Myös kaksi muuta,kaksi pahantekijää,vietiin Jeesuksen kanssa surmattavaksi.Kun saavuttiin paikalle,jota kutsutaan Pääkalloksi,sotilaat ristiin-naulitsivat siellä Jeesuksen ja pahantekijät,toisen oikeelle,toisen vasemmalle puolelle.Luuk.23:32-33....Mikä pimeys olikaan tuolloin irrallaan..Jeesus ristillä keskellä pahointekijöiden,opetuslapset peloissaan,naiset itkivät,Fariseukset riemuisivat,saatana oli riemuissaan...tähänkö se päättyi?no nyt tiedetään ettei.Jeesus lunasti ja vapautti meidät saataanan otteesta,kärsi kuolemantuomion meidän puolesta.Kukisti kuoleman,Aamen.
Jeesus ristillä.
3
248
Vastaukset
- oikein tarkoittaa?
'Ja tämän sanottuaan hän puhalsi heidän päällensä ja sanoi heille: "Ottakaa Pyhä Henki.' (Joh 20:22).
'Hänessä on teihinkin, sittenkuin olitte kuulleet totuuden sanan, pelastuksenne evankeliumin, uskoviksi tultuanne pantu luvatun Pyhän Hengen sinetti,' (Ef 1:13).
'Ja sen jälkeen hän lähti sieltä ja näki tulliasemalla istumassa publikaanin, jonka nimi oli Leevi, ja sanoi hänelle: "Seuraa minua". Niin tämä jätti kaikki, nousi ja seurasi häntä.' (Luuk 5:27).
Mitä uskoon tuleminen on?
Raamatussa kerrotaan ihmisistä, jotka lähtivät seuraamaan Jeesusta. Jeesus tuli ihmisen luo, kutsui häntä sanoen 'seuraa minua'. Tällöin jotkut vastasivat Jeesuksen kutsuun heti 'kyllä' kuten Leevi Matteus.
Mutta toiset epäröivät tai vastasivat 'ei'.
'Toiselle hän sanoi: "Seuraa minua". Mutta tämä sanoi: "Herra, salli minun ensin käydä hautaamassa isäni". Mutta Jeesus sanoi hänelle: "Anna kuolleitten haudata kuolleensa, mutta mene sinä ja julista Jumalan valtakuntaa".
Vielä eräs toinen sanoi: "Minä tahdon seurata sinua, Herra; mutta salli minun ensin käydä ottamassa jäähyväiset kotiväeltäni". Mutta Jeesus sanoi hänelle: "Ei kukaan, joka laskee kätensä auraan ja katsoo taaksensa, ole sovelias Jumalan valtakuntaan".' (Luuk 9:59-62).
Tänä päivänä Jeesus kutsuu edelleen seuraansa ihmisiä Sanansa ja Pyhän Henkensä kautta. Raamatussa sanotaan, että 'Usko tulee kuulemisesta ja kuuleminen Kristuksen Sanan kautta'.
Jeesuksen äänen ja Hänen rakkautensa kutsun voit kuulla lukemalla Raamattua ja rukoilemalla.
Vastaathan tällöin myöntävästi Jeesukselle.
Opetuslapset saivat Pyhän Hengen kun Jeesus puhalsi heidän päälleen. Tänä päivänä jokainen, joka on ottanut vastaan Jeesuksen omana henkilökohtaisena Vapahtajana, saa Pyhän Hengen vakuudeksi sisimpäänsä, siitä että on Jumalan lapsi ja Taivaan perillinen.
'Henki itse todistaa meidän henkemme kanssa, että me olemme Jumalan lapsia.' (Room 8:16). että meillä rauha olisi, Hänen haavainsa kautta olemme paratut. Kiitos Jeesus!
käy tie taivaan kirkkauteen, iankaikkisesti. Kiitos Jeesus! Halleluja!!!
Siunattua pääsiäistä veljet ja sisaret Herrassamme Jeesuksessa Kristuksessa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta
Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä702078- 1291406
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1321383- 1431092
- 105957
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten360884Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82754Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap55704Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist50673Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j67664
