Jussin uusi puolue?

Suomen vapauspuolueen www-sivut eivät kerro puolueesta henkilöitä eivät juuri muutakaan kuin ohjelman, joka on melkein tarkka mutta lievennetty (sekä vähemmän rasistinen että vähemmän sosialistinen) kopio Adolf Hitlerin julistamasta (mutta työryhmän tekemästä) kansallissosialistisesta puolueohjelmasta. Suomen vapauspuolue tosin on lieventänyt Hitlerin pahinta sosialismia: se mm. ei vaadi kaikkien suurmyymälöiden ja trustien sosialisoimista jne. vaan vain pahimpien, kieltää kyllä koronkiskonnan ja keinottelun mutta määrää siitä kuolemanrangaistuksen vain ääritapauksissa. Jälleen toisin kuin Hitler, puolue sallii työtulojen lisäksi myös "kohtuulliset" pääomatulot.

Hitlerin tavoin puolue haluaa myös paisuttaa hyvinvointivaltiota ja sosiaaliturvaa huomattavasti - tämän osan ohjelmasta Hitler toteuttikin erityisen tarkkaan ylittäen kirkkaasti muun maailman - sekä rajoittaa sanan- ja uskonvapautta moraalisin perustein, vastustaa palkka-armeijapuheita jne. Ohjelma on tiukan kollektivistinen, anti-individualistinen: "yleinen etu ennen yksityistä etua" ja vastustaa muuta kuin työperäistä maahanmuuttoa. Ohjelma on tiukan kansallinen, joskin esittely sanoo: "Käydään kauppaa, harrastetaan kulttuurivaihtoa, matkaillaan jne. Mutta ei sotketa täysin toisilleen vieraita kansoja ja kulttuureja ja uskontoja yhdeksi monikulttuuriseksi massaksi".
9353
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

kaikki mukaan. Alan uudeksi johtajaksi toteaa kokenut puolueenhajottaja.

Timo Stalin

Äänestä

Suomalaisen Vapauspuolueen puolueohjelma
28. maaliskuuta 2009


1. Kannatamme kansalliseen itsemääräämisoikeuteen perustuvaa Suomen valtion itsenäisyyttä ja kansallista yhtenäisyyttä.

2. Vaadimme tasa-arvoisia oikeuksia Suomen kansalle suhteissa muihin maihin ja viimeistenkin jäljellä olevien vuoden 1947 Pariisin rauhansopimuksen ehtojen kumoamista.

3. Edellytämme, että maallamme on tulevaisuudessakin riittävästi välttämättömiä resursseja kuten maa- ja vesialueita ja luonnonvaroja kansamme olemassaolon varmistamiseksi, ravinnonsaannin turvaamiseksi ja väestönkasvun mahdollistamiseksi.

4. Ainostaan syntyperäiset suomalaiset voivat olla Suomen valtion täysivaltaisia kansalaisia. Ainoastaan ne, joilla virtaa suomalaista verta suonissaan eli ne, jotka sydämessään tunnustavat Suomen ja suomalaisen kulttuurin todelliseksi kotimaakseen ja todelliseksi kulttuurikseen voivat kuulua Suomen kansaan uskonnollisesta tai poliittisesta vakaumuksestaan riippumatta sikäli kun tämä vakaumus ei estä tunnustamasta suomalaisuutta. Ulkomaalaiset maahanmuuttajat, jotka sisimmässään vihaavat Suomea ja uskonnollisista tai muista syistä pitävät todellisena kotimaanaan ja todellisena kulttuurinaan jotain muuta maata ja muuta kulttuuria, eivät voi samaan aikaan kuulua Suomen kansaan.

5. Ulkomailla syntyneet Suomessa asuvat voivat saada Suomen kansalaisuuden ainoastaan toiseksi kansalaisuudekseen, koska he ovat jo ensisijaisesti syntymänsä perusteella jonkin muun maan kansalaisia. Toisena kansalaisuutena saatu Suomen kansalaisuus vastaa kaikilta muilta osin täyttä Suomen kansalaisuutta paitsi että se voidaan erittäin raskauttavien syiden - kuten maanpetoksen tai vastaavan - vuoksi peruuttaa. Syntyperäisen Suomen kansalaisuuden mitätöiminen ilman kansalaisuuden haltijan suostumusta ei ole mahdollista. Muut kuin Suomen kansalaiset voivat asua Suomessa vieraina, ja heidän tulee olla ulkomaalaislakien alaisia.

6. Valtiollisen ja kunnallisen äänioikeuden tulee koskea vain Suomen kansalaisia. Me vaadimme tähän perustuen, että valtion ja kuntien virkoihin tulee nimittää ainoastaan Suomen kansalaisia. Vastustamme korruptoitunutta tapaa täyttää virkoja puolueperusteisesti ilman nimitettävän sopivuutta tai kykyä virkaan

7. Vaadimme, että valtion tulee asettaa tärkeimmäksi tehtäväkseen toimeentulon ja hyvinvoinnin takaaminen kansalaisille. Jos kansalaisten elintarvikehuollon turvaaminen jossakin harvinaisessa poikkeustilanteessa osoittautuisi vaikeaksi tai mahdottomaksi, suomen kansalaisten tulisi olla etusijalla niukkoja resursseja jaettaessa, ja ulkomaalaisten (ei-kansalaisten) tulisi tarvittaessa poistua maasta.

8. Euroopan ulkopuolelta tuleva ei-työperäinen maahanmuutto nykyisessä muodossaan tulee lopettaa. Vaadimme, että kaikille Euroopan ulkopuolelta tulleille, jotka ovat muuttaneet maahan 1.1.2015 jälkeen, ja joilla ei ole työhön perustuvaa tai muuta hyväksyttävää syytä asua Suomessa, on järjestettävä ohjelma heidän palauttamisekseen kotimaihinsa.

9. Kaikilla kansalaisilla tulee olla yhtäläiset oikeudet ja velvollisuudet.

10. Työnteon, olipa se luonteeltaan fyysistä tai henkistä, tulee olla jokaisen kansalaisen ensimmäinen velvollisuus. Yksilöiden toiminta ei saa olla ristiriidassa yleisen edun kanssa, ja sen tulee tapahtua yhteisön asettamien rajojen puitteissa yleiseksi hyväksi.

11. Vaadimme muuhun kuin rehelliseen työntekoon ja yrittämiseen sekä kohtuullisiin pääomatuottoihin perustuvien tulojen mitätöimistä.

12. Mahdollisesta sodasta kansalle aiheutuvien henkeen ja omaisuuteen kohdistuvien uhrausten valossa minkäänlaista sodalla rikastumista ei tule sallia vaan se tulee katsoa rikokseksi kansaa vastaan. Jos joku onnistuu rikastumaan sodan ansiosta, sotavoitot on takavarikoitava.

13. Vaadimme ylikansallisten suuryritysten nykyistä tehokkaampaa valvontaa ja huolehtimista siitä, että ne sitoutuvat kantamaan pitkäaikaista vastuuta käyttämästään suomalaisista työvoimasta eivätkä ainoastaan kerää rahaa ulkomaisille pääomistajilleen ja tarpeen vaatiessa siirrä toimintojaan hyödyntavoittelun nimissä halvemman työvoiman maihin. Vaadimme, että ääritapauksessa pitää olla mahdollista jopa kansallistaa tällaisten yritysten Suomessa olevia toimintoja, mikäli kansakunnan etu sitä vaatii.

14. Vaadimme, että isot pörssiyritykset kantavat nykyistä enemmän pitkäaikaista vastuuta työllisyydestä ja kansakunnan yleisestä hyvinvoinnista eivätkä pelkästään kerää lyhytnäköisesti pikavoittoja. Pidämme erittäin tuomittavana ja moraalittomana sitä, että samaan aikaan kun työntekijöitä erotetaan ja toimintoja siirretään pois Suomesta, pörssiyhtiöiden johtajat nostavat henkilökohtaisia miljoonaoptioita. Vaadimme, että tällainen keinottelu estetään ja raaka-aineiden hintoihin perustuvasta osakekurssien keinotekoisesta nousemista johtuneet optiotulot peritään tulevaisuudessa takaisin valtionyhtiöiden johtajilta. Emme kuitenkaan vaadi taannehtivaa lainsäädäntöä tässä asiassa.

15. Vaadimme vanhuuseläkejärjestelmän tehokasta kehittämistä niin, että vanhukset eivät joudu elämään puutteessa ja vailla kunnollista hoitoa.

16. Vaadimme elinvoimaisen keskiluokan säilyttämistä ja toimenpiteitä sen estämiseksi, ettei elintarviketuotanto ja elintarvike- sekä muu kauppa jää ylikansallisten tai kansallisten suuryritysten yksinoikeudeksi. Vaadimme liiketilojen vuokraamista edullisesti pienille kauppiaille sekä sitä, että pienten kauppiaiden edut tulee erityisesti ottaa huomioon, kun laaditaan kaupankäyntiä koskevia lakeja ja säännöksiä.

17. Kannatamme yksityistä omistusoikeutta. Rakentamiseen ja asumiseen tarvittavan tonttimaan saannin turvaamiseksi vaadimme kansallisten vaatimusten mukaista maareformia sekä sellaisen lain säätämistä, joka mahdollistaa laittomin ja epäeettisin keinoin hankitun maan tarvittaessa korvauksettoman pakkoluovutuksen kunnallisiin tarkoituksiin sekä maavuokrien kumoamisen ja kaikenlaisen maakeinottelun kieltämisen.

18. Vaadimme kaikkien niiden ihmisten yhtäläistä syyttämistä, joiden toiminta on lainvastaista ja yleistä etua vahingoittavaa. Tavallisten rikollisten, laittomien koronkiskureiden, laittomien keinottelijoiden ja muiden vastaavien kansakunnan moraalia nakertavien ihmisten pitää saada riittävän ankara rangaistus rikoksistaan heidän ammatistaan tai asemastaan riippumatta. Äärimmäisistä rikoksista vaadimme äärimmäistä rangaistusta.

19. Vaadimme, että materiaalista maailmaa ja suuryrityksiä palvelevat EU-direktiivit alistetaan suomalaisten etuja palvelevalle suomalaiskansalliselle lainsäädännölle.

20. Valtion on tähdättävä kansallisen koulutusjärjestelmän perusteelliseen uudistamiseen (tarkoituksena mahdollistaa jokaisen kyvykkään ja ahkeran kansalaisen pääseminen korkeimpaan mahdolliseen koulutukseen ja sitä kautta menestykseen). Opetussuunnitelmassa tulee ottaa huomioon käytännön elämän vaatimukset. Koulun tarkoituksen tulee olla tarjota oppilaille tiedon alkeista lähtien käsitys kansasta ja kansalaisuudesta (erilaisten kansalaisharrastusten opiskelun kautta). Vaadimme, että valtio maksaa varattomien perheiden lahjakkaiden lasten paitsi peruskoulutuksen myös mahdollisen erikoiskoulutuksen vanhempien yhteiskuntaluokasta ja ammatista riippumatta.

21. Valtion tulee äitejä ja lapsia suojelemalla, kaikenlainen lapsityövoiman käyttö estämällä, sekä lasten ja nuorten fyysistä vahvuutta pakollisten urheilu- ja voimistelutuntien avulla kohentamalla ja nuorisourheilujärjestöjä avokätisesti tukemalla varmistaa se, että kansan yleinen terveydentila kohenee.

22. Vaadimme, että kaikenlaiset hankkeet palkka-armeijan luomiseksi Suomeen lopetetaan, ja yleinen asevelvollisuus säilytetään ja sitä kehitetään.

23. Vaadimme moraalista sodankäyntiä tahallista poliittista epärehellisyyttä ja sen mediassa tapahtuvaa levittämistä vastaan. Kansallisten tiedotusvälineiden säilymisen varmistamiseksi vaadimme, että:

a) valtakunnallisten tiedotusvälineiden palveluksessa olevien suomen- ja ruotsinkielisten toimittajien ja artikkelinkirjoittajien tulee pääsääntöisesti olla suomen kansalaisia;

b) muut kuin suomalaiset tiedotusvälineet eivät saa harjoittaa tiedotustoimintaa Suomessa ilman asianmukaista lupaa, ja erityislupa vaaditaan niissä tapauksissa, mikäli ne ilmestyvät suomenkielellä;

c) Euroopan ulkopuolelta muuttaneiden ei-kansalaisten olemista mukana tiedotusvälineiden toiminnan rahoittamisessa tai niiden sisältöön ja toimintaan vaikuttamista ei tule sallia. Mikäli tällaista ilmenee, mukana olleet tulee poistaa maasta ja tiedotusväline lakkauttaa.

Vaikka kannatammekin sananvapautta ja ilmaisunvapautta, emme kannata sellaisten tiedotusvälineiden toiminnan sallimista, joiden toiminta on selkeästi kansallisen edun kansallisen hyvinvoinnin vastaista. Vaadimme ääritapauksissa syytteen nostamista niitä taiteessa ja kirjallisuudessa esiintyviä pyrkimyksiä vastaan, jotka korruptoivat kansallista elämäämme, ja sellaisten kulttuuritapahtumien tukahduttamista, jotka vahingoittavat tätä vaatimusta.

24. Vaadimme täyttä uskonnonvapautta kaikille sellaisille uskonnollisille järjestöille ja suuntauksille, jotka ne eivät ole uhka suomalaiskansallisen valtion olemassaololle eivätkä loukkaa Suomen kansan moraalisia tunteita.

Puolueemme itsessään edustaa positiivista kristinuskoa, mutta se ei sitoudu mihinkään tiettyyn uskonlahkoon. Puolueemme taistelee totalitaristista henkeä vastaan perustuipa se uskontoihin tai mihin tahansa oppeihin, joiden varjolla kansalaisten vapautta pyritään tukahduttamaan. Puolueemme on sitä mieltä, että kansakuntamme voi saavuttaa pysyvän hyvinvoinnin ainoastaan seuraavan periaatteen pohjalta: Yleinen etu ennen yksityistä etua.

25. Jotta tämä ohjelma toteutuisi, vaadimme vahvan keskusvaltion säilyttämistä ja sille riittävää auktoriteettia koko valtakunnan alueella. Edellytämme kansalaisjärjestöjen aktiivista mukana olemista kansakunnan johtamisessa ja lainsäädännön kehittämisessä tavoitteidemme mukaiseksi.


Puolueen johtajat lupaavat työskennellä hellittämättömästi - tarpeen vaatiessa kaikkensa uhraten - jotta tämä puolueohjelma tulisi yleiseen käyttöön.

Äänestä

Ohjelma



Suomi on hyvä ja turvallinen paikka elää ja sellaisena paikkana Suomen Konservatiivit haluaa Suomen pitääkin. Arvomme pohjautuvat demokratiaan, tasa-arvoon, ilmaisunvapauteen, yksilönvapauteen, muiden kunnioittamiseen ja oikeuteen elää turvallisesti omassa valtiossa.



Jaamme samoja arvoja kuin veljemme ja sisaremme muualla länsi-euroopassa. Suomessa kaikkien tulee kunnioittaa niitä arvoja, joiden varaan Suomi on rakennettu. Myäs meidän tulee kunnioittaa muiden ihmisten elämäntapoja, arvoja ja kulttuureita heidän kotimaissaan.



Mikään yhteiskunta ei ole täydellinen. Toisaalta jokaisessa yhteiskunnassa on parannettavaa ja muuttuva maailma vaatii yhteiskunnalliseen toimintaan päätäksiä, jotka 10 tai 20 vuotta takaperin eivät olisi kuulostaneet järkeviltä.



Suomen Konservatiivit haluaa ohjelmallaan taata Suomelle ja suomalaisille hyvän tulevaisuuden. Turvallisen ja hyvinvoivan Suomen takaamiseksi tulevaisuudessa Suomen Konservatiivien puolueohjelma kiteytyy neljän pääteesin alle: Talous, Turvallisuus, Tyällisyys ja Tasavertaisuus.

Äänestä

EERO ILONIEMI
PUMPULIFASISMI. Nimestään huolimatta kansallissosialismia on totuttu pitämään äärioikeistolaisena aatteena. Los Angeles Times-lehden kolumnisti Jonah Goldberg todistelee ajoittain sangen vakuuttavasti, että fasisteja ja natseja inspiroi edistyksellisyys ja sosialismi, eikä oikeistolainen konservatismi.
Teos Liberal Fascism väittää fasistien ja kansallissosialistien muokanneen modernia, valtiokeskeistä hyvinvointiaatetta laajemminkin. Ovatko pohjoismaat ja sosialidemokratia sysimustan aatteen vaaleanpunaiset perilliset?
Vaikea määritellä
Toisen maailmansodan jälkeen monet yhteiskuntatieteilijät ovat yrittäneet määritellä fasismin ideologista ydintä. Toistaiseksi nuo yritykset eivät ole onnistuneet. Kirjailija Roger Griffin kuvailee teoksessaan The Nature of Fascism fasismia pikemminkin sarjaksi tietyn luonteisia poliittisia toimenpiteitä kuin yhtenäiseksi aatesuunnaksi.
Tässäkin mielessä fasismi ideologiana peilaa aikaamme. Lääketieteessä on muotia puhua oireyhtymistä, taudeista, joita ei voi määritellä selkeästi, mutta joita kuitenkin hoidetaan. Lasten parissa 1990-luvulta lähtien yleistynyt ADHD on tällainen, sitä ei diagnosoida laboratoriokokeilla, vaan kyselylomakkeiden pisteytyksellä.
Natsitkin olivat innokkaita kansanterveyden vaalijoita. Paino on sanalla kansan, terveyttä tarkasteltiin silloin, kuten Suomessa nykyäänkin, ei niinkään yksilöllisenä ominaisuutena, vaan valtiokeskeisesti tuotannon resurssina, kuten ”Ylipaino maksaa valtiolle miljardeja”-otsikot kertovat.
Vanhat termit
Kommunismin keskeinen rooli fasismin kukistamisessa aiheutti kuitenkin sen, että fasismin yhtäläisyyksiä työväenliikkeeseen ei mielellään analysoitu sotien jälkeisenä aikana.
Eurooppalaisen fasismin esitaistelijoiden enemmistö, kuten Benito Mussolini, aloitti poliittisen uransa työväenliikkeessä. Lehtimiehenä toimineen Mussolinin työnantajien nimet Italian kansa, Luokkasota ja Eteenpäin! kertovat poliittisten tuulien suunnan.
Kirja selittää myös Adolf Hitlerin politiikan eroa kommunismiin.
Hitler oli hyvin tietoinen omien aatteidensa läheisestä yhteydestä työväenliikkeeseen. Kansallissosialistinen työväenpuolue valitsi lippuunsa punaisen värin juuri luodakseen mielleyhtymän proletariaattiin.
Isänmaallinen
työläinen
Kun kommunistit ajoivat kansainvälistä sosialismia, Hitler kannatti kansallista sosialismia. Kirjan mukaan kansallissosialismin luokitteleminen äärioikeistoksi on nimenomaan perua kommunistisesta terminologiasta. Koska kansallisaate oli oikeistolainen, edustivat kansallissosialistit kommunistien mielestä sosialismin oikeata äärilaitaa. Nykyään tuota sosialismin oikeata laitaa kutsutaan sosialidemokratiaksi.
Työllistäminen valtion suurprojektein, ilmainen terveydenhuolto, päivähoito ja talouden sääntely olivat kaikki keskeisiä osia Hitlerin joukkojen politiikkaa.
Goldberg ei ole niin naiivi, että väittäisi moderneja Mona Sahlineja tai Jutta Urpilaisia (sd.) fasisteiksi. Hän ei myöskään väitä, että kansallissosialistiset aatteet, tai fasisteina tunnetut henkilöt inspiroisivat nykyajan hyvinvointiyhteiskunnan rakentajia.
Sen sijaan hän argumentoi modernien edistyksellisten voimien sortuvan fasistien ajattelun mekaniikkaan. Valtiokeskeisyys, ajatus suurista kansallisista tehtävistä ja ihmisten välisten suhteiden säätelemisestä sekä erityisesti vasemmistovihreiden suosima asioiden siirtäminen asiantuntijuuden varjolla pois demokraattisista prosesseista, ovat kaikki fasistisia toimintatapoja.
Yhteistä hyvää
vaikka väkisin
Mussolinin luoma totalitarismi -käsite ei tarkoittanut väkivaltaista erimielisten alistamista (vaikka se siihen päätyikin), vaan se oli pohjimmiltaan ajatus kaikkivoivasta valtiosta, yhteiskunnasta, jolla oli vastaus kaikkiin inhimillisiin ongelmiin. Tuo eetos elää yhä vahvasti pohjoismaisessa hyvinvointimallissa, varsinkin nyt, kun markkinaliberalismi on kyseenalaistettu.
Valtiokeskeisessä mallissa kaikki toimet tehdään tietysti ihmisten omaksi parhaaksi. Eetos ei sinällään ole paha, mutta kansandemokratiat todistavat, että se toimii pahuuden kasvualustana: Tie helvettiin on päällystetty hyvin aikomuksin, kuten sanotaan.
Liberal Fascism on poleeminen, jopa provokatiivinen, mutta myös virkistävä lisäys keskusteluun valtion roolista kriisin ratkaisijana, ”kolmannen tien suunnan näyttäjänä.”
Siitä kirjalla on sanansa sanottavana. Goldbergin mukaan politiikan ”kolmas tie” oli alunperin kansallissosialistien termi, jolla etsittiin ulospääsyä 1930-luvun lamasta, satsaamalla teihin, koulutukseen ja turvallisuuteen.
Jonah Goldberg, Liberal Fascism. Doubleday, 2008. 487 sivua. Hinta 26,90. Akateeminen kirjakauppa.

http://www.nykypaiva.fi/default.asp?sa=98785

Äänestä

1. We demand the union of all Germans in a Great Germany on the basis of the principle of self-determination of all peoples.

2. We demand that the German people have rights equal to those of other nations; and that the Peace Treaties of Versailles and St. Germain shall be abrogated.

3. We demand land and territory (colonies) for the maintenance of our people and the settlement of our surplus population.

4. Only those who are our fellow countrymen can become citizens. Only those who have German blood, regardless of creed, can be our countrymen. Hence no Jew can be a countryman.

5. Those who are not citizens must live in Germany as foreigners and must be subject to the law of aliens.

6. The right to choose the government and determine the laws of the State shall belong only to citizens. We therefore demand that no public office, of whatever nature, whether in the central government, the province, or the municipality, shall be held by anyone who is not a citizen.

We wage war against the corrupt parliamentary administration whereby men are appointed to posts by favor of the party without regard to character and fitness.

7. We demand that the State shall above all undertake to ensure that every citizen shall have the possibility of living decently and earning a livelihood. If it should not be possible to feed the whole population, then aliens (non-citizens) must be expelled from the Reich.

8. Any further immigration of non-Germans must be prevented. We demand that all non-Germans who have entered Germany since August 2, 1914, shall be compelled to leave the Reich immediately.

9. All citizens must possess equal rights and duties.

10. The first duty of every citizen must be to work mentally or physically. No individual shall do any work that offends against the interest of the community to the benefit of all.

Therefore we demand:

11. That all unearned income, and all income that does not arise from work, be abolished.

12. Since every war imposes on the people fearful sacrifices in blood and treasure, all personal profit arising from the war must be regarded as treason to the people. We therefore demand the total confiscation of all war profits.

13. We demand the nationalization of all trusts.

14. We demand profit-sharing in large industries.

15. We demand a generous increase in old-age pensions.

16. We demand the creation and maintenance of a sound middle-class, the immediate communalization of large stores which will be rented cheaply to small tradespeople, and the strongest consideration must be given to ensure that small traders shall deliver the supplies needed by the State, the provinces and municipalities.

17. We demand an agrarian reform in accordance with our national requirements, and the enactment of a law to expropriate the owners without compensation of any land needed for the common purpose. The abolition of ground rents, and the prohibition of all speculation in land.

18. We demand that ruthless war be waged against those who work to the injury of the common welfare. Traitors, usurers, profiteers, etc., are to be punished with death, regardless of creed or race.

19. We demand that Roman law, which serves a materialist ordering of the world, be replaced by German common law.

20. In order to make it possible for every capable and industrious German to obtain higher education, and thus the opportunity to reach into positions of leadership, the State must assume the responsibility of organizing thoroughly the entire cultural system of the people. The curricula of all educational establishments shall be adapted to practical life. The conception of the State Idea (science of citizenship) must be taught in the schools from the very beginning. We demand that specially talented children of poor parents, whatever their station or occupation, be educated at the expense of the State.

21. The State has the duty to help raise the standard of national health by providing maternity welfare centers, by prohibiting juvenile labor, by increasing physical fitness through the introduction of compulsory games and gymnastics, and by the greatest possible encouragement of associations concerned with the physical education of the young.

22. We demand the abolition of the regular army and the creation of a national (folk) army.

23. We demand that there be a legal campaign against those who propagate deliberate political lies and disseminate them through the press. In order to make possible the creation of a German press, we demand:

(a) All editors and their assistants on newspapers published in the German language shall be German citizens.

(b) Non-German newspapers shall only be published with the express permission of the State. They must not be published in the German language.

(c) All financial interests in or in any way affecting German newspapers shall be forbidden to non-Germans by law, and we demand that the punishment for transgressing this law be the immediate suppression of the newspaper and the expulsion of the non-Germans from the Reich.

Newspapers transgressing against the common welfare shall be suppressed. We demand legal action against those tendencies in art and literature that have a disruptive influence upon the life of our folk, and that any organizations that offend against the foregoing demands shall be dissolved.

24. We demand freedom for all religious faiths in the state, insofar as they do not endanger its existence or offend the moral and ethical sense of the Germanic race.

The party as such represents the point of view of a positive Christianity without binding itself to any one particular confession. It fights against the Jewish materialist spirit within and without, and is convinced that a lasting recovery of our folk can only come about from within on the pinciple:

COMMON GOOD BEFORE INDIVIDUAL GOOD

25. In order to carry out this program we demand: the creation of a strong central authority in the State, the unconditional authority by the political central parliament of the whole State and all its organizations.

The formation of professional committees and of committees representing the several estates of the realm, to ensure that the laws promulgated by the central authority shall be carried out by the federal states.

The leaders of the party undertake to promote the execution of the foregoing points at all costs, if necessary at the sacrifice of their own lives.

Return to Nazi Party is Formed
The Rise of Hitler Index
The History Place Main Page

Äänestä

SE ON VARMAAN TODELLA HYVÄ PUOLUE,JUSSIN PUOLUE!!
EIKU PARANEE KU PYLLISTÄÄ...TUOMIO TULEE...TUOMIO TULEE....MITÄ SITTEN? SIIHEN KAATU JUSSIN PUOLUE.

Äänestä

Tutun näköistä tekstiä tuo Vapauspuolueen ohjelma on, mutta ohjelmahan eri riitä mihinkään! Tarvitaan lainsäädäntöä, jolla ideat realisoituvat arkeen. Tässä tarkoituksessa on hyvä tutustua Natsi-Saksan ns. Nürbergin lakeihin vuodelta 1935. Niillä legitimoitiin valtion harjoittama terrori myös omia kansalaisiaan kohtaan. Voisiko sama toimia sisulaisessa Suomessa – olettaen tietenkin, että sisulaisuus tai sen vastike saa eduskunnassa taakseen riittävän voiman?

Vapauspuolueen ohjelman innoittaman tässä tekstit alkuperäisistä Nürbergin rotu- ja lippulaista:

Kansalaissuuslaki ”Reichsbürgergesetz” http://www.documentarchiv.de/ns/nbgesetze02.html
, saksalaisen veren ja kunnian suojelulaki ”Gesetz zum Schutze des deutschen Blutes und der deutschen Ehre” http://www.documentarchiv.de/ns/nbgesetze01.html sekä likkulaki ”Reichsflaggengesetz” http://www.documentarchiv.de/ns/1935/flaggen1935_ges.html

Kun lakiteksteissä vaihtaa sanan Jude sanaksi Muslim tai joksikin muuksi tällä palstalla viljeltyyn ”rotua” merkitsevään ilmaisuun, saadaan käyttökelpoista tekstiä propellipäille.

Äänestä

Kaksi uutta puoluetta pyrkii puoluerekisteriin. Suomen konservatiivit on selkeän ei-vasemmistolainen konservatiivipuolue, kun taas Suomen vapauspuolue on kansallissosialistinen, se vihaa kapitalismia Hitlerin 25 kohdan puolueohjelman lievennetyn kopion voimalla.

Uusi Suomi sanoo puolueita Perussuomalaisten typpisiksi ja kertoo niistä samassa artikkelissa kuin halla-aholaisten ja vanhojen perussuomalaisten välien rakoilusta.

Jussi Halla-Aho sai kyseenalaisena pidetyn syytteen uskonrauhan rikkomisesta, ja Perussuomalaiset kieltäytyivät ottamasta häntä eurovaaliehdokkaakseen. Sitoutumaton Juha Mäki-Ketelä on keräyttänyt vasta noin 1000 Jussi Halla-Ahon eurovaaliehdokkuuteen vaadittavasta 2000 nimestä mutta uskoo saavuttavansa tavoitteen takarajaan 28.4. mennessä, US kertoo. Blogissaan Jussi Halla-Aho kannustaa ihmisiä tukemaan nimenkeräyshanketta mutta sanoo ilmoittavansa kantansa ehdokkuuteen vasta lähellä takarajaa maksimoidakseen harkinta-ajan.

Suomen vapauspuolue

Suomen vapauspuolueen www-sivut eivät kerro puolueesta henkilöitä eivät juuri muutakaan kuin ohjelman, joka on melkein tarkka mutta lievennetty (sekä vähemmän rasistinen että vähemmän sosialistinen) kopio Adolf Hitlerin julistamasta (mutta työryhmän tekemästä) kansallissosialistisesta puolueohjelmasta. Suomen vapauspuolue tosin on lieventänyt Hitlerin pahinta sosialismia: se mm. ei vaadi kaikkien suurmyymälöiden ja trustien sosialisoimista jne. vaan vain pahimpien, kieltää kyllä koronkiskonnan ja keinottelun mutta määrää siitä kuolemanrangaistuksen vain ääritapauksissa. Jälleen toisin kuin Hitler, puolue sallii työtulojen lisäksi myös "kohtuulliset" pääomatulot.

Hitlerin tavoin puolue haluaa myös paisuttaa hyvinvointivaltiota ja sosiaaliturvaa huomattavasti - tämän osan ohjelmasta Hitler toteuttikin erityisen tarkkaan ylittäen kirkkaasti muun maailman - sekä rajoittaa sanan- ja uskonvapautta moraalisin perustein, vastustaa palkka-armeijapuheita jne. Ohjelma on tiukan kollektivistinen, anti-individualistinen: "yleinen etu ennen yksityistä etua" ja vastustaa muuta kuin työperäistä maahanmuuttoa. Ohjelma on tiukan kansallinen, joskin esittely sanoo: "Käydään kauppaa, harrastetaan kulttuurivaihtoa, matkaillaan jne. Mutta ei sotketa täysin toisilleen vieraita kansoja ja kulttuureja ja uskontoja yhdeksi monikulttuuriseksi massaksi".

Suomen konservatiivit

Suomen konservatiivit -puolue jätettiin yhdistysrekisteriin 24.2.09, Suomen vapauspuolue 6.4.09. Päätökset tulevat yleensä kolmessa kuukaudessa mutta puoluerekisteriin pääsy (ry:stä rp.) vaatii lisäksi 5000 kannattajakortin keräämisen.

Konservatiivit näyttää olevan suorapuheisen konservatiivinen puolue, joka sanoo, mitä vanhoillinen - muttei kaikkein vanhoillisin - osa kansasta haluaa kuulla. Esimerkiksi rikollisille, työnvieroksujille ja punavihreille ei riitä liiemmälti sympatioita, 12-14-vuotiaillekin pitäisi voida tuomita yhteiskuntapalvelua pelkän puhuttelun sijaan.

Konservatiivit näyttävät tuomitsevan rasismin aidosti toisin kuin Suomen vapauspuolue, mutta toisaalta konservatiivien ohjelmassa tulijoilta vaaditaan paitsi lakien myös paikallisten tapojen kunnioittamista. Turkin EU-jäsenyyttä vastustetaan. Suomen tulee elää sovussa naapureiden kanssa ja liittyä Natoon ensi vaalikaudella.

Puolue vaatii auktoriteettien kunnioittamista ja vastustaa sitä, että maskuliinisuus ja feminiinisyys ovat kiellettyjä, kannattaa perheverotusta ja perheiden oikeutta valita roolinsa, esim. kotiäidin tai koti-isän. Konservatiivit kannattavat ydinvoimaloita ja varovaista edelläkävijän roolia ympäristöasioissa.

Konservatiivien talousohjelma on ei-sosialistinen muttei kuitenkaan kovin liberaali vaan kollektiivista hyvää tavoitteleva.

Kansallissosialistit ovat "äärioikeistoa" ja konservatiivit "konservatiiveja"

Suomen vapauspuolueen ohjelma on yksiselitteisen kansallissosialistinen sekä sisällöltään että muodoltaan. Siksi nimitys "äärioikeistolainen" olisi aivan tarpeettoman harhaanjohtava, etenkin kun talouspoliittisesti kansallissosialismi on Vasemmistoliitostakin kaukana vasemmalla. Eihän Suomen vasemmistopuolueiden internationalismisosialismi ole enää alkuunkaan niin vahvaa kuin Suomen vapauspuolueella tai Hitlerin kansallissosialistisella puolueella - tai niitä lähellä olevilla muiden maiden puolueilla kuten Ranskan Jean-Marie Le Penin Front National. Tosin nykyajan kansallissosialistiset ja "oikeistopopulistiset" puolueet - kuten muutkin - siirtyvät kasvaessaan kohti keskustaa, maltillisemmiksi.

Suomen konservatiivit on aivan toista luokkaa. Koska se on yksiselitteisen konservatiivinen, sitä tulee nimittää "konservatiiviseksi" eikä esim. "oikeistopopulistiseksi", joka puolestaan viittaa maltilliseen populismiin mukaanlukien eliitin ja maahanmuuton vastustus. Osa "oikeistopopulistisiksi" nimitetyistä puolueista, esimerkiksi Itävallan Vapauspuolue ja Norjan Edistyspuolue, ovat sekoittaneet keitokseen jopa joitain jossain määrin liberaaleja ohjelmakohtia. "Oikeistopopulistinen" ei siis olisi kuitenkaan täysin väärä nimitys Suomen konservatiiveillekaan. Puolueen viittaus Ronald Reaganiin on oikeansuuntainen mutta ohittaa - kuten Suomen tiedotusvälineetkin yleensä - sen, että Reaganilla oli konservatiivisten näkemysten lisäksi muutama liberaalikin.

Vastustajien joskus näillä nimityksillä turhaan leimaama 90-luvun Nuorsuomalainen puolue oli sata vuotta vanhemman kaimansa tavoin hyvin maltillinen liberaalipuolue, kaukana libertarismista, kauempana konservatismista ja vieläkin kauempana kansainvälisestä sosialismista ja kansallissosialismista. Nykypuolueista Rkp:n, Vihreiden ja Kokoomuksen liberaalisiipien sekä tietysti Liberaalit-puolueen (ex-LKP) fuusio tuottaisi hieman samansuuntaisen liikkeen, kun taas Suomen konservatiiveja voisi jäljitellä ottamalla eduskuntapuolueiden ei-sosialistisimmat konservatiivit; ne sosialistisimmat konservatiivit ovat Suomen vapauspuolueen suunnassa mutta toivottavasti eivät alkuunkaan yhtä syvällä sosialismiltaan eivätkä nationalismiltaan.

Kaikissa eduskuntapuolueissa vihreitä lukuunottamatta (ja kenties rkp:tä; vasemmistoliiton vanhoillisimmat äijät ovat osin kummallakin puolella rajaa) lienee kansanedustajia, joille Suomen konservatiivien ohjelma olisi läheisempi kuin oman puolueen, vaikka he eivät tietenkään tunnusta sitä. Liberalismista puolueen ohjelma on tietenkin kauempana kuin eräiden eduskuntapuolueiden ohjelmat muttei kaikkien. Toisaalta jopa Perussuomalaisten, Kristillisdemokraattien ja Vasemmistoliiton ohjelmat ovat valovuosia lähempänä liberalismia kuin Suomen vapauspuolueen ohjelma.

Jussi Halla-Aho ei voine harkitakaan Suomen vapauspuoluetta. Vielä talvella hän kieltäytyi yhteistyöstä Konservatiivien kanssa (silloin "Suomen republikaanit") haluten pitäytyä Perussuomalaisissa. Ellei hän liity Konservatiiveihin, tämänkään puolueen mahdollisuudet eduskuntapaikkaan eivät näytä hyviltä. Juuri nyt Halla-Aho haluaa pitää kaikki ovet avoimina. Hän itse tulee valituksi eduskuntaan, ellei parissa vuodessa ehdi tulla yllätyksiä. On mielenkiintoista nähdä, paljonko aikaa Yle suo hänelle sitoutumattomana eurovaalipaneeleissa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


matalakiito kirjoitti:

Suomen vapauspuolueen www-sivut eivät kerro puolueesta henkilöitä eivät juuri muutakaan kuin ohjelman, joka on melkein tarkka mutta lievennetty (sekä vähemmän rasistinen että vähemmän sosialistinen) kopio Adolf Hitlerin julistamasta (mutta työryhmän tekemästä) kansallissosialistisesta puolueohjelmasta. Suomen vapauspuolue tosin on lieventänyt Hitlerin pahinta sosialismia: se mm. ei vaadi kaikkien suurmyymälöiden ja trustien sosialisoimista jne. vaan vain pahimpien, kieltää kyllä koronkiskonnan ja keinottelun mutta määrää siitä kuolemanrangaistuksen vain ääritapauksissa. Jälleen toisin kuin Hitler, puolue sallii työtulojen lisäksi myös "kohtuulliset" pääomatulot.

Hitlerin tavoin puolue haluaa myös paisuttaa hyvinvointivaltiota ja sosiaaliturvaa huomattavasti - tämän osan ohjelmasta Hitler toteuttikin erityisen tarkkaan ylittäen kirkkaasti muun maailman - sekä rajoittaa sanan- ja uskonvapautta moraalisin perustein, vastustaa palkka-armeijapuheita jne. Ohjelma on tiukan kollektivistinen, anti-individualistinen: "yleinen etu ennen yksityistä etua" ja vastustaa muuta kuin työperäistä maahanmuuttoa. Ohjelma on tiukan kansallinen, joskin esittely sanoo: "Käydään kauppaa, harrastetaan kulttuurivaihtoa, matkaillaan jne. Mutta ei sotketa täysin toisilleen vieraita kansoja ja kulttuureja ja uskontoja yhdeksi monikulttuuriseksi massaksi".

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu