1. Omissa pyörii. Koijan purku ei onnistu. Jeban purku ei onnistu… Suomen keskusta ihan auki, koska Saara pelasi itsensä ulos ja Saikku valunut oman maalin eteen turhaan. Yrittää tulla ottamaan keskustasta, mutta myöhässä…
2. Taas omissa pyörii. Koijan huono purku, puskee kiekkoa samaan sumppuun missä se oli just tullut. Toinen puoli ihan vapaa…Koija ja Saara menee samaan pelaajaan kulmassa ja kumpikin palaa maalin eteen. Kulmaan jää Kanadalle tilaa. Sinne syöttö ja Koija lähtee merkkaamaan oman ja Saarakin löytää oman pelaajan. Syöttö tulee maalin eteen ja Posa ei saa pidettyä omaa pelaajaa. Maila pitäisi saada vähintään pois. Pehkonen yrittää tulla myös pitämään maalinedus pelaajaa, mutta turhaan.
3. Suomi pelaa alivoimaa ihan väärin. Kanada pyörittää takakolmiota ja suomen alivoima pelaajat pelaa perusneliötä. Vode ja Karo liian ylhäällä, eikä ole porrastusta. Maalille jää vapaita pelaajia. Emma ei kerkeä siivota maalin edustaa.
4. Suomi hyökkää. Karvisen olisi pitänyt toimitta kiekkoa maalille hyökkäyksessä. Nyt tuli menetys siniviivalla ja vastahyökkäys omiin. Jeballe vähän kiire omiin, ei pääse kunnolla hyökkääjään kiinni… kiekko jää pyörimään omiin. Periaatteessa 3-2 tilanne, sillä Vode kerkeä kyllä omiin, mutta ei ota pelaajaa, Käy vaan kurvaamassa. Myös Micu kattelee tilannetta sivusta. Ottakaa pelaajat !
5. Micu ei pidä omanpuolen viivapelaajaa vaan puskee samalle puolelle Martsan kanssa. Martsa yrittää vielä heittäytyä toisella puolella, mutta Kanadan pakki syöttääkin vapaalle pelaajalle. Jeba on ottamassa omaa pelaajaa maalin edessä niin, ettei Noora pääse torjumaan kiekkoa. Micu seuraa maalintekijää seisovin jaloin.
6. Kanada pääsee 3-2 hyökkäykseen ja Saikku pelataan ihan kahville. Saikun olisi pitänyt valita toinen pelaaja ja jättää Nooralle toinen.
7. Saman alivoimahyökkääjät kuin 5. maalissa. Nyt hyökkääjät pitivät hyvin paikat, tosin Martsa ei pidä yhtään viivaa vaan päästää pakin laukomaan vapaasti. Micu oli jopa tullut ottamaan alas takatolppaa, mutta nyt toinen pakki Jeba ei pitänyt yhtään omaa pelaajaa.
8. Suomella kiire omiin… 3-2 hyökkäys. Tollo ja Saara pitävät omat pelaajat. Helin kerkeä omiin, mutta ei ota vapaata pelaajaa vaan menee Tollon pelaajaan. Posa tulee tilanteeseen myöhässä…
Kanada - Suomi 8-0
Fani Analyysi
2
702
Vastaukset
- analyytikko,,,,,
Onko kukaan nähnyt missään lehdessä Sihvosen Suomen johtavan jääkiekkotoimittajan analyysiä peleistä ja naiskiekon tilasta. Kiinostaisi kovasti toki omakin mielipide löytyy.
- osunut
edes kuulooni. eikä varmaan ilmestykään, koskei pääse esiintymään "Suurelle Yleisölle"
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka tekee näitä aloituksia
jotka aina ovat tällaisia.... Nämä on jonkun saman ihmisen käsialaa, joka paukuttaa tänne loputtomasti ketjuja, joissa454684Persujen kannatusromahduksen syynä bensan ja kaljan hinnan nostot
Marinin aikaan bensalitra 1,3e ja laatikon Sandelsia sai Lidlistaä 22 eurolla. Nyt hinnat ovat nousseet noin 50 prosent2543534Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa
Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks2693350Miksi tunnustukselliset muslimit saapuvat länteen?
Onko koskaan kysytty, että miksi islamilaisesta maailmasta tuleva tunnustuksellinen muslimi tarvitsisi turvapaikkaa väär2842583Oot mahtava tyyppi
En tiedä luetko palstaa. Koitan siitä huolimatta. Oot mun mielestä tosi erityinen tyyppi. Nopeesti taisin ihastua. Jot352404En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia
Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis1431799Miksi vihereät ja vasemmisto haluavat tuhota tämän maan?
He halusivat, että kannabis tulisi lailliseksi? - eikö kylliksi nuoria tuhota jo nyt huumeilla? - kannabis tuhosi minun341737Rydmanin nousu sote-ministeriksi on kauttaaltaan irvokas
Mutta samalla se oli ainut todennäköinen lopputulema. Se myös alleviivaa sitä, mistä tällä hallituksella ja aivan erityi2581695Sofia servasi Pikku-Villen suvereenisti
– Ihanko tosissaan tuleva sosiaali- ja terveysministeri hyökkää oppositiopuolueen puheenjohtajaa vastaan siksi, että täm221366- 1201155