Mikä logiikka on siinä, että Suomen armeija joutuu puolustamaan Ahvenanmaata sodan aikana, mutta ei saa harjoitella siellä rauhan aikana? Ahvenanmaan demilitariosinti on lakkautettava mahdollisimman pian.
Ahvenanmaa
jkg
15736
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Uhkaako mielestäsi Ahvenanmaata joku uhka, joka voisi vetää meidät sotaan heidän puolestaan?
Tuolla logiikalla voitaisiin lakkauttaa myös koko Suomen armeija, sillä eihän meitä kai mikään uhkaa tällä hetkellä.
Ahvenanmaalta tuskin voidaan armeijaa lakkauttaa, kun siellä ei sellaista ole. Pointti oli?
Pointti oli se, että Suomella on joka tapauksessa velvollisuus puolustaa Ahvenanmaata, tuli sotaa tai ei. Ahvenanmaalaiset toteuttavat "rusinat pullasta" -politiikkaa, oikeuksia on, mutta ei mitään velvollisuuksia!
Demilitarisoinnin purkaminen kyllä saattaisi viedä meiltä pullat ja rusinat kokonaan kansainvälisessä yhteisössä. Sellainen ei mahdu nykymaailmaan. Ahvenanmaalla on joitain erityisoikeuksia, mutta se on silti osa Suomea, oikein tai ei. Joitain oikeuksia siltä pitäisi poistaa, kuten yksikielisyys, mutta remilitarisointia en lähtisi suden surminkaan tekemään tässä maailmantilanteessa.
Ahvenanmaan demilitarisointi on todellinen riesa:
"Saaristomeren Meripuolustusalueen öljyntorjunta-alus Halli puomitti ja keräsi tonneittain öljysaastetta pois Ahvenanmaan vesiltä. Kun Hallin piti käydä Turussa tyhjentämässä öljyt, aiheutti pakkanen ja myrskyävä meri tuhoisaa hävitystä öljypuomeille, joita maakunnan ainoa pieni pelastusalus ei pystynyt hallitsemaan."
http://www.turunsanomat.fi/osasto/?ts=1,2,0,0,133941,2003-09-18
Demilitarisoinnin takia oli pakko käydä tyhjentämässä öljyt Turussa, ruotsalaiset rauhanturvaajat eivät saaneet mennä Silja Europalla, vaan heille tilattiin Ruotsista Hercules-kuljetuskone. Esimerkkejä on vaikka kuinka paljon siitä, että demilitarisointi tuottaa pelkästään ylimääräisiä hankaluuksia ja rahanmenoa.
Ruotsi sai aikoinaan kiristettyä meiltä tällaisen erikoiaseman Ahvenanmaalle Tuo tapahtui ennen sotia kun maamme kiisteli em saarten omistuksesta Ruotsin kanssa kiista sai alkunsa vuonna -18 kun Ruotsin laivasto nuosi maihin Ahvenanmaalla.
Ahvenanmaa demilitarisoitiin v. 1856, eikä silloin Ruotsi ollut kiristämässä "meitä" vaan Turkki, Ranska, Iso-Britannia ja Sardinia Venäjää. ("Sa Majesté l´Empereur de toutes les Russies, pour répondre au désir qui lui a été exprimé par Leurs Majestés la Reine dy Royaume Uni de la Grande Bretagne et d´Irlande et l´Empereur des Français, déclare que les Iles d´Aland ne seront pas fortifiées, et qu´il n´y sera maintenu ni créé aucun établissement militaire ou naval.")
Demilitarisoinnin jatkuminen sisältyi Kansainliiton Suomelle asettamiin ehtoihin v. 1921.
Demilitarisoinnin takaajina ovat Suomi, Ruotsi, Tanska, Viro, Latvia, Puola Iso-Britannia, Ranska ja Italia, joten sen purkaminen on kansainvälinen kysymys. Eikä vaikuta kovin ajankohtaiselta.
Demilitarisoinnista ei ole enää nykyajan maailmassa kenellekään mitään hyötyä. Se olisikin pitänyt poistaa samalla kun Suomi itsenäistyi.
"Demilitarisoinnin jatkuminen sisältyi Kansainliiton Suomelle asettamiin ehtoihin v. 1921."
Mitähän muille Kansainliiton sopimuksille kuuluu nykyään? Demilitarisointi on ennen kaikkea Suomen ja Ahvenanmaan välinen asia. Jos sen poistamisesta päästäisiin täällä sopuun, on vaikea kuvitella, että millään valtiolla olisi intressejä vastustaa sitä.
Suomi irroittautui Neuvostoliiton romahdettua Pariisin rauhansopimuksen velvoitteista yksipuolisesti, eikä kenelläkään ollut mitään sitä vastaan. Kansainvälisten sopimusten ei tarvitse olla ikuisia.
Olikohan sitten niin, että senaatti ei pitänyt Autonomian aikaisia sopimuksia sitovina? Ahvenanmaallahan toimi suojeluskunta. Lisäksi saarilla oli Venäläisiä joukkoja (sattoi tietysti johtua meneillään olevasta suursodasta) joita Ruotsin joukot eivät nähneet tarpeelliseksi riisua aseista!
...ei sitä joudeta puolustamaan tarpeen tullen. Ajakoon itse tunkeutujat pois katsomalla niitä tuimasti ja puhumalla niille ruåtsia...
Nykytilanne on edullinen Suomelle, ei sitä tarvitse muuttaa. Ahvenanmaan varustaminen maksaisi, eikä se olisi edes poliittisesti ulkopoliittisesti selvää.
Ulkovallat vastustavat varustamista. Esimerkiksi Venäjä, Ruotsi, Viro ainakin. Nykytila on aivan hyvä.
Ei Ahvenanmaata tarvitsisi mitenkään erityisesti varustaa, eikä asevelvollisuutta ottaa siellä edelleenkään käyttöön. Olennaista olisi päästä eroon kaikenlaisista turhista rajoitteista ja määräyksistä, jotka mm. hankaloittavat liikennettä Suomen ja Ruotsin välillä.
Demilitarisointi on kuin autonromu metsän laidassa. Rumentaa maisemaa ja vuotaa öljyä maahan, mutta kukaan ei viitsi sitä poiskaan siirtää.
Mitkä rajoitteet ja määräykset hankaloittavat liikennettä Suomen ja Ruotsin välillä?
"Saaristomeren Meripuolustusalueen öljyntorjunta-alus Halli puomitti ja keräsi tonneittain öljysaastetta pois Ahvenanmaan vesiltä. Kun Hallin piti käydä Turussa tyhjentämässä öljyt, aiheutti pakkanen ja myrskyävä meri tuhoisaa hävitystä öljypuomeille, joita maakunnan ainoa pieni pelastusalus ei pystynyt hallitsemaan."
http://www.turunsanomat.fi/osasto/?ts=1,2,0,0,133941,20 03-09-18
Demilitarisoinnin takia oli pakko käydä tyhjentämässä öljyt Turussa, ruotsalaiset rauhanturvaajat eivät saaneet mennä Silja Europalla, vaan heille tilattiin Ruotsista Hercules-kuljetuskone.
Tässä muutama esimerkki. Kun otetaan huomioon, että demilitarisoinnista ei ole näiden haittojen vastapainoksi mitään hyötyä, sen lakkauttaminen olisi kaikin puolin järkevää. Mitään käytännön vaikutuksia ahvenanmaalaisten elämään tästä ei seuraisi, ja vapaaehtoinen asevelvollisuus voisi aivan hyvin säilyä jatkossakin.