politiikassa...? lukekaa alas-saakka ja kommentoikaa... mielellään jos halla-aho itse kommentoisi myös.
http://antifasistit.blogspot.com/search?q=halla-aho
http://antifasistit.blogspot.com/search?q=halla-aho
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Melkein parasta analyysia Halla-ahosta mitä olen lukenut:
”On varmaankin kiistatonta, että Halla-aho on kirjoitellut kyseenalaisia juttuja blogiinsa. Viimeisissä kirjoituksissaan hän onkin peräti alkanut anella armoa. Entinen röyhkeys on tiessään. Mestarin pehmitti Sanoma Osakeyhtiö kampanjoinnilla, joka on perustunut kontekstista irrotettuihin lauseisiin. Odotetaan vielä muutaa viikko, niin Halla-aho suorastaan parkuu armoa.
Ongelma piilee siinä, että mediat haluavat nyt Halla-ahon teuraaksi. Hänet aiotaan kuitenkin tappaa hitaasti kiduttamalla, kuten median tapoihin kuuluu. Kiusa se on pienikin kiusa, ja pikkuilkeilyllä on tietysti mukava aloittaa. Kuten esimerkiksi kontekstista irrotetuilla sitaateilla tai jo viisi vuotta sitten eetteristä kadonneilla lauseilla. Nyt niillä lyödään Halla-ahoa ja kovaa.
Mutta ei liian kovaa. Helsingin Sanomat lähti tukemaan Halla-ahoa koko sivun jutulla, jonka mukaan yksityiskohdissa olisi epätarkkuuksia, mutta tyyppi kokonaisuutena on ihan hyvä juttu. Tämä on kuitenkin HS:lle tyypillinen preludi eli alkusoitto. Tämän pienen tulivalmistelun jälkeen Jussia nimittäin lyödään kovaa. Kun erilaiset poliisitutkinnat saadaan kohtapuoliin varmaankin käyntiin, Halla-ahosta riittää medialle herkkua katkeraan loppuun saakka. Kuten kävi Tony Halmeellekin.
Halla-aho on kyllä itse aiheuttanut tilanteensa. Blogi on täynnä kyynistä haukkumista, piikikästä kaivelua ja ironiaa, pilkantekoa ja kaikkea muuta, mikä saa kyllä epäilemään kirjoittajansa motiiveja. Teksti on nihilististä ja katekransävyistä, jonkinlaista tajunnanvirtaa kellariloukosta - ja sellaisessahan Jussi työskentelee.
Halla-aho ei liioin anna mitään anteeksi. Tuntuu siltä, että hän ei kellariloukossaan siedä minkäänlaista kritiikkiä. Hän tekee kanteluja Julkisen sanan neuvostolle ja harkitsee myös tutkintapyyntöjen tekemisiä. Kriittisiä tekstejä hän ruotii sana sanalta, koska kirjoittaja on valinnut niihin väärät sanat ja laittanut väärään järjestykseen. Niitä ei ole irrotettu kontekstistaan: ne ovat kokonaan väärää tietoa väärässä kontekstissa.
Halla-aho on unohtanut sen, että rivikansanedustajana hän ei saisi kuitenkaan mitään aikaan. Hän unohtuisi sinne jonnekin salin keskivaiheille ehkä yhden tai kahden, korkeintaan neljän puoluetoverinsa kanssa. Kuka heistä olisi kiinnostunut? Suurimmalla tavoitteella eli vaalivoitolla ei olisikaan mitään virkaa. Ministeriksi nyt Jussia tuskin kukaan ottaa raiskaushoukuttelujen jälkeen.
Kostajat teroittavat kynsiään kaikkialla siellä, missä punavihreitä piipertäjiä liikkuu. Naiset ja varsinkin vihreät naiset osaavat kyllä olla ilkeitä, varsinkin miehille, ja varsinkin niin lainsuojattomalle henkilölle kuin Halla-aho tällä hetkellä. Pian ne iskevät kyntensä Halla-ahoon ja silloin on leikki kaukana.
Kaiken takana on Soini, joka kiistää kaiken mutta kuitenkin uhraa Halla-ahon tulevalle ministerinpaikalleen. Halla-ahossa Soini näkee vain ääniä.
Pitäisikö se aselupa kuitenkin peruuttaa? Milloin poliisi piipahtaa Eiraan hakemaan Halla-ahon arsenaalin pois?”
http://antifasistit.blogspot.com/2008/12/tapaus-halla-aho.html
uskalla avata! Päätyy Supon kirjoihin!
tohtorin tuotoksia.
saa yhä oudompia piirteitä, halutaan peruuttaa Halliksen täysin laillinen aselupa ilman mitään perusteita...???