Tekikö Soini virheen?
Uusisuomi.fi
4205
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
heräsi?= teki paskan.
Soinille kävi täsmälleen niin kuin on käynyt lähes kaikille poliitikoille, jotka ovat yhtäkkiä nostaneet kannatustaan marginaalisesta puolueesta kohti suurempia puolueita. Silloin muututaan periaatteen miehestä tyhjäksi takiksi, jonka rinnuksessa lukee "poliitikko". Valtapolitiikka on sama asia kuin kylmä liiketoiminta: enää ei ajatella periaatteita, kaikki on kaupan. Soini uhrasi Halla-ahon puolueen imagon vuoksi.
Jokainen Halla-ahon kohutut tekstit järjellä lukenut on Halla-ahon puolella tässä epäoikeudenmukaisesti nostetussa syyttessä. Massamedia on kuitenkin jyrännyt Halla-ahon tunneperäisillä ja älyllisesti epärehellisillä argumenteilla, ja koska Soini tietää, että keskimäärin kansalaiset menevät massamedian talutushihnassa, hän sanoutui peloissaan irti koko jupakasta.
Sellaista on politiikka. Poliittisesti Soini ei ehkä tehnyt virhettä. Moraalisesti Soini teki suuren virheen.
tehty virhe, kun suutuutti puolet puolueen äänestäjäkunnasta. Seuraava Gallup ja tulevat vaalit tulevat näyttämään Soinille Siperian pakkaset!
Poliittisesti asiassa on myös toinen puoli, joka ei liity pelkästään Perussuomalaisten äänestäjäkuntaan. Nimittäin Soinin puolueen suhde valtapuolueisiin ja sitä kautta massamediaan. Sen suhteen kannalta Halla-ahon uhraaminen ei ollut poliittinen virhe.