Olit Päivi tv7:lla pääsiäispäivänä, sanoit, että on hienoa auttaa kärsiviä ihmisiä, että pakolaisia on otettava Suomeen. Häpeä, kyllä sinä ja kumppanisi eduskunnassa tiedätte oman maan avuntarpeen ja hädässä olevat ihmiset. Mitä te teette oman maan hyväksi, ette mitään! kuten tiedämme, kaikki apu tulee kansalaiskeräysten ja vapaaehtoisvoimin, tässä taannoin työttömät kävivät keräämässä kolehtia eduskunnasta, vaivaiset 49 mk tuli hatun pohjalle. Tiedämme myös, että Somaliassa on sisällis-sota, tekisitte jotain sen hyväksi, että 2 heimoa ei sotisi toisiaan vastaan, niin saataisiin sekin kuriin. Sieltä maasta tulee meille elintasopakolaisia, jota te hyysäätte pienessä Suomessa, että riittää. Ei nille mikään riitä, ei upouudet asunnot, joihin he pääsevät ohi suomalaisten, ei uudet vaatteet, ei muu ruoka, kuin karitsan kyljykset, he saavat tukea siitä, että viitsivät muuttaa tänne raiskaamaan nuoria naisiamme ja tekemään rikoksia, saatikka tuomaan tänne kristittyyn maahan oman muslimiuskonsa, oletteko niin hemmetin tyhmiä kaikki, ettette huomaa, että se tuo eripuraa oman maan väestön ja heidän kesken. Kyllä noilla taidoilla pitäisi uskoa jo vihdoin ja viimein, että KURJISTATTE oman maan kansalaisia muiden tähden. Antakaa meille kanssa rahaa elämiseen, vaikkapa kansalaspalkkana, (jokaiselle vähintään 1300e), eläkeläiset mukaan lukien. Mutta voi saasta, te leikkaatte eläkeläisiltäkin sen EDUN, minkä he työstään tämän maan puolesta ovat ANSAINNEET. Olen itsekkin tullut ajatukseen, että maahanmuuttajat, pakolaiset ja romanit käsittelevät meitä RASISTISESTI. Nyt kysynkin itseäni viisaimmilta, mitä voisimme Suomalaisina tehdä, että tämä kohtelu lakkaisi meitä kohtaa, laitammeko kansalaisadressin kiertämään nimiä varten ja sitten valitamme tasa-arvovaltuutetulle, kuinka meitä oman maan kansalaisia sorretaan mennen, tullen. Jos sinulla on solidaarisuutta ja yhtään myötätuntoa omia kyhiämme kohtaan, Päivi ja kumppanit, pyydän apuanne, mitä voisimme tehdä, että saisimme saman kohtelun, kuin muualta tulleet, eikä köyhämme joutuisi hävettäviin leipäjonoihin menemään ja, että jokaisella omallakin olisi kattona muukin, kuin taivas??? Niin hullulta, kuin se kuulostaakin, mutta olen Jeesukseen uskova ihminen, mutta toiminut paljonvapaaehtoistyössä ja siellä kuullut pahoinvoinnista Suomalaisten joukossa, on häpeä, että meidän köyhiltä leikataan kaikki tuet, että kaikenkarvaiset maahanmuuttajat voivat hyvin!! monet maat ovat pienentämässä pakolaisten määrää... miten joku piskuinen Suomi voisi poistaa maailman hädän????...Älä tule televisioon hurskastelemaan, vaan ole rehellinen itseäsi ja Jumalaa kohtaan joukkoinesi siellä päättävillä paikoilla ja tehkää jotain, että voisimme paremmin. Kaikki, jotka haluaa tänne sakkia lisää, majoittakoon omiin huusholleihinsa vierasta väkeä... Tosi vihainen olen ja tiedän, että en ole yksin. kirjoittakaa minulle, kaikki, joita tämä koski. Myös hyysärit...KIITOS
Hurskastelua, PÄIVI RÄSÄNEN
Kivitetty kansa
10974
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
TV7:kassa kun haastateltiin pyhäpäivän vietosta. Kovasti Päivi korosti sunnuntain pyhyyttä lepopäivänä, vaikka niinkin lukeneen ihmisen pitäisi tietää, että Jumalan siunaama ja pyhittämä päivä lauantai on sapatti ja lepopäivä.
Ei ihme jos hairahtuu sitten monessa muussakin asiassa. Hurskastelua, hurskastelua.
Raamattuun taitaapi teeskennellä uskovaista.
Mutta Päivi on ns."pintauskovainen" eli on kyllä uskovainen mutta ei ole syventynyt raamatun sanaan syvällisemmin. Joten ei vaan tiedä.
Niin, alkuperäinen ja vieläkin voimassa oleva Jumalan tahto on, että kaikki tasapuolisesti saisivat nauttia maan antimista, mutta kauas on joutunut päättäjien käsitykset asiasta. Räsänen, kuten kumppaninsa eduskunnassa ja hallituksessa ajattelevat vain omaa hyvinvointiaan, nytkin Päivi petaa paikkaa omalle tyttärelleen, kun valta maistuu niin makealle. Muistakaa, että laskun maksun aika rapsahtaa joskus kaikille, niin rikkaille, kuin köyhillekkin. Jos nyt osaavat päättäjät käsittää, että ottakoot muita ihmisiä miten paljon tahansa, kunhan pitävät huolen omanmaan kansalaisiaan kohtaan, luulempa, että rauha säilyy silloin maassa. Miksi menitte kansan viemään eu:hun ja vielä valheellisesti, shirinofski piti kamalaa meteliä, että venäläiset hyökkäävät suomeen, heti, kun liittyminen oli valmis, hän vaikeni. Tulee mieleen, että paljonko valtiovallan edustajat maksoi tälle "öykkärille" rahaa, että saivat peloteltua kansan eu:hun. Se, että on monia maita, jotka pärjää ilman liittovaltiota on monta ja hyvin jaksavat omavaraisina, meillä valtio velkaantuu kamalaa päivävauhtia. No, yrittäkää nyt valtion viisaat jotain palaveria käydä asian tiimoilta, mutta pahasti pelkään, että näin ei käy. Hyvinvointivaltio... ei pidä paikkaansa....täällä ihmiset voi pahoin!!!!!!!!
vaan pahoinvointivaltio. Suomalainen häviää aina, vain suurituloiset rosvot voivat paksusti maassamme.
koko sakki on pääministeriä myöten paskasakkia, ketä kiinnostaa katsoa tv:stä tai lukea iltalehtiä, kuinka vanhanen keski-iän kriisissä lähettelee seksiviestejä naisille, tai karpela heiluu yhden, sun toisen ukon kainalossa ja odottaa eri miehille tenavia, urpilainen näyttelee puolialastonta kroppaansa iltalehtien kansikuvissa, puhumattakaan koko eduskunnan yhteisestä heilasta, joka makaa yhden sun toisen ukon sylissä, tästä entisestä jalliksen muijasta. saatikka turhista julkkiksista, joilla ei missään nimessä ole mitään selkokielistä asiaa mihinkään asioihin, kuten alatalo, veltto ym kumppanit. teette itsenne ja siinä sivussa koko suomen naurunalaiseksi koko maailman silmissä. mutta näinhän niitä asioita hoidetaan, ei tarvii olla kovinkaan viisas päästäkseen vaikuttajaksi, kun omaa hölmön mielen, se on pääsylippu eduskuntaan. ei siellä asiaa kuulukkaan osata, riittää, kun on hinkuyskä, yskä lähti, mutta hinku jäi. voi helv....
Get a life!!!!
ei kerkiä hoitaa suomalaisten asioita, kun on nämä omat kiireet päättäjillä, tätä niitten hölmöilyä nauraa aidanseipäätkin.. vanha sanonta kuuluukin:tyhjät tynnyrit kalisee, ainut järkevä on sauli niinistö ja toinen, timo soini..
uskovaiset suvaitsevasta sakkia! Niin katkeria ja rasisteja, miten menikään Jeesuksen opettama rakkauden kaksoiskäsky? Vai päätekö se vain uskovaisiin, eikä näin ollen muihin uskonto- tai kansallisuusryhmiin? Sopu sijaa antaa.
Täällä on taas oikein tyypillisiä nurkkapatrioottis-rasistisia sekundasiionilaisia vauhdissa. :D