Kind of funny thing.

e.k.v

Jätetään nyt tarkemmat detaljit kertomatta johtuen palstan "hengestä", ja vedetään hieman pyöristäen.

Eräs työtuttavani oli tietyssä hommassa varsin hyvä. Hän viimeisteli erästä tuotetta, ja tuota toistettuaan ehkä n^c kertaa, hän oli siinä siis todellakin pätevä ja ihan rutiinilla sai yhden tuotteen aina viimeisteltyä about 9 min.

Ei hän ollut koskaan kellottanut, mutta mitä siinä oltiin kavereiden kanssa hieman seurailtu niin aina meni alle 10 minuutin ihan rutiinilla.

Olimma sitten kaffella, kun pomo tuli sanomaan että yksi sellainen tuote tarvittaisiin vielä lisää. Oltiin laskettu väärin, ja kuorma-autoa pihalla jo lastattiin.

Yksi tuote olisi saatava vielä viimeisteltyä vartissa, koska sitten kuorma-auto lähtisi kohti juna-asemaa jossa kuorma lastattaisiin pohjoiseen matkaavaan tavarajunaan. Junahan ei odottelisi, joten kuorma-auton olisi siis päästävä matkaan viimeistään vartin kuluttua.

Itseasiassa, kuski oli sanonut lähtevänsä vartin kuluttua, oli se puuttuva tuote kyydissä tai ei.

Noh, tämä työtuttava melkein sotki koko pöydän heiluessaan sen juuri täytetyn kahvikuppinsa kanssa. Korppupussi levisi lattialle, sokerit kaatui pöydälle ja jotain muuta mitä en nyt muista.

Kauhea hössötys päällä "täytyy mennä tekemään se yksi tuote!!!!!!" ja ukko painaa tuulispäänä viereiseen huoneeseen sitä yhtä puuttuvaa osaa raivolla tekemään.

Hänellä oli vielä sellainen siellä puoliksi tehtynä. Normaalisti olisi kait mennyt viisi minuuttia sen viimeistelyyn, nyt siihen meni reilut kymmenen.

Aivan käsittämätön häslinki sillä kaverilla. Koetettiin siinä sille vinkkaista että hän normaalisti viimeistelee niitä lähes kaksi tuossa vartin ajassa, vaan eipä tuo mitään auttanut.

Nyt hänellä siis meni puolikkaaseen työhön enemmän, kuin normaalisti meni koko työhön. Häsläsi niin paljon että osat ja työkalut lensi pitkin hallia.

Kun se sitten sai sen yhden tuotteen vietyä kuskille ja palasi takaisin kahvikoppiin, totesi että on se Jumalalle annettava kiitos, että ehti tekemään puuttuvan tuotteen noinkin nopeasti. Katsoi minua vielä ilmeisen kiukkuisena ja totesi että jumalattomat pysty moisiin tekoihin.

Totesinkin että totta, En olisi ikinä samassa ajassa onnistunut häsläämään ja sössimään niin paljon kuin hän.

Loppupäivän hän vielä ylpeili, kuinka hän oli tämän yhden tuotteen tehnyt niin uskomattoman nopeasti. Kyllä siinä yritettii selitellä että hän tekee sen normaalisti puolta nopeammin, ja itseasiassa jokainen meistä pystyy sen tuossa vartissa jo tekemään myös.

Turhaa tuo oli, hihhuleiden suhteen kun ääniaallot kulkevat vain yhteen suuntaan, suusta ulos, ei suinkaan korvasta sisään.

Mahtaakohan tuollainen aivottomuus olla kuinka yleistä hihhuleilla?

3

142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei näkynyt

      Ilmeisesti valehtelet ja panettelet. Ei mene läpi. Kun ensin on nähnyt lukemattomia kertoja miten täällä ateistit vääristelevät kristittyjen sanomisia, niin ei kai ole mitään syytä uskoa jotakin ateistista hengenpaloa, hurmahenkistä höpisijää.

      • e.k.v

        Jos se sun kaveris jumala on niin kaikkivoipa, niin tokkopa on ongelma mokomalle pistää sulle vaikka vhs:llä postittaen tuokin tapaus.

        Vai onko se niin surkia tapaus, ettei omista edes vanhaa vhs-nauhuria?


    • Sellaiset sisäänrakennetut dioodit.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      63
      5032
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      36
      2289
    3. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      63
      2190
    4. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      222
      2163
    5. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      218
      1383
    6. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      19
      1324
    7. Joko luovutat

      Mun suhteen?
      Ikävä
      89
      976
    8. Taas joku junan alle

      Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai
      Loimaa
      47
      953
    9. Jalat alta

      Multa kun veit 😎 👘 🦵🦵🤏
      Ikävä
      66
      897
    10. Harmittaa...Lampsiinjoen sillat

      Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v
      Imatra
      12
      879
    Aihe