Teille annettaisiin kaksi vaihtoehtoa:
1: söisin omenan jota tuntematon tarjoaa, jos se palvelee eloonjäämistä olevaisien maailmassa
2. alkaisin kinaamaan asiasta, sekä heittäisin kaikenlaista herjaa, koska olenhan vain tunnetun maan luomaa..
ps. sana on taas aivan vapaa,etenkin rekkautuneet huomioidaan ystävällisemmin kuin muut, repikää siitä..
1: söisin omenan jota tuntematon tarjoaa, jos se palvelee eloonjäämistä olevaisien maailmassa
2. alkaisin kinaamaan asiasta, sekä heittäisin kaikenlaista herjaa, koska olenhan vain tunnetun maan luomaa..
ps. sana on taas aivan vapaa,etenkin rekkautuneet huomioidaan ystävällisemmin kuin muut, repikää siitä..
Vastaukset 11
Vanhimmat
en ottaisi omenaa tuntemattomalta. Sehän saattaisi olla myrkytetty.:-D)))))))))))))))))
Ostin tänään tuntemattomilta kahvia, kanaa, toniccia ja pullon kivennäisvettä. Kuinkahan käy...
Alkuperäisestä kysymyksestä en ymmätänyt kohtaa 2., kuten en ole kunnolla ymmärtänyt kysyjän edellisiäkään aloituksia. Olen siis aasi ja syön kaiken rehun mitä tarjotaan.
aloittaja on lääkityksen tarpeessa:-)
Mutta en tiedä mitä "rekkautuneet" tarkoittaa?
käyttäjät. Siis, jos sinulla on oma profiili palstalla, olet rekannut.:-)
vain kaksi vaihtoehtoa? Elämä moninaisuudessaan ei useinkaan ole niin yksioikoista että se jakautuisi jäännöksettömästi tasan kahteen vaihtoehtoon. Kysymys on väärin asetettu ja edustaa klassista natsi-fasistista hyvä/paha -vaihtoehdottomuutta.
Bifurkaatio on tunnettu argumentaatiovirhe, eivätkä tökeröt argumentaatiovirheet ansaitse mitään asiallisia vastauksia.
Joten vastaan siis "Kanada".
Tämähän on ilmiselvä viittaus Eevaan, paratiisiin ja käärmeeseen. Sen sijaan että pelleilisimme tuolla kysymykselläsi, mitä jos oikeasti kertoisit mitä haet tällä kysymyksellä? Minulla on monia mielipiteitä juurikin tuosta kyseisestä kertomuksesta, ja siitä olisi hauska keskustella, joten voitaisiin hyvin hypätä kysymyksesi eli esileikin yli ja siirtyä suoraan siihen mihin tähtäät kysymyksellä.
Otsikosta tuli mieleen Dingon "Rio Ohoi", aivan mahtava biisi:
http://www.youtube.com/watch?v=D3gKWgjyw7k
Vaikka usein kuuleekin aivan järjettömiä mielipiteitä, on kuitenkin tosiasia, että omena jota tuntematon tarjoaa ennakoi osaltaan meihin kohdistuvaa tietotarvetta.
Käytännön täytyy turvautua tarkoituksenmukaisiin keinoihin, jos alkaisin kinaamaan asiasta johdattelisin meidät ja tukiryhmämme kohti viimeaikaisia absurdeja väittämiä.
Yksilötasolla luulisi olevan selvää, että rekkautunut on kiteytetty aatteeseen, jossa pohditaan vastuuntuntoisten yhteistyökumppaneiden aatteellisia intressejä.
Ps. Olen rekkautunut, en vain viitsi kirjautua.
nyt liikut jo vaarallisilla vesillä.
olet siis sitä mieltä että jos tuntematon ihminen vaikka tarjoaisi kadulla jotain pillereitä ja sanoo että nämä vie sinut taivaseen niin söisitkös ne?
haluaisitko että lapsesi söisivät tuntemattoman omenoita joiden alkuperää ei tiedetä?
En voi valita ensimmäistä vaihtoehtoa, koska olen allerginen omenille. Voisin valita ensimmäisen vaihtoehdon, jos omenan voi vaihtaa johonkin muuhun...
...joku tarjoaa nälkääni näkymätöntä mielikuvitusomenaa, niin ehkä yrittäisin pidätellä säälin sekaista huvittuneisuuttani ja yrittäisin ohjata hoitoon. Tai ehkä yrittäisin suhtautua kuin lapseen, joka selittää innoissaan mielikuvitusleikeistään totena.