Espoolaiset ovat lupautuneet jakamaan Vantaan Helsingin kanssa. Kumman kaupungin asukkaaksi sinä haluaisit?
Helsinki vai Espoo
Gallup.
7431
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
näillä Vantaalaisilla, jotka liittymistä ajaa.
Tottakai mieluummin Helsinki kuin Espoo. Mikä kysymys!
samalla. ihmiset saman arvoisia.
totta kai vantaalaisena haluan pysyä jatkossakin. muuttakoot ne vantaalaiset espooseen tai helsinkiin, jotka niiden asukkaita haluavat olla.
Haluan pysyä vantaalaisena.
En mihinkään haluasi muuttaa Hämiksestä, mutta kovasti kannattaisin, jos Vantaa ja Helsinki voisivat ainakin palvelut yhdistää, niin saisi käyttää Helsingin palveluja myös. Peijakseen on aivan hirvittävä ja hankala matka, joss vaikka ensiapua tarvitsee, mutta Meilahteen hurauttaisi Vihdintietä hetkessä. Samaa sanoo myös moni, jolla on työpaikka Helsingissä ja saa lapselle hoitopaikan jostain päin Vantaata ... aamuisin joutuu ajelemaan autolla kymmeniä kilometrejä, ja vaikka kuinka kannattaisi julkista liikennettä niin se on käytännössä mahdotonta.
saattaisi todella olla tarpeen, joss vaikka et ole Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiiristä kuullut. Kuulut nimittäin HUS'n suurimpaan sairaanhoitoalueeseen eli HYKS'iin. Tosin tautisi ei taida olla ihan kiirellinen joten suosittelen ensin omaa terveyskeskustasi. Paha ongelma on tuo lapsen hoitopaikkakin, mutta haluaisitko siis hoitopaikan Helsingistä, työpaikan Vantaalta vai uuden auton??