Minua on risonut tämä asia jo pitkään. Toisaalta ollut mielenkiintoistakin seurata että mikä nimi tämän vuoden kartassa. Siis tämä järvi, joka on ollut milloin Jokisenjärvi, Jokistenjärvi, Jokinenjärvi ja vaikka mitä, on oikeasti:
JOKISJÄRVI.
Sen kun muuttaisivat Siuron laivalaiturin kylttiin ja kaikkiin karttoihin. Ei luulisi olevan niin vaikeaa.
JOKISJÄRVI.
Sen kun muuttaisivat Siuron laivalaiturin kylttiin ja kaikkiin karttoihin. Ei luulisi olevan niin vaikeaa.
Vastaukset 3
Vanhimmat
JOKISJÄRVI
Millä perusteella se on juuri tämä?
että se on sen alunperänen nimi. Jossain vaiheessa joku on sen kirjoittanut karttaan väärin, jonka jälkeen nimi ollut hakusessa pitkään. Vanhoissa kartoissa se on nimellä Jokisjärvi.
Muistelisin että järven nimiasiasta olisi ollut joskus juttua ja selvitystä lehdessäkin ja puhetta että seuraavassa kartassa se on oikein. Asian juuri tarkistettuani voin olla tyytyväinen: Keltaisten sivujen Linnavuori-Siuro -kartassa järven nimi on Jokisjärvi. Lopulta!