Näköjään tässä kisassa ei ole enää taidoista kyse vaan arvioidaan ihmisiä ja heidän luonteitaan.
Aiemmin hieman huonosti suoriutuneet parit olivat nyt skarpanneet kunnolla paitsi Wilson.
Wilsonin tanssi on edelleen niin "puupökkelömäistä" ja pari pelaakin nyt vain shown tekemiseen. Tämä on niin väärin sellaisia kohtaan, jotka oikeasti panostavat tanssin sujuvuuteen ja tekniikkaan.
Wilson on kyllä ihana tapaus, oikein positiivinen ja innokas mutta kyllä tässä vaiheessa olisi aika vetää raja siihen, kuinka pitkälle pelkällä naureskelulla ja showlla.
Tuomarit ovat huomanneet tämän. He eivät anna enää armoa kun Wilson ei opi edes perusjuttuja tansseissa. Äänestäjät nimenomaan pitävät heidät kisassa ja joka puolella uutisoidaan siitä kuinka Wilson saa ääniä maailmalta.
Onko tämä siis reilua? Muita pareja äänestää Suomi vastaan Wilson ja muu maailma. Aivan kuin Wilsonin pysymisestä kisassa olisi tullut kaikkea muuta kuin äänestys hänen taidoistaan tai potentiaalista oppia. Aivan kuin hänen äänestäjänsä olisivat päättäneet "näyttää" että Wilson voittaa suomalaiset.
Ihan kuin yritettäisiin todistaa suomalaisille rasisteille että tummaihoisen täytyy voittaa tämä kisa, ihan vain periaatteen vuoksi eikä siksi että tämä olisi ansainnut voittonsa tanssitaidoillaan.
Ei enää taidoista kyse
7
786
Vastaukset
- hermanni
joo näin on näppylät, ikävä kyllä
- pee
niin, että älä ny tärise siä, eihän se voihan wilson mitään ole voittanut eikä voita! kaip säkin ny sen verran ymmärrät... ei hän ole tanssija vaan juoksija ja vaikka kuinka harjoittelisi ei siitä tanssijaa tule.! Katsojat sen halus pitää, vaikka mun mielestäni, joku muu pari ois voinu ny tippua. Miia on tosi kaunis ja Vesa söde!!
- Suomalaiset haluavat...
juuri tällaista - showta! Jos olisi OIKEAT KILPAILUT - ne olisivat ammattikisoissa.
Vuosi sitten Kaikkosen kömpelyys helyytti kansan.
Miksei nyt tämä oikeesti aito Wilson - joka tuo iloa ja positiivisuutta kisaan ja suomalaisten sydämiin?
SITÄPAITSI: hän selvästi yrittää parhaansa ja ottaa kisan tosissaan! Ei koikkalehdi siellä temppuillen, kuten Simo Frangen - joka esitti "psedemäisiä" elkeitä kilpailussa.Naama virneessä.
Miksei tuollainen ilon antaja saisi olla mukana? Miksi suomalaiset (miehet?) kadehtivat aitoa luonnonlasta.
Ja hän on selvästi TOSISSAAN!!!!- Wilssoniin kyllästynyt
Minä olen ihan täynnä tätä turhia höpöttävää Wilson Kirwaa!!!Minusta on väärin että tällänen pelle jatkaa kisassa ja pudottaa todella hyviä pois kuten esim.Mia Nuuttilan!Tietysti kyseessä on vain hupiohjelma mutta siitä huolimatta pitäs antaa enempi arvoa niille jotka osaavat tanssia ja pudottaa pois tälläiset höpötyksellä kisassa jatkava!Tähän asti minusta oli ihan kiva että Wilson jatkoi mutta nyt on kyllä jo aika katsoa myös kisaajan edistymiseen tanssitaidoissa eikä vain pelleillä!
Suomalaiset ilmeisesti nyt näyttävät etteivät ole rasistinen kansa mutta rajansa kaikella!Minä olisin kyllä aivan samaa mieltä vaikka Wilson olisi valkoihoinenkin joten mielipiteessäni ei ole kyse rotusyrjinnästä.
Viime vuonna ärsytti samalla tavalla tämä Kanki-Kaikkonen.Tiettyyn rajaan asti hänenkin "tanssiminen" oli kivaa mutta olisi hänkin joutanut pudota kisasta jo paljon aikaisemmin.
Nyt toivon että ensi sunnuntaina katsojat miettisivät muutakin kuin pelleilyä ja äänestäisivät Kirwan pois ettei vain taas tipahtaisi joku todella hyvä pari!Sillä nyt kisassa ei oo enää muita kuin hyviä pareja ja tää pelle!!Kauheeta jos hän saa vielä jatkaa!!!!! - Nimetön
Simo Frangen tippuikin pois jo aikaa sitten.
Joo, jee jee, Wilson on positiivinen ja iloinen mutta siinä se pointti juuri onkin. Miksi tämä tapaus saa erikoiskohtelua äänestäjiltä vaikka ei osaa tanssia?
Todella paljon Miiakin on yrittänyt ja oli huomattavasti parempi tanssija kuin Wilson.
Ja mitä shown tekemiseen tulee, ohjelma on jo itsessään ihan hyvä show ilman Wilsonin kompurointia ja nauruakin. Minä itse katson ohjelmaa enemmänkin siltä kannalta, miten parit ovat oppineet uuden tanssin. Olen itsekin jonkin verran harrastanut kaikenmoisia tansseja joten tiedän että viikossa uuden tanssin oppiminen on todella vaikeaa.
Eli arvostus kuuluu niille, jotka siihen viikossa kykenevät. Ei niille, jotka vain selittävät, vaikkakin positiivisesti.
- sanon
Suomessa on tuhansia afrikkalaisia ja kun äänestäminen ei itselle ilmeisesti maksa mitään, niin he voivat pitää Wilsonin parketilla finaaliin saakka.
Tällaiselle kilpailulle pitäisi keksiä jokin muu nimi, sillä tämänkertaisen putoajaparin tilalle olisi voinut valita pari kolme muuta paria, jos tanssitaitojen perusteella olisi pudotettu.
Pakollinen varojen keruu tekee tästä luonnottoman ja varsinaista tanssikilpailua halventavan tapahtuman.- nyt ei voi
pitää paikkaansa. Ei ole uskottavaa, että yhteiskunta maksaa kenenkään viihdepalvelu puheluja tai tekstiviestejä.
Jos maksaa muuten joiltain kännykkälaskuja niin vaan peruspuhelut. Enkä usko, että niitäkään kaikilta.
Mitä tulee äänestys ym tuloksiin, niin ihmisillä on eri syitä äänestää suosikkiaan. Siitä ja niistä ne lopputulokset =pisteet syntyvät.
Ja varmaa on, ettei suosikin tanssi tai osaamistaidolla ole merkitystä äänestämiseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jäätävä epävarmuus
Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko821579- 401239
En malta odottaa mies että tulet minuun
Sykkivänä ja intohimon palossa ujutat hitaasti upean rakkauden miekkasi minuun, ja antaudutaan kiihkeään rakasteluun. Hu83883Siltojen varjoissa
Siltojen varjoissa Yksinäinen susi kulkee, hiljaisuudessa sanoja punnitsee. Sydän auki, paljas liekki rinnassa, siltoja194880- 53835
- 61832
Pitsaa selliiä
Onko uudet pitsat hyviä, kannatteooko käyvä vai suosiollako pittää hilipasta sotkamoon20820- 37748
- 33739
Vanhemmalle naiselle
Ihastuin sinuun kauan sitten. Luonteeseen, ulkonäköön ja iloisuuteen. Olen haaveillut sinusta sen jälkeen monet kerrat.53735