Idolit syöksykierteessä
listalla!
311937
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 31
Vanhimmat
Niin, että oikein "syöksykierre" ja "floppaaminen", kun tippuu yhden sijan edellisestä viikosta alaspäin ja on silti edelleen kolmantena listalla...?
määrään mitä Koop ja Pete ovat saaneet, pitäisi heidän dominoida listakärkeä viikkotolkulla. Ja nyt joku vaihtoehtomusaa soittava Scandinavian Music Groupkin on kiilannut edelle! Kyllä tässä katastrofin ainekset ovat ilmassa, siis levy-yhtiön kannalta.
sehän tarkoittaisi sitä, ettei kummallakaan olisi juhannukseen mennessä
edes kultalevyä. Uusia levyjä tulee, ja innokkaimmat ostaa sen heti.
Tärkeämpää on, että levy pysyy listalla. Mahdollisimman korkealla
ja mahdollisimman kauan. Koopin levyä ostetaan vielä joululahjaksikin.
ei sekään olisi välttämättä mikään katastrofi, vaikkeivät yltäisikään kultalevyyn. (Voihan olla että todellisen myynnin perusteella eivät yltäisikään...)
Idols on Idols, ja heti pitäisi ponkaista huipulle. Mutta ihan oikeasti, minkä arvoista sellainen menestys on joka perustuu Idols-hypetykselle?
Jos Idols-tähti myy ensimmäisellään platinaa tai tuplat, se ei vielä kerro mitään uran jatkosta. Ei luo minkäänlaista pohjaa uralle, eikä edes anna selkeitä viitteitä siitä mihin suuntaan uraa ja musiikkia pitäisi kehittää.
Toinen levy kertoo enemmän ja kolmas tai neljäs vasta sen totuuden.
Koopilla menee hyvin, paremmin kuin Petellä, jos listaa on uskominen. Sanoo tukkumyynti mitä tahansa.
Mutta selvästi myös levyihin on panostettu aiempaa enemmän.
Taitavat jäädä kauksi. Nähtäväksi sitten jää kuinka kauan levy-yhtiöllä riittää intoa jatkaa. Peten kohdalla Valtasen hehkutuksista päätellen kyllä.
Onko levyihin todella panostettu enemmän kuin Abreun ja Koivusen esikoisiin? Vai onko se jälleen "suurinta ikinä" hypepuhetta. Minusta näyttäisi siltä.
sillä tavalla, että on haettu idolin omaa tyylilajia ja annettu hänelle itselleenkin mahdollisuus vaikuttaa. Tietenkin ne aina saavat vähän vaikuttaa, mutta sekä Pete että Koop ovat saaneet hyvin omantyylistään musiikkia levylle, vaikka jollakin muulla olisi voinut päästä suurempiin myyntimääriin. Koop on saanut levylle omia biisejä, Pete veljensä biisejä.
Anna Abreun markkinointi on ollut aivan omaa luokkaansa ja ehkä yksi syy Annan valtavaan levymyyntiin. Joihinkin muihin idoleihin uhratut panostukset näyttävät lähinnä vastenmieliseltä fanien pikarahastukselta (Kristian ennen kaikkea).
pikarahastaa, niin ensimmäiseksi olisi julkaistu "idols-levy"
parhaista kisan aikana esitetyistä biiseistä. Sen tekeminen olisi
tuskin kestänyt 2 viikkoa kauempaa. Biisithän voisi nauhoittaa
kenraaliharjoituksista ja sitten tarvittaessa vähän "parsia".
Sen jälkeen olisi puoli vuotta aikaa tehdä kaikessa rauhassa
ensimmäinen "oma" soololevy ilman idols-rasitteita.
minusta on aika vastenmielinen kestoharrastus viikosta toiseen etsiä todisteita miksi idolit ei ole hyviä eivätkä myy. Yhtä vastenmielisen tylsää toisekseen miettiä miten levyyhtiölle nyt käy - vai oliko se idolille - ja penkoa negatiivisuutta esiin vaikka väkisin jos sitä ei muuten satu olemaan.
jo kisan aikana julkaistavassa idols-levyssä. Kisan jälkeen fanit haluavat jo oman idolinsa levyn eikä yhteiskokoelmaa.
siitä miksi jotkut idolit menestyvät ja toiset eivät ja miten levy-yhtiön panostukset siihen vaikuttavat. Kyllä kai ainakin faneja kiinnostaa miten idolin käy.
kuin tilastonumerot.
Siinä tapauksessa fanit eivät ole aivan selvillä tosiasioista. Jos idoli ei myy riittävästi, levy-yhtiö menettää kiinnostuksensa ja levytysura oli sitten siinä. Keikkajärjestäjätkään eivät ole kiinnostuneita artistista, jonka nimi ei näy myyntilistoilla eikä biisit soi radiossa.
täälläkään lässyttää joka päivä samaa juttua tilastoista.
merkkaa lässyttää täällä muiden keskustelunaiheista? Keskustelkoon jokainen mistä huvittaa, ja tämä on sentään epätavallisen asiallista keskustelua.
alusta asti panostaa siihen että idoli saa tehdä oman näköisensä levyn.
Sillä tavoin voidaan luoda uralle kuitenkin kestävämpi pohja kuin kaupallisella levyllä, joka voi ehkä sen kerran ponkaista huippulukemiin myynnissä ja listoilla.
Mutta miten jatketaan siitä eteenpäin, kun ei voi tietää kuinka suuri osa levyn menekistä johtui siitä ajankohtaisesta Idols-suosiosta?
Jos lähdetään vain siitä että mikä myy, ja arvaus menee pieleen eikä se myykään niin hyvin, artisti ei ole saanut edes yrittää omana itsenään, omannäköisellään levyllä.
Koopin kirjassa "Voittajan tarina", Kimmo Valtanen puhuu (ainakin tällä hetkellä) siihen sävyyn, että artistin on tärkeää saada esittää sitä musiikkia joka tuntuu omalta.
Että se näkyy kyllä jos ei olla sinut levytettävän ja esitettävän musiikin kanssa.
Joka tapauksessa ainakin Koopin levy vaikuttaa onnistuneelta kokonaisuudelta. Ja Koop on itsekin tyytyväinen levyyn, myy se miten tahansa.
joka toinen vuosi, ja koko hömpän tarkoituksena on rahastaa 1-2 vuotta tv:stä tuttujen kasvojen avulla ja sitten satsataan uusiin kasvoihin. Idols ja sen tähdet ovat mullehetikaikkinyt-ajan pikaruokaa eikä sen enempää. Miksi sony olisi kiinnostunut satsaamaan m a h d o l l i s e e n tulevaisuuden menestykseen, kun uudet idolit menestyvät v a r m a s t i.
vaan voittajan kisassa esittämistä biiseistä tehtyä levyä.
olla...
On kai turha kuvitella että musiikkia, artistin tulevaisuutta tai tämän uraa sen kummemmin suunniteltaisiin pitkällä tähtäimellä... Tämähän on Idols.
Koska vaikka saattaisi olla järkevämpää odottaa jonkin aikaa ja suunnitella rauhassa sitä uran suuntaa, ensilevyllä ei tehtäisi yhtä paljon rahaa jos sen kanssa viivyteltäisiin.
Rahat pois heti ja sitten uudet idolit kehiin.
et Koopin levyt myy enemmän kuin Peten! Et ihmettelen sitä Ilta-Sanomien juttua.
valheita ja huhuja levittelevä lehdykkä. lisäksi vielä läpinäkyvän puolueellinen. ei ihme että lehteä kaupataan viikoittain ainakin h:gin keskustassa puoli-ilmaiseksi, vielä suklaata, jugurttia taimilloinmitäkin kylkiäisenä.
Se Nannan selavii ei näy sinkkulistalla lain, ekiks se jo viikko sitten julkaistu?
putoaa kovaa vauhtia kärjestä. Taisi "stara" ollakin pelkkä kupla.
kovaa vauhtia putoaisi, mutta putoaa kuitenkin, eikä Petestä ainakaan ensimmäisellä levyllään ole tulossa levy-yhtiön odottamaa rahasampoa. Tämä tietysti ilahduttaa monia, koska Peteä on hehkutettu niin idols-kisan aikana ja sen jälkeenkin aivan kohtuuttomasti ja julistettu kisan todelliseksi voittajaksi, oikeaksi idoliksi sekä idolsin kaikkien aikojen suurimmaksi lahjakkuudeksi.
Pete saattaa tulevaisuudessa menestyä hyvinkin, en sitä epäile.
menestyä vaikka ensimmäinen levy olisikin pettymys... Ei sen perusteella tarvitse koskaan antaa viimeistä tuomiota...
Kasvun varaa on pojalla, vaikka kehityskelpoinen onkin. Koopin valttina saattaa lisäksi olla musiikki, joka oikeasti puhuttelee kuulijoita.
Vaikka tosin en ole kuullut kuin sen "Every song I hear", joka oli hyvä...
hyvät arvostelut. Pete ei vain ole vedonnut yleisöön samalla tavalla kuin jotkut muut idolit. Kriitikot halveksivat sellaista musiikkia, joka on tehty miellyttämään suurta yleisöä eikä musiikkiasiantuntijoita, mutta menestykseen tarvitaan sitä suurta yleisöä.
Erityisesti kriitikot halveksivat musiikkia, jonka kohderyhmänä ovat naiset, varsinkin keski-ikäiset naiset. Peten levy ei varmasti vetoa tähän kohderyhmään, joten arvostelut ovat kiittäviä jo siltä pohjalta.
Pisteissä levy on arvotettu Soundissa ym aivan samalle tasolle kuin edellistenkin idolien. Kossa kyse on rockmiehestä, lähin vertailukohta on Koivunen, jonka esikoisesta kriitikot olivat aivan yhtä varovaisen innoissaan silloin kuin se ilmestyi. Mutta Koivunen kiinnosti myös yleisöä.
Luulen että Parkkosen ongelma ovat ne ylisanat, joilla häntä on jatkuvasti tuputettu. Ei se niin hyvä ole, potentiaalinen kyllä. Lisäksi persoonana genreensä nähden liian kiva ja hyvää pataa tuottajien kanssa, mallioppilas ja unelmavävy. Koopille tai Anna A:lle vastaava kiltteys ei ole ongelma, genresyistä.
mitään ongelmaa. Levyä myydään kaupoissa ja kesä on buukattu keikkoja täyteen.
Ongelmia saattaa tulla vuoden kuluttua, kun pitää saada ensimmäinen oikeasti
oma levy markkinoille, bändi kasaan ja seuraavan kesän keikat myytyä.
Joten siihen nähden hän pärjää loistavasti!
Peteä on hehkuteltu ja miltein samanlaisesti markkinoitu, kuin Anna Abreuta, joten pieni floppi on.
Siis kun otetaan yhtälö ns kiltit ja kunnolliset artistit ja ilman suurempia riskejä tehdyt tasapaksut levyt, niin tuloskin on tasapaksua massakamaa. Sekä Koopin että Peten levyjä vaivaa se tasapaksuus ja se ei vetoa tunteisiin eikä suureen massaan. Kiltti imago ei myy Suomessa, kun kyse on miesartistista. Pitää olla särmää.
Tuisku oli aikoinaan eri asia, mutta hän lauloi suomeksi, niin että pienemmätkin ymmärsi. Nyt on tilanne se, ettei perheen pienemmille ole syntynyt idolia ollenkaan. Lähipiirissä ne alle 10 kakarat fanittaa edelleen joko Annaa tai Aria tai sitten Sturmareita. Ilman näiden kakaroiden vanhempien levyostoksia ei tuota suurempiin myyntilukuihin pääse.
Annan biiseistä osa on portugalin kielisiä, joten kai teidän tenavat sitten hallitsee sen. Arihan vetää englanniksi. Ja eikös englannin kieltä opiskella siinä kymmenen korvilla. Kielitaito kehittyy osaltaan myös musiikin kautta, joten tuo teoriasi on ihan metsässä.
Eihän idoleita ole tarkoitettu ala-asteikäisten viihdykkeeksi, siihen on sitten röllipeikot ja titinallet sunmuut.
olla kilttejä, miksei iskelmälaulajatkin. Miespuolisista idoleista ainakin Kristianille on selvästi tarkoituksella luotu kilttiä ja kunnollista imagoa. Ehkä paha poika -imago myy paremmin, mutta se ei sovi kaikille. Rokkaritkin voivat olla esiintymislavan ulkopuolella ihan kilttejä tyyppejä eikä se haittaa.
Peten ongelma on muovisuus. Anna Abreu voi menestyä pienenä nättinä poppari-barbienukkena (jossa faneja kiinnostaa eniten vaatteet), mutta onko kysyntää miespuolisesta rokkari-barbiesta?