Viime aikoina olen tuntenut elämäni hyvin tyhjäksi, ja olen tehnyt myös tyhmiä asioita. Mutta tänään yhtäkkiä tunsin voimakasta tunnetta sisälläni ja huomasin hetken päästä itseni lattialta polvillani rukoilemassa ja itkemässä. Tuli aivan mahtava tunne yhtäkkiä ja tyhjä tunne sisälläni haihtui. (en osaa selittää tunnetta!)
En oikein tiedä paljon uskon asioista, mutta tämän tapahtuman jälkeen tuntuu, että haluan tietää kaiken mahdollisen! Olen kristitty, mutta en koskaan ole oikein perehtynyt uskon asioihin. Olisi mahtavaa jos joku voisi kertoa mistä voisin oppia uskon asioista ja Herrastamme.
Ja haluaisin myös tietää, saako synnit anteeksi..
Kiitos ja anteeksi epäselvä selitykseni!
En oikein tiedä paljon uskon asioista, mutta tämän tapahtuman jälkeen tuntuu, että haluan tietää kaiken mahdollisen! Olen kristitty, mutta en koskaan ole oikein perehtynyt uskon asioihin. Olisi mahtavaa jos joku voisi kertoa mistä voisin oppia uskon asioista ja Herrastamme.
Ja haluaisin myös tietää, saako synnit anteeksi..
Kiitos ja anteeksi epäselvä selitykseni!
Vastaukset 12
Vanhimmat
tunne on Jumalasta, Hän kutsuu sinua.
MUTTA voi jos olet kokenut jonkin valtavan ilmestyksen joka on vienyt vie menessään ja haikailemaan niitä yhä enemmän.
Voimakkaat tuntemukset EIVÄT OLE JUMALASTA vaan saatanan hurmahengestä lähtöisin joihin se omansa
kietoo yhä uudelleen joita sen omat haikailevat
myös yhä uudelleen.
Jumalan Henki toimii näin:"Tuuli puhaltaa, missä tahtoo, ja sinä kuulet sen huminan, mutta et tiedä, mistä se tulee ja minne se menee; niin on jokaisen, joka on Hengestä syntynyt." 9. Nikodeemus vastasi ja sanoi hänelle: "Kuinka tämä voi tapahtua?" 10. Jeesus vastasi ja sanoi hänelle: "Sinä olet Israelin opettaja etkä tätä tiedä! 11. Totisesti, totisesti minä sanon sinulle: me puhumme, mitä tiedämme, ja todistamme, mitä olemme nähneet, ettekä te ota vastaan meidän todistustamme. 12. Jos ette usko, kun minä puhun teille maallisista, kuinka te uskoisitte, jos minä puhun teille taivaallisista? 13. Ei kukaan ole noussut ylös taivaaseen, paitsi hän, joka taivaasta tuli alas, Ihmisen Poika, joka on taivaassa. 14. Ja niinkuin Mooses ylensi käärmeen erämaassa, niin pitää Ihmisen Poika ylennettämän, 15. että jokaisella, joka häneen uskoo, olisi iankaikkinen elämä. 16. Sillä niin on Jumala maailmaa rakastanut, että hän antoi ainokaisen Poikansa, ettei yksikään, joka häneen uskoo, hukkuisi, vaan hänellä olisi iankaikkinen elämä."
Saatana antaa mahtavia kokemuksia, että ihminen niistä riemastuu ja alkaa hamuta niitä yhä lisää
näin se saa ihmisestä häivytettyä sen selvän ja selkeän sanoman jonka Jeesus Kristus on sanassa
tuonut,USKO POIKAAN VOI VAIN PELASTUKSEN TIELLE JOHDATTAA.
Sanoudu irti siis satanan mahtavista kokemuksista ja KÄÄNNY Jumalan puoleen ETSIMÄÄN HÄNTÄ ja HÄNEN anteeksi antoaan Jeesuksessa.
mutta niiden varaan ei voi uskoaan perustaa. Perustus on Jumalan Sana, joka on horjumaton ja muuttumaton, niinkuin Jumalakin.
Se, että rukoilemisen jälkeen sinulla oli hyvä tunne, oli kyllä Jumalasta. Tottakai, ei se ole hurmosta, vaan se on kyllä aivan oikein. Kun on saanut rukouksessa keventää sydäntään Jumalalle, tottakai siitä tulee hyvä mieli ja kevyt olo.
jotka haluavat tulla Hänen luokseen. Olet rukoillut ja antanut elämäsi Hänelle - nyt sinä olet siis pelastunut! Ajatushalaus sinulle ja onnea!! Koko taivas iloitsee sinun kanssasi!!
Rukouksessa sait rauhan, se rauha on Jumalalta Isältä ja Hänen Pojaltaan Jeesukselta Kristukselta, sillä maailma ei anna rauhaa. Tästä lähtien sinä olet Jumalan lapsi. Sinä jatkat rukouselämääsi, alat rukousmielellä lukea Raamattua=Jumalan puhetta sinulle. Lue vaikka ensin evankeliumeja, niistä on hyvä aloittaa, vaikka Matteuksesta, tai Luukkaasta. Ne ovat siellä Uuden Testamentin puolella heti alussa. Hakeudu seurakuntiin, muiden uskovien joukkoon ja muista aina tämä: ihmiset eivät ole enkeleitä eivätkä jumalia, älä katso liikaa ihmiseen ettet pety.
Uskovaisten päämäärä on taivas ja esikuva on Jeesus, keskustelu Jumalan kanssa on rukousta ja Raamatun lukua. Me emme vaella ilman päämäärää, vaan se on selvä, ja elämämme on Jumalan kädessä, ei missään heikoissa kantimissa ja oman mielitekojemme heiteltävissä.
Siunausta sinulle kotimatkallasi!
http://www.youtube.com/watch?v=SoCc-5V09tY&feature=related
mutta Herra heitti Hänen päälleen kaikki syntimme..
http://www.youtube.com/watch?v=kc3bMCPRLR8&feature=related
sanonut että tunteita ei olisi. ONHAN tuokin tunne,että kokee tyhjyyden. Se mitä sanoin
voimakkaat kokemukset jotka laittavat janoamaan niitä ovat saatanan hurmahengestä.
Jumalan Henki ei ole hurmahenki vaan raittiuden
rauhan Henki joka puhuu hiljaa ihmisen sisimpään.
Saatanan kiljuva Jalopeura käy taas voimakkaasti
ihmisen sisimpään tuomassa TEE SITÄ TEE TÄTÄ
pyydä vaan mahtavia kokemuksia jne.
Jumala EI OLE ihmistä luonut mässäilemään MILLÄÄN
hurmahenkisillä kokemuksilla, vaan Jumala loi ihmisen varjelemaan ja viljelemään maata ja elämään Hänen yhteydessään hyvää rikasta elämää.
miten koet, nyt on tähän sinulle vastannut kaksi henkilöä toinen on hurmahenkien oma ja toinen on tullut johdettua Jumalan armosta Jeesuksen kautta
Jumalan yhteyteen elämään sitä elämää johon Jumala on ihmisen luonut, kumman sanoman puoleen henki sinussa yhtyy?
hurmahenkien oma:) Rakkauden hengessä sanon tämän hyvä ArmiK sisar, että minä en varmaan tarpeeksi hyvin selvittänyt mitä tarkoitin. Kirjoitin kyllä, että tunteet kuuluvat asiaan, mutta niihin ei voi uskoa perustaa, vaan Jumalan Sanaan. Tunteethan tulevat ja menevät, ja Jumalan Sana pysyy ja on sama silloinkin, kun meistä ei "tunnu" siltä.
Tarkoitukseni oli vaan täydentää sinun vastaustasi hyvä ArmiK, ettemme pelästyttäisi pois ketään Jeesuksen luota. Se oli tarkoitukseni.
Toiseksi haluan painottaa sitä, että Jeesus-palstalla ei ole tarkoitus moittia mitään kristittyä seurakuntaa. Jeesus-palstalla kirjoitetaan ja ylistetään Jeesusta ja kerrotaan Hänen elämästään, ei ole tarkoitus puuttua opinkohtiin siten, että niistä tulee kiistaa.
Ystävyydellä Maruan-ne sisar
Kiitos sanoistanne.. Siis tiedän ettei usko nyt mihinkään hetkelliseen tunteeseen voi perustua. Mutta haluaisinkin nyt oppia Jumalasta ja Jeesuksesta ja miten voisin syventää uskoani, ja oppia elämään Jeesuksen ohjeiden mukaisesti.
Kiitos vastauksistanne, niissä on ollut pohdittavaa ja niistä on ollut myös apua.
Eli kiitos todella paljon neuvoistanne!! Arvostan vaivannäköänne
Olisi varmaan ihan asiallista aloittaa tutkimaan Raamattua jonkin kurssin avulla. Tässä osoitteessa esimerkiksi on Raamattukursseja tarjolla:
http://www.audiopankki.fi/raamattuopisto/
Itse aloitin Kotien Raamattukoulun kurssilla. Sitten jatkoin raamattuopiston kurssilla. Raamatun tutkiminen syventää uskonelämää ja vie lähemmäksi Jeesusta. Sanassa on Henki ja Elämä.
Kun Sanaa lukee rukouksen hengessä ja mietiskellen, "Hengen silmät" avautuvat. Jumala puhuu meille Sanansa kautta; Hänellä on meille sanottavaa. Sana avautuu ihan uudella ihmeellisellä tavalla sen jälkeen, kun on tullut uskoon.
Oikea tapa oppia tuntemaan Isä, Poika ja Pyhä Henki, on oppia tuntemaan Jumalan Sana. "Alussa oli Sana, ja Sana oli Jumalan tykönä ja Sana oli Jumala" (Joh.1:1). Sana alkaa elämään meissä sen mukaan, kuin ruokimme sillä itseämme, ja Jeesuksen seura muuttaa meitä Hänen kaltaisekseen. Me emme voi muuttaa itse itseämme miksikään.
Seurakuntaan kannattaa mennä mukaan myöskin. Oma seurakuntani käy selville omasta profiilistani. Jokaisella on se oma hengellinen koti, joka tuntuu omimmalta. Sen jälkeen, kun tulin uskoon, olen käynyt mielelläni Jumalan Sanan kuulossa missä tahansa kristillisessä seurakunnassa sen mukaan, kuin sairauteni on antanut myöten, mutta kotiseurakunta on aina kotiseurakunta. Minulle kaikki Jeesukseen uskovat, ovat sisaria ja veljiä. Ja kun Jeesus tulee takaisin, on vain kaksi joukkoa: ne, jotka uskovat ja ne, jotka eivät usko.
Hänelle.
Älä kysy seurakunnilta, heillä on omat oppinsa jotka eivät ole välttämättä Jumalasta.
Äläkä aloita tuota sinulle neuvottua raamattukurssia, se on adventtiseurakunnan kurssi.
Luota ainoastaan Jumalaan totuuden näyttäjänä.
samaan syssyyn sinulla menee kaikki?
Todellakin on nyt kaksi ihmistä tässä sinulle
viestejä (no nyt joku muukin joka sanoi oikein)
tuonut, toinen Jumalan Hengen mukaan ja toinen valheen hurmahengen mukaan.
Nimittäin nyt VOIT itsekin jo huomata tämä toinen kehoittaa ihmisten oppeihin ja tutkimaan kirjoituksia ja toinen ohjaa Jeesuksen Kristuksen
sanomalla käymään TODELLA TAIVAAN TIELLE. JA se tie on juuri se minkä Jeesus sanoo:"Etsikää ENSIN
Jumalaa ja Hänen valtakuntaansa niin kaikki muukin
tullaan antamaan."
Tämän toisen opastuksen JEESUS JUURI KUMOAA kun sanoo:"Te tutkitte kirjoituksia, sillä teillä on mielestänne niissä iankaikkinen elämä, ja ne juuri todistavat minusta; 40. ja te ette tahdo tulla minun tyköni, että saisitte elämän."
EIVÄT siis kaikki jotka sanovat Herra, Herra pääse taivasten valtakuntaan VAAN AINOASTAAN ne jotka tekevät TAIVAALLISEN ISÄN TAHDON jonka Jeesus sanassa on ilmi tuonut.
Ei Jeesuskaan tyhjänpäiväisesti vain ylistänyt Jumalaa niin kuin täällä hurmahengessä sanotaan
tämä on palsta jossa vain ylistetään Jeesusta
Jeesuksen sanomaa ja millainen Hän on sitä EI TÄÄLLÄ SAA TUODA. Sanon anna mun kaikki kestää.
Raamattu palstalla toitotettiin TÄMÄ ON RAAMATTUPALSTA TÄÄLLÄ KESKUSTELLAAN VAIN RAAMATUSTA? MITÄ SE KESKUSTELU OLI KUN JEESUKSEN SANOMA EI OLLUTKAAN RAAMATTUUN KUULUVAA???
Siis aivan järkyttävässä eksytyksessä ihmiset elää
luullen palvelevan Jumalaa, mutta palvelevatkin
tämän maailman jumalaa.
Siis jos todella tahdot tulla tuntemaan Isän ja Pojan niin siihen on vain YKSI TIE.
USKO POIKAAN JA KUULIAISUUS HÄNTÄ KOHTAAN.
TÄMÄ ON JUMALAN TOTUUS jota kukaan ihminen EI VOI MUUKSI MUUTTAA.