Onkos joskus aikoinaan kulkenut Lohjan keskustassa rautatie kuinka sen nyt osaisin selittää eli Suurlohjankadun ja nykyisen radan välissä.
Ja mistä mihin se vei?
Jos joku osaa neuvoa aiheeseen liittyvää kirjallisuutta niin otan mielelläni vastaan vihjeitä.
Myös se kiinnostaa millaista vesiliikennettä on harrastetu Lohjan järvellä,käsittääkseni täällä on ollut jotain höyryalusliikennettä myöskin teollisuuden takia.
Luulen että näin keskustelupalstan välityksellä saa paremmin tietoa kuin hakukoneilla jos joku ystävällinen vaivautuu vastaamaan,kiitos nyt kuitenkin ennakkoon.
Ja mistä mihin se vei?
Jos joku osaa neuvoa aiheeseen liittyvää kirjallisuutta niin otan mielelläni vastaan vihjeitä.
Myös se kiinnostaa millaista vesiliikennettä on harrastetu Lohjan järvellä,käsittääkseni täällä on ollut jotain höyryalusliikennettä myöskin teollisuuden takia.
Luulen että näin keskustelupalstan välityksellä saa paremmin tietoa kuin hakukoneilla jos joku ystävällinen vaivautuu vastaamaan,kiitos nyt kuitenkin ennakkoon.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Petsamonrinteen ja Suurlohjakadun välissä on vielä pätkä tuota suomen ensimmäistä sähkörataa.
Ja unohtui mainita että siinä on kytti jossa kerrotaan milloin ja rata oli käytössä ja myöskin mistä minne kulki.
selluloosatehtaan (Lohjan Paperi. Loparex nykyään?) väliä ja siinä oli tavaravaunujen lisäksi myös yksi henkilövaunu. Alapäässä se kulki Tehtaankadun suuntaan, nykyisen yhteislyseon ja Puistolan asuintalojen välisellä alueella. Mutta: olisiko se ollut sähköjuna?Laivaliikenteestä on tietoa vaikka kuinka, esim. Arto Latvakangas: Lohjan laivaliikenteen historia. Kirjastosta?
Lohjan Paperin historia Puusta pitkälle, kirjoittanut Torsti Salonen kertoo aika hyvin rautatien avaamisesta ym. siihen liittyvästä. Suosittelen.
Runsaista vastauksista,valaisi jo nyt paljon asiaa,lisääkin saa tietysti tulla jos jotain mieleen tulee.
Suuret kiitokset ja tätä pääsiäistäkin jäljellä niin hyvää sitä.
oli kirkkokentänä kohdalla, nykyisellä Sibeliuksen kadulla.
Samassa kohdin on nyt kolme kerrosta entisestä Osuusliike Keon keskusvarastosta.
ko. asemarakennuksesta on tallennettu myös valokuva.
Mika Waltari kirjoittaa eräässä teoksessaan kuinka hän koulupoikana usein vietti kesälomaansa Lohjalla.Muistaakseni hänen sedällään oli kellosepänliike Lohjalla ja Waltari kertoo värikkäästi kuinka hän matkusti silloiseen kauppalaan ja poistui junasta kirkon luona jossa oli myös asema.Ilmeisesti rata oli käytössä sekä matkustus että teollisuusliikenteelle.
http://www.sci.fi/~torstis/lohja/valikko.htm
http://www.kotiseutuyhdistys.lohja.fi/yhdistys.htm
Kiitosta vielä kerran kaikille,tietoa tuntuu olevan,sairaspäivilleni löytyy ajan kulua.
Siellä Hiidensalmessa oli aikoinaan teollisuusrakennuksen raunio ja taisi olla piippukin aika pitkään,tämä lienee ollut Hiidensalmen saha?
Vähän vielä asiasta toiseen,olisi se hieno nähdä vielä joskus lättähattujunan ajavan Lohjalle,se sopi jotenkin niin luontevasti kauniin vanhan aseman maisemaan,pari lättärireissua on tullut Lohjalle tehtyä Hyvinkään suunnasta,oli se todellista matkan tekoa pikku "vibroista" huolimatta,höyryvetoista ei tietenkään voita mikään.