VASTARINTAAN!

Työnantajien globaalille riistolle ja uus"liberalismille" on VIHDOIN VIIMEIN tultava loppu! Ei anneta enää nykymeiningin jatkua! Ahneilla riistokapitalisteilla ja koroilla eläjillä ei ole mitään oikeutta ulosmitata Suomen kansalaisomaisuutta, ja samalla potkia pihalle tuhansia kunnon työtätekeviä Suomalaisia. Hallitus, eduskunta, työntekijät, KANSA! Nyt on aika näyttää, ketkä tämän maan ovat verellä ja hiellä sodan jälkeen rakentaneet, ja ketkä sen omistavat! Työnantajat ja globaalit, kasvottomat sijoittajat yrittävät ulosmitata Suomen ulkomaille omien voittojensa kasvattamiseksi! Noustaan yhdessä vastustamaan globaalia, uusliberaalia riistoa, ja pysäytetään heidät, ennenkuin on liian myöhäistä:




http://www.jippii.fi/uutiset/kotimaa/?aid=116327
196
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Uhoa muttei keinoja
===================

Ja mitenhän se tapahtuisi? Se, mitä meillä nykyisin on, tulee suurimmaksi osaksi ulkomailta ja ostetaan niiden tuotteidenn viennillä, joita ulkomaalaiset ostavat. Aiotko kieltää ulkomaalaisia sijoittajia jollakin tavoin hallitsemasta omistamiiaan vientiyrityksiämme?

Miten se onnistuisi? Jos ulkomaalaiset sijoittajat vetävät rahansa täältä pois, samalla menee suurin osa työpaikoistakin muualle. Niinhän hiljalleen käy muutenkin, kuten muistat Kemijärvellä käyneen.


Ay-liike neuvottelemassa sijoittajien kanssa
============================================

Linkissa olevassa artikkelissa puhuttiin Ay-liikkeen vahvistamisella. Mitä hyötyä siitä olisi? Jos ympäristö ei miellytä ulkomaista sijoittajaa, jotka omistavat suurimman osan yrityksistämme nykyisin, eivät he jää kauaksi aikaa kinaamaan Ay-liikkeen kanssa, vaan siirtävät toimintansa muualle.

Koska suomalaiset eivät saa työttömyysturvalakimme mukaan perustaa yrityksiä itse, ei niitä yrityksiä sitten jää montaakaan ja meille koittaa entistä suurempi työttömyys.

Pelkkä uhoaminen ei siis tuota mitään, täytyy olla todelliset kohteet ja keinot miten niihin vaikutetaan. Onko sinulla? Minulla on. Minulla on TYKA malli.


Täystyöllisyys ja kotimainen omistus
====================================

TYKA mallin avulla voimme hankkia takaisin omaan omistukseemme suurimman osa nyt muunmaalaisten sijoittajien hallussa olevista työpaikoista (ei siis yrityksistä vaan työpaikoista) ja luoda myös miljoona uutta työpaikkaa.

Eikö se riitä, vai tarvitsetko vielä jotain muutakin? Haluatko ehkä taisteluja, sotaa tai muuta välivaltaisempaa vai riittääkö pelkkä työttömyysturvalain laajentaminen koskemaan kaikkia, jolla valittamasi asiat saadaan kuntoon.

Tuolla työttömyysturvalain laajentamisella koskemaan kaikkia saisimme kaikille työtä ja siirrettyä hiljalleen myös yrityksemme kotimaiseen omistukseen.

TYKA ei vie keneltäkään, me vain luomme uusia työpaikkoja ja nykyiset siirtyvät niihin halpatyövoimamaihin, mihin ne ovat muutenkin koko ajan valumassa.


Mietittävää
===========

Voisiko joku jo keksiä miksi meillä on laki, joka estää suomalaisten tekemästä itsenäistä työtä? Miksi sen työnantajan täytyy aina työttömyysturvalakimme mukaan olla ulkomaalainen sijoittaja?

Eikö suomalaisen itsenäisen työn kieltäminen ole aika lailla hölmöläisten hommaa. Valitetaan työttömyydestä ja työnantajien riitosta, mutta samalla pidetään voimassa lakia joka estää työpaikkojen syntymisen ja suomalaiset työpaikkojen omistukset.


Asiasta kanntaa kysellä kaikilta tuttaviltaan. Ehkä joku keksi syyn miksi vain ulkomaiset sijoittajat ovat lain mukaan oikeutettuja antamaan työtä meille ja miksei suomalaiset saa sitä tehdä. Jos epäilet asiaa, tutustu työttömyysturvalakiimme niin huomaat.


TYKA: http://www.geocities.com/kansantuote

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Antifasisti kirjoitti:

Työnantajien globaalille riistolle ja uus"liberalismille" on VIHDOIN VIIMEIN tultava loppu! Ei anneta enää nykymeiningin jatkua! Ahneilla riistokapitalisteilla ja koroilla eläjillä ei ole mitään oikeutta ulosmitata Suomen kansalaisomaisuutta, ja samalla potkia pihalle tuhansia kunnon työtätekeviä Suomalaisia. Hallitus, eduskunta, työntekijät, KANSA! Nyt on aika näyttää, ketkä tämän maan ovat verellä ja hiellä sodan jälkeen rakentaneet, ja ketkä sen omistavat! Työnantajat ja globaalit, kasvottomat sijoittajat yrittävät ulosmitata Suomen ulkomaille omien voittojensa kasvattamiseksi! Noustaan yhdessä vastustamaan globaalia, uusliberaalia riistoa, ja pysäytetään heidät, ennenkuin on liian myöhäistä:




http://www.jippii.fi/uutiset/kotimaa/?aid=116327

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu