sedulle

viimeinki loppuu lapuan ammattikoulun turha pito-jos ei kannata ei kannata
7679
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

tehtiinkö kaikki nyt oikein ja hyvällä virkamiesmenettelyllä ????

Venäläisopiskelijoille pääsiäisen ruokalahja

"Lapuan venäläisopiskelijoille opiskelijoille on lahjoitettu pussikaupalla syötävää, jotta nämä selviäisivät pyhien yli.

Lahjoituksia tuli niin paljon, että osa ruuista voidaan jakaa nuorille myöhemmin kevään mittaan.

Lisää Lapuan tunnelmista huomisessa Ilkassa"

http://www.ilkka.fi/Article.jsp?article=414557&Title=Ven%E4l%E4isopiskelijoille+p%E4%E4si%E4isen+ruokalahja

Äänestä
  • Suomessa ei mitkään oppilaitokset ole bisnesyhtiöitä. Valtio ja kunnat maksaa. Lapuan ammattikoulutukseen on kaupunki pannut huiman summan rahaa. Rakennuksilla, koneilla täytyy olla käyttöä, ei koulua nurin panna.

    Äänestä

  • valtio ja kunnat kirjoitti:

    Suomessa ei mitkään oppilaitokset ole bisnesyhtiöitä. Valtio ja kunnat maksaa. Lapuan ammattikoulutukseen on kaupunki pannut huiman summan rahaa. Rakennuksilla, koneilla täytyy olla käyttöä, ei koulua nurin panna.

    on koko eteläpohjanmaan häpeä

    Äänestä

Aika mielenkiintoista ollut tämä venäläisnuorten rahtaaminen tänne Lakeuksien sydämeen. Oppilaitosten tekohengitystähän tämä tietysti on ollut, sen tajuan. Ja hyvä ihan hyvä perusajatuksena, mutta olen koko ajan ihmetellyt sitä että mistä näitten nuorten kulut on tähän saakka korvattu, koska Sedu sanoi heti sopimuksen irti vedoten Opetusministeriön ohjeisiin ja määräyksiin? Onko Lapualla toimittu siis vastoin annettuja määräyksiä? Mistä ylläpitorahat on ovat tähän saakka tulleet, Lapuan kaupungin budjetistako vai koulutuskuntayhtymä Hamin?

Pidän erittäin hyvänä, että tännekin saadaan ulkomaalaisia tätä seisovaa vettä sekoittamaan, mutta moniko näistä venäläisnuorista jää tänne lakeuksille töihin ja asumaan? En usko että kovin monikaan. Annettaisiin nämä kulukorvaukset suomalaisille nuorille; käytettäisiin houkuttimena näitäkin rahoja suomalaisnuorten saamikseksi ammattikoulutulutukseen, jonka arvostus on jo toki parantunutkin vuosien saatossa.

Äänestä

emmepä taidakaan hakea Sedulle kouluun.

Äänestä
  • nythän se on nähty

    Äänestä

  • Suomalainen opiskelija joutuu palauttamaan koko asuntotukensa ja opintorahansa, jos tienaa euronkin liikaa ko.kouluaikana.
    Venäläiset ovat Lapuan koulussa, että koulu saisi valtion tuet opettajien palkkaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kiitos.,., kirjoitti:

viimeinki loppuu lapuan ammattikoulun turha pito-jos ei kannata ei kannata

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu