua tämän rojektiin, mutta palvelijana.
Ruumiillinen tai henkinen väkivalta on yhdistyksen järjestyssäännöissä ehdottomasti kielletty, joka sellaista hairahtuu harjoittamaan saa syödä vanhimmiston jäsenen laittamaa s-kirjaimella alkavaa muhennosta, joka on tehty punaisesta lakista, jossa on valkoisia tipluja.
eihän hellarit saa syödä sieniä.
hyvin, mutta tietysti vain tiettyjä sieniä, minulla olisi hyvä resepti sienestä jolla on punainen lakki ja valkoisia pilkkuja lakissa.
Mutta valmistan sitä vain bossin antamin valtuuksin.
Me tehdään vain suppilovahveroista, tateista ja kanttarelleista. Ai niin, korvasienet! Niiden kohdalla on poikkeus rätvingistä. Ne ryöpätään kaksi kertaa.
tatit ja suppilot antavat näkyä itsestään vasta kesän jälkeen.
No eipä mitään; hiljaa hyvä tulee ja hyvin suunniteltu on jo puoleksi tehty.
korvasienten aika käy. Mulla on vielä suppiksia jokunen jäljellä ja tatteja yksi pussi.
Tatit muuten nousevat jo heinäkuussa.
laitetaan ilmoitus siihen Sanomaan, ja lähetetään ihan kylmästi mainoslasku vain sille yhdelle, jolla on safiiri sormessa.
(Voidaan kirjoittaa mainokseen ihan pienellä; sponsoroijana on eräs, joka ei halua nimeään julkisuuteen vaatimattomuutensa vuoksi.)
tässä yks "tyttö". Minusta tämän palstan pitäisi tosiaan saada lisää naisia mukaan. Ettei näyttäisi "ukkeleiden palstalta". Vaikka hyvähän se on, että palstalla näkyy enemmän miehiä, jos seurakunnassa on enemmän naisia.
Ei lähdetä tekemään mitää toista palstaa helluntailaisten alaisuuteen. Tää palsta on hyvä, toimisi vain paremmin jos täällä olisi enemmän helluntailaisia, kaikkia sukupuolia joka polvesta ja kaikista vähemmistöistä.
palstassa ole moittimista, se on sellainen, kuin ovat kirjoittajatkin. Toki naisia saisi olla enemmän mukana, mutta syy voi olla se, ettei heitä kelpuuteta helluntaiseurakunnissa mihinkään johtotehtäviin, ainoastaan kahvinkeittoon.
sinulla olisi tarjolla?
On naisille olemassa muitakin palvelustehtäviä. Kuten: toimia diakonina, evankelistana, musiikkityössä, nuorisotyössä, leireillä naiset voivat toimia jopa raamattutuntien pitäjänäkin. Monenlaisia vapaaehtoistöitä löytyy. Evankelistana voi toki päästä palkkalistoillekin, mutta sitä toki tehdään myös ilman palkkaa.
naispastorit yleistyvät koko ajan. Ortodoksit ja katoliset elävät vielä satojen vuosien perinteissä, mutta helluntaiherätykselle naispastorit eivät ole koskaan olleet kovin suuri ongelma. Heitä tosin saisi olla enemmänkin.
jos nainen on pääpuhujana helluntaiseurakunnassa, niin hän on todennäköisesti evankelista eikä pastori. Naisia on aika paljon evankelistan tehtävissä.
Pehmeät linjat syntiä kohtaan ja tiedättehän että naisen perusluonossa on jo lihassa se istutettu että se tulis tehdä kompromisseja ja hyväxyä. Sehän pyrki että se olis kaunis ja rakastettava että saisi puoliso vaikka joutuis vääryttä hyväxyä.
Niinpä on sitten selvä että homous ja lespo-aika on tullut jäämään niinkuin baabelissa konsanaan.
veti salit täyteen ja hän oli päästara eli evankelista.
Mitähän ero on evankelistalla ja pastorilla?
Onko pastorilla käyty akateeminen lopputukinto teologiassa? ja evankelista ponnistaa pitemmän kaavan mukaan peuskoulupohjalta.
usein miten miehissä. Heillä on vietti voimakkaampi.
noita juttuja.
ja evankleista on vähän niinkuin diakonissa, jos luterilaisene systeemiin verrataan. Helluntaiherätys Suomessa ei vaadi kummaltakaan "yliopistollista" teologista koulutusta.
Täysin tietämättömille täytyy varmaankin suomentaa hellari83:n käyttämää ilmaisua "pääpuhuja". Kyseessä ei ole puhuja, joka puhuu päästään tai päässään, vaan hän on helluntaikaavan mukaan tilaisuuden saarnavuorolainen.
Katrhyn Kuhlmanista en tiedä juuri mitään.
amerikan raitilla. Paransi ja evankelioi suurille väkijoukoille.
Kyllähän niitä naisevankelistojakin näkyi suurin joukoin aikoinaan, lähinnä olivat olleet lähetystyössä.
kannatetaan. Minä ilmoittaudun ehdokkaaksi vanhimmiston vaaleihin ja tiskaajaksi.
Sinä voit toimia bossina ja seriffinä ja pääköksönä.
milloinkahan vaalit ois? pitääö laitta ilmootus hesariin..
korvasienien keräämisaika, niin jotkut jotka haluavat ehkä mukaan (kainalossaan ketunhäntä) paljastuisivat ensimmäisen sienen nähdessään.
Ilmoitusluontoisesti voitaisiin mainostaa Potaskavaaran Sanomissa, koska siellä päin on yleensä hyvä korvasienisato.
tässä ole liikoja aikoja. Kuukauden päästä alkaa jo ensimmäiset sienet nousemaan.
Pitää varata palstatilaa Potoskavaaran sanomista. (Parhaalta paikalta tietysti.) Kukahan maksais? Pitää kysyä mr. Eroelta. Hällä on kuulemma kallisarvoinen safiirinen sormus-hevosenkenkä tai muu sellainen (en oikein saanut kirjoituksesta selvää - väsyttää). Voisi varmaankin lahjoittaa sen hyvään tarkoitukseen?
kauniimman sukupuolen edustajiin, pyydetään häntä sponsoroijaksi.
Kiirettä pitää joten laitetaan töpinäksi.
Minä jos pyydän, niin ei takuulla onnistu. Mites siellä? Tai pekille jos laitetaan kiva essu?
HYVÄT SISARET LÄHELTÄ JA KAUKAA
Täten kutsumme kaikki sisaret, jotka tuntevat olevan vailla henkistä ja ruuantuoksuista kotia kokoontumaan Potaskavaaran lammen reunalle korvasienten aikaan perustamaan yhteistä vapaamuotoista kerhoa johon saavat vain osallistua he, joita on sorrettu pukeutumiskoodin vuoksi eräällä rikin ja kukon tuoksuiselta foorumilla.
Kerhon tarkoituksena on iloita olemassaolostaan hyvän ruuan ja ystävien kanssa.
Miehet älkööt vaivautuko muuten kuin palvelijan olomuodossaan.
Tämä saatettakoon tiedoksi myös yhdistysrekisteriin ja paikalliselle nimisnaiselle.
Pekille essu ja letit, niin kyllä suostuu.
eiköhän ompeluseuran kaapista löydy lankavyyhteä ..
On parempi, ettei puhuta naisimmistosta mitään tässä vaiheessa. Ei kukaan pääse sabotoimaan, nääs.
moppi, jossa Peki silloin tällöin käykin.
sillä se nimi vetää eräät pörräämään ympärille kuin Epyktin hunaja kärpäsille.
kunhan on lankamoppi. Se sininen, imukykyisestä kankaasta leikelty ei ole vakuuttava. Ei kellään helluntailaisella ole sinista tukkaa (paitsi meidän äidillä lilahtavaksi värjätty ja joillakuilla nuorilla vaikka minkä värisiä rastoja).
kohta en jaksa oottaa. Näin myöhään tulee harvoin valvottua, ainakaan netin äärellä.
sen työsarka loppui, palaa palstalle noin klo 00.30.
Nyt bossi nukkumaan ja kerhoistuminen yömyssyn alle hautumaan. Aamu on iltaa viisaampi.
on lähdettävä. öitä. terkut pekille.
ps. On mualiman ihme, jos tämä ketju on aamusella vielä täällä, on tämä niin pahasti palstan aiheen vierestä taas.
en millään ehdi lukea kaikkea.
todé meni jo nukkumaan, kun ei jaksanut sua varttua.
Suunniteltiin vaan yhtä kerhoutumis-juttua. Ketjusta selviää sinunkin kohtalosi.
että teiteillä tulee minua ikävä ja eihän minua vastaavia palvelustehtäviin soveltuvia joka torpassa kasvakaan.
Jos alatte jollain tatti-muhennoksella uhkailemaan niin sitten teidän on turha mainita joka koloa mistä minua ei löydy, vaikka haravalla hakisitta.
se on vaimoltansa saama lahja.
lempeää väkipyörää käyttäen. Meillä on oma lehmä ojassa, sillä tarvitsemme sinne yhdistykseen palvelijan, ja katsoimme että sinä olet sopivanlaatuinen siihen tehtävään.
Sinun ei tarvitse syödä tattikeittoa, jos olet meille selänpesijänä, mutta pidät suun ruusunnupulla.
Täikammalla sinut haravoidaan esille, minulla on sellainen jo varattuna äkkitempoileville alustalaisille.
Sinä saat ottaa yhden oman palvelijasi mukaan, jonka me nimeämme. Minusta olisi kaunista, jos Työmies tulisi sinun avustajaksesi.
todékin, joka vetelee jo hirsiä, varmaan suostuisi siihen.
lahjan, joka sponsoroisi mainostamme Potaskavaaran Sanomissa. Hevonen?
olis suu ruusunnupulla ja silmätkin ympyriäisinä jos teidän selkiä pesisin.
Mitenhän Työmies sitten sopii kuvioon kun meni juuri alempana sanomaan todéa kiltiksi helluntailaiseksi?
kerhotilaan tulevan parketin asennuksessa ja saunavastojen teossa sekä antaa sinulle henkistä tukea, kun joudutte kuitenkin kokouksien ajaksi ulkona rappusilla istuskelemaan.
Työmies voisi olla todén juttukumppani (katiskoista kokiessa), jos me ei osata antaa visaisia haasteita kalasopankeittäjälle.
siltä että Työmies ei ole enää yhtä teräväpäinen kuin ennen kun kristittyjä kiltteinä pitää.
No eipähän kalahattu kulu puhki ja tarvittaessa todé vois käyttää hänen päätään katiskan kohona.
Hyviä öitä!
järjestyne:)))
Öitä
:D
Huomenta! Ennätin pistäytyä tälle työmaalle hetkeksi.
Hevosta tosiaan tarvitaan. Kunnon yhdistys kun viljelee perunat itse.
Jos Työmies2 on tulossa mukaan, niin hän olisi tosi mielissään hevosesta. Säästyisi näemmä itse vetojuhdan hommasta, johon on joskus jo lupautunutkin.
missähän tuommoinen viesti on? En jouda näet tässä plaraamaan koko foorumia..
Niin voisikin.
Minulla vain yksi ametisti
sorkus,sen voin lahjoittaa...
Piti olla sormus...
Niitä "jalkasieniäkin"kuulemma löytyy.Ja ryypäkkääpiä ja n..tatteja(vitsi)
Saa saunan lauteilta..he,sory,taas vitsi...
Aivan kuin rölli on kiltti peikko, on todé kiltti helluntailailainen.
kiitos! Rölli on niin ihana.
En osaa semmoista valjastaakaan. Mieluummin pikkualat veteleisin auraa kuin opettelisin hevoshommia. Mutta raktorihommat on tuttuja...
Niin kyllä hevonen on mahtieläin. Lapsena maalla käsittelin hevosta, jopa satuloin, mutta nyt ne tuntuvat vähän peloittavilta otuksilta.
Hevosrotujahan on esim. ravihevonen, merihevonen, puuhevonen keppihevonen ja kaakki.
Naapurin hevoset on kaakkeja ja niillä pitää olla solmu hännän päässä ettei länget mene läpi.
Puuhevonen on hevosrotu josta leikki ei ole kaukana.
Keppihevosta tarvitaan, kun tehdään mitättömästä asiasta tärkeää.
sukulaisten pelloilla hevosella, ei ollut satulaa vaan harjasta kaulalängistä pitelin kiinni.
Olen ajattelut aloittaa ratsastuksen uudestaan kunhan löydän tarpeeksi läheltä ratsastus mahdollisuudet.
on tosiaan oma rotunsa, ja niin on raveissa kävijäkin. Ravihevosia on kait ainakin kahta sorttia, junteroita Suomen hevosia ja niitä klhakoita arabialaisia.
teillä ratsastella ihan katuvilinässä? Olen ainakin joskus nähnyt siellä ratsukkoja pilistelemässä.
kurkkaa sinne.
pitävät järjestystä metsiköissä.
Mahtuisiko joukkoon tummaan
yksi ex hellarikin?
Toki mahtuu exiäkin mukaan. Osaatko kirjanpitohommia? Näet kun jos perunaa tulee yli omien tarpeiden, ne voidaan myydä, muttei tietenkään pimeillä markkinoilla, vaan myyjäisissä keskellä päivää Potaskavaaran keskustorilla. En tosin ole vielä saanut vahvistusta hevosen lahjoituksesta, mutta onneksi minulla on jemmassa varakoni. Mitä ilmeisemmin merkonomia siis tarvitaan.
En kirjanpitoon perehtynyt ole
mutta ammattini puolelta,
sanottakoon näin,
sairaanhoitoon kylläkin.
Mutta mistä sen tietää
vaikka niitäkin taitoja
"naistenpalstalla"sitten tarvitaan.
No sitten olisiko minulla
jotain ylimääräistä vaihtaa..
Juu on,
vanha elämäni,
vähän käytetty
mutta hyvin pidetty!
Hyvää jatkoa päivääsi.:)
Mukavaa päivänjatkoa!
uudestaan, valitullanne on luotettavasta lähteestä saadun tieton mukaan rupia sekä pitaali.
tervataan ja höyhennetään. Mutta to.. sinua ei ole laskettu vielä pois palvelijaehdokaslistalta.
itse olla meidän palvelija, ja tokihan hän listalla on, sehän on ihan selvä asia.
uskontojen mytologiaa, siinä meillä olisi oppimista aina sumerilaisista jumalista lähtien...
to.. tietää lukeneena ihmisenä kuka poltti milloinkin mitäkin uhreja ja miksi.
on tärkeitä.
nuotion savuun ja siinä savustettuihin ahveniin:))
nyt sen jälkeen mitään tulisi, jos kauniimman sukupuolen edustajat lempeinen mielipiteineen lähtisivät omalla palstalleen.
Ei paljon huvittais kommunikoida kaikenmaailman karvapersehomojen kanssa, jotka eivät muusta osaa pölistä, ku omasta reiän rusnaamisistaan.
Palstan aiheet kävisi kuiviksi ja palsta lakkautettaisiin käytön puutteessa.
Jos ihan toden sanon, niin tämän ketjun aloittamiseen motivoivat palstan uskisukkelit.
itteesä korottelevat. Vuan en sitte ihmettele, jotta tyttärriin tekkee mieli väljemmille laetumille raikkaaisiin tuuliin sienimuhennosresettijä vaihtelemmaa. ;D
riivaajia ja hypnooseja ko. tavalla.