tämä herättää vihaa

kristinusko ja eri uskonnot herättävät vain vihaa ja sotaa
5403
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

... mutta jäin kaipaamaan perustelujasi.

Äänestä
  • Lues poika historiaa :D! Saat sieltä aika hyviä perusteluita ja niin paljon, että tuskin jaksat edes lukea niitä kaikkia.

    Äänestä

  • Karppa kirjoitti:

    Lues poika historiaa :D! Saat sieltä aika hyviä perusteluita ja niin paljon, että tuskin jaksat edes lukea niitä kaikkia.

    ... olenko lukenut historiaa vai en. Nyt ei ole siitä kysymys. Mielestäni vain on niin, että kun esittää väitteen on se myös perusteltava. Eli tämmöisellä keskustelupalstalla pitäisi pystyä kirjoittamaan väitteensä tueksi lyhyt asiapitoinen kirjoitelma. Jos näin ei tehdä langetaan juupas-eipäs höpötykseen tai ruvetaan kehottamaan historian opiskeluun tietämättä toisesta osapuolesta ja hänen tiedoistaan tai niiden puutteesta yhtään mitään. No ehkä pahimassa tapauksessa tulee esittäneeksi omia ennakkoluulojaan varmana tietona. Vanhaan hyvään aikaan äidinkielen opettajani neuvoi kirjoittamaan jutut niin, että asiaa ymmärtämätönkin saa viestistä selvää. Tuommoinen väite:"Uskonto herättää sitä sun tätä" jää ilmaan huitomiseksi jos perustelut puuttuvat. Miksi joku viitsii kirjoitella tällekään palstalle mitään jos jos kirjoitushalut ja -taidot riittävät vain yhden väitteen esittämiseen? Miksi kehotat minua lukemaan historiaa kun Sinun itsesi pitäisi vastata omalla kirjoituksellasi minulle. Eihän tämä mikään keskustelupalsta ole jos vain jaamme toisillemme kirjallisuusvihjeitä ja "lues poika historiaa"-kehotuksia.

    Terveisin: Jerma.

    Äänestä

kaipa ne ovat jonkin sortin hyvyyttäkin tuoneet, mutta vaakakupissa painaa enemmän se, ettei kenenkään nimissä ole ikinä murhattu niin paljon kuin Jeesuksen.

Äänestä
  • ... tapettu ihmisiä Jeesuksen nimissä. Totta puhut. Tosin Allahinkin ja ateismin nimissä on tapettu paljon ihmisiä. Vaan mitäpä tuosta! Sikäli kuin mitään tiedän Jeesuksesta hän itse ei kehottanut tappamaan vaan rukoili ristiinnaulitsijoidensa puolesta. Mikä lie sitten esim. kristinuskon ydin, ihmisten tappaminen vaiko Jeesuksen itsensä antama esimerkki?

    kyselee, Sven Tuuva

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


joku kirjoitti:

kristinusko ja eri uskonnot herättävät vain vihaa ja sotaa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu