Haluaisin vaihtaa nykyisen kitukasvuisen (huono maa?) tuoksuvadelmapensasaidanteen isotuomipihlajaaidanteeksi, mutta kysymys kuuluu miten on järkevin toimia? Ajattelin, että kaivinkoneella kaivaa vanhat tuoksuvadelmat pois ja samalla kaivaa yhtenäisen pitkän istutuskuopan jonka täyttää uudella hyvällä mullalla ja istuttaa isotuomipihlajan aitataimet tilalle, mutta nyt mua askarruttaa täytyisikö jotenkin välissä myrkyttää juuristoalue ettei sitten tuo tuoksuvadelma innostu uudesta mullasta ja käy kasvamaan uudestaan jos jotain juurenpätkiä sinne jää?
Aitataimien vaihto, miten toimia..?
Kerralla hyvä
1
505
Vastaukset
- Elisama
Älä missään tapauksessa laita maahan tuossa mitään myrkkyjä.
Ei ole olemassa sellaista myrkkyä joka sopisi siihen.
Jos haluaa myrkyttää ne juuret niin se on tehtävä silloin kun kasvi on kasvussa.
Glyfosaattivalmisteet ovat sopivia, mutta ne tehoavat vain lehtien kautta.
Laita Marjatuomipihlaja niin saat paremman kukinnan ja enemmän suuria marjoja ja sitä myöten enemmän lintuja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1762099
Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,851519Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää1821424Nyt jäi velat perimättä
Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta121212Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."
RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita401076Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!2101013- 42938
- 97875
- 85825
Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?
Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan49795