unelma

minulla

Meillä kävi yksi täti kertomassa lähetystyöstä. Kuuntelin niitä uskomattomia tarinoita mitä siellä oli käynyt. Ne olivat hienoja. Ne vaikuttivat minuun. haluisin itse lähteä levittämään kristinuskoa jonnekkin. Tansannia olisi ehkä hieno paikka. Yksi kaverini sanoi etten voi lähteä. En muka ole tarpeeksi "uskovainen". Minusta uskon omalla tavallani tarpeeksi. Jumala kuuluu jokapäiväiseen elämääni, rukoilen, haluan olla lähellä Jumalaa ja tehdä hänen rakkauden eteen paljon. Miten voisin päästä lähetystyöhön vai onko se minulle mahdoton unelma?

6

694

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • _Mervi_

      Neljä vinkkiä:

      1. Hanki ammatti, joka sopii lähetystyöntekijälle ja ole muutama vuosi töissä, niin saat ammatistasi kokemusta jo Suomessa.

      2. Opiskele englantia ahkerasti - sitä tarvitaan joka tapauksessa oli lähetystyössä missä tahansa.

      3. Avaa Raamattua mahdollisimman usein.
      Kannattaa käydä (iästäsi riippuen) usein esim. nuortenilloissa, opiskelija-illoissa, viikonloppuleireillä ja Raamattupiirissä. Mikä vaan on semmoinen sulle sopiva tapa, jolla saat itsesi avaamaan Raamatun. Se on itsellekin usein vaikeaa, joten siinä täytyy vähän tsempata kun se ei tule niin sanotusti luonnostaan. Mutta sitä kautta Jumala saa opettaa itsestään lisää ja Hän saa vahvistaa sitä kautta uskoasi ja puhutella sydäntäsi. Sitä kautta Hän saattaa alkaa myös ohjata sinua johonkin suuntaan ja puhutella sydäntäsi lähetystyöhön liittyen. Lähetystyössä tulet myös tarvitsemaan kaiken sen tiedon ja uskon kasvun mitä saat sitä kautta kun Jumala puhuttelee sinua Raamatun kautta.

      4. Ota voimiesi ja kykyjesi mukaan jokin itsellesi sopiva tehtävä seurakunnasta. Siinä oppii itsestään paljon. Lisäksi se antaa tosi paljon. Homma, jota osaat tehdä Suomessa seurakunnassa on todennäköisesti semmoinen homma, jota voi tehdä jossakin lähetyskentälläkin.

      Siunausta tiellesi - minne Herra sinut johtaakin :)

      • vinkkejä

        Mervin hyviin vinkkeihin lisäisin: 5. Hanki tietoa lähetystyöstä ja eri maista ja kulttuureista. Eri lähetysjärjestöillä on monenlaisia viikonloppu- tms. kursseja, joille voit osallistua. Siellä myös tapaat toisia lähetystyöstä kiinnostuneita ja voit heidän kanssaan pohtia omaa kutsumustasi. 6. Pidä huolta terveydestäsi. Hyvä fyysinen ja psyykkinen terveys on tosi tärkeää, jos haluat lähteä ihan toisenlaiseen kulttuuriin ja ympäristöön.


    • uskovainen"???

      meidän ei tarvi mahtua mihinkään muottiin... olemme yksilöitä ja sellaisina Jumala meitä käyttää. Jos perustaa elämänsä Jeesuksen Kristuksen sovitustyölle ja etsii Jumalan tahtoa, on tarpeeksi uskovainen.

    • Hanna

      Tärkeitä on että olet saanut kutsun Jumalalta! Mikäli Jumala on tarkoittanut sinut lähtemään tai kannattamaan jotakin erityistä lähetysprojetkia, Hän itse avaa ovensa ja johdattaa. Älä itse valitse vaan rukoile ja etene sitten aske askeleelta. Jos kiinnostuksesi on vain inhimillinen unelma, et kestä kentällä ja siitä ei ole mitään hyötyä Jumalalle!

    • kerrakseen

      Melkoinen unelma sinulla, erilaisten kultturien hävittäminen!

    • Jarkko -

      Saatko oloja jos tuputat jollekin täysin todistamaton paskaa totena?

      Kerro fiiliksistäsi tarkemmin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sinä näet

      kun katsot peiliin?
      Ikävä
      123
      1732
    2. NO NIIN !!!

      Totuus Ukrainan sodan todellisista ja oikeista juurisyistä alkaa nyt näköjään paljastua lopultakin. https://www.youtube
      NATO
      681
      1644
    3. Se helpottaisi oloa jos

      Se toinen tietäisi että molemmat tykkäämme toisistamme. Se on asia mikä vaivaa ja ahdistaa minua vaikka tilanne olisikin
      Ikävä
      88
      1467
    4. Palsta kysely..

      Mikä on mielestäsi hyvä ikäero parisuhteessa? Tulevassa/kuvitteellisessa tulevaisuuden suhteessa, voisitko harkita ”ott
      Sinkut
      165
      1343
    5. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      123
      1298
    6. Trumpin hallinto hiljentää mediaa USA:ssa

      Tuo paskahallinto on sananvapauden vihollinen, vaikka Vancen idiootilla oli otsaa syyttää eurooppalaisia sananvapauden p
      Maailman menoa
      322
      1294
    7. aivan mieletön ikävä

      paha olo 😥🫣 kaipaan sua 😔💔
      Ikävä
      43
      1258
    8. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      25
      1195
    9. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      67
      1155
    10. Haluaisin nainen vain välillä heilutella peittoa sinun kanssa

      Mutta kuitenkin oltaisiin uskollisia toisillemme.
      Ikävä
      61
      1142
    Aihe