Miksi ihminen lisääntyy tavalla, joka tuottaa hänelle nautintoa? Jos lisääntyminen tapahtuisi sierainyhdynnän kautta, ei ihminen olisi koskaan tätä havainnut eikä siis lisääntymään oppinut. Sukupuutto olisi ollut edessä.
Kysymykseen ei ole vastausta, ellei älykäs suunnittelija, Jumala, olisi kaiken takana. Tosin kaikki muukin maailmassa - luonnon uskomaton kauneus, ihmisen aivojen kompleksisuus - kertoo älykkäästä suunnittelijastaan.
Kysymykseen ei ole vastausta, ellei älykäs suunnittelija, Jumala, olisi kaiken takana. Tosin kaikki muukin maailmassa - luonnon uskomaton kauneus, ihmisen aivojen kompleksisuus - kertoo älykkäästä suunnittelijastaan.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Lukuisilla eläinlajeilla seksi ei tuota ainakaan naaraalle minkäänlaista nautintoa, voi päinvastoin jopa aiheuttaa kipua ja vahingoittaa naarasta.
Mutta kaiketi Jumala ottaa tästäkin vastuun?
"Lukuisilla eläinlajeilla seksi ei tuota ainakaan naaraalle minkäänlaista nautintoa"
Sitähän emme tietysti tiedä millaista nautintoa seksi missäkin tapauksessa tuottaa mutta on tapauksia, joissa hinta siitä tuntuu joka tapauksessa aikamoiselta. Ajatelkaamme vaikka lajeja, joiden uros pääsee kerran vain kokeilemaan ja heti perään tulee syödyksi.
Eiköhän se ole aika hyvin perusteltu ihan ilman jumalaakin miksi lisääntyminen tuottaa nautintoa. Kuten itsekin mainitsit, sierainyhdyntä ei sitä tuottaisi (meille, jos evoluutio olisi meidät rakentanut naimaan nenillämme, olisi tilanne varmaan toinen) ja sukupuutto olisi edessä.
Että kysymykseen löytyy kyllä vastaus. Eläimet tuntevat nautintoa lisääntyessään, jotta ne lisääntyisivät mahdollisimman paljon.
Sen sijaan tuon jumalasi asenne ihmetyttää. Miksi helkkarissa luoda asia, joka on niin perhanan mukavaa, mutta syntistä? Ai niin, hänhän on sadistinen rasisti paska. Unohdin.