Aikoisin hankkia viljakäärmeen.Kuulin että se on lempeä ja kaikin puolin helppo hoitoinen.Aikaa minulla on vaikka 20 vuotta tuollaisen hoitamiseen-Jos voisitte heittää mulle neuvoja viljiksen hoidosta tai jos olisi joku vielä helppohoitoisempi kärmes aloittelijalle.Tietääkö kukaan asiaan kuuluvia netti sivuja??
Aloittelijalle neuvoja..
Peüta
11603
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
www.herppi.net
www.matelijat.info
www.herpetomania.fi
www.viljismaailma.net (en ole varma onko tuo loppu .net vai joku muu, koita muita jos ei toimi..)
Mikään käärme tai matelija yleensä ei ole lempeä.... *huoh*
No näköjään näitä pilkun nussijoita riittää.
Mut iha sama mulle.No ei iha.
Niinpä, kun tietämättömillä ihmisillä on outo käsitys, että matelijat olisivat jotain _lempeitä lemmikkejä_! Hei haloo!!!
Onko sulla kenties käärme pelko??
Mä en pelkää käärmeit paskan vertaa mut kunnioitan kyllä näit kauniit luontokappaleit.
Jos sä oot käärmepelkonen ni kyl mä ymmärrän...
Kaveriki lähti koulust kottiin ja oksens pari kertaa kun näki yhen diabeetikon piikittävän ittees ruokailus.
Sellasta se on.Sori nyt vaa...
LOL Voi kun tietäisitkin!!!! En todellakaan ole käärmepelkoinen, vaan pointtini oli se, ettei matelijat ole mitään paijattavia lemmikkejä vaan ihan jotain muuta!
Henkilöllisyyttäni en viitsi täällä paljastaa, mutta minulla on useita, myös vaarallisiakin, käärmeitä kotona.
Suosittelen perehtymään käärmeisiin enemmän ennen kuin alat niitä itsellesi hankkimaan. Jos olet jo ensimmäisen matelijasi hankkinut, ei muuta kun hopi hopi lisää tietoa keräämään.;)
No jos sanon 'lempeä'
Se ei välttämättä tarkota sitä että lääppisin ja hiplaisin koko ajan käärmettä.
Sellanen stressaa.Ja kun tarkotin et ulos ni se olis niinko sitä et se ei homehtuis terraarios koko ikääs..
Mun käy jo kaloi sääliksi kun ne ui ympyrää pienes altaas..
Mut sen takii niil onki varmaa niin lyhyt muisti et ne luulee koko ajan olevansa jossai joessa..
siis mikään matelijahan ei ole ns. hellittävä eläin, vaan nimenomaan harraste eläin. Oikeat motiivit esim. viljakäärmeen hankkimiselle on kiinnostus lajista itsestään sekä halu luoda jotain kaunista kotiinsa. (nätti terraario on oikea silmän ilo!) Vääriin syihin taas kuuluvat, että haluaa "hurjan käärmeen", jota voi pitää kaulan ympärillä ja näytellä kavereille pelkästä näyttämisen ilosta! eijeiei... tosiaan, jos olet hanklkimassa viljakäärmettä, niin teitoa löytyy TODELLA hyvin www.matelijat.info ja sieltä viljakäärmeet! kaikki mitä haluta näistä ötököistä tietää, ja jos vielä jää kysyttävää niin hyvä foorumi sille on www.herppi.net
Tsemiä! :D
Kiva et täältä löytyy asiantuntevaa porukkaa ja kiitti linkkivinkeist!
niin tota sinä aloittelia et jos aijot ostaa käärmee nii voi käärme parka..!
mitä vähemmän käsittelet käärmettäsi niin sitä enemmän se tykkää!!!!!