Päihteitä kannattaa käyttää kohtuudella, eikä laittomiin päihteisiin kannata kajota! Ja tämä on fakta!
Lasi viiniä ruoan kera on hyvä. Pari lasia viiniä hyvässä seurassa runsaan veden kera on viihdyttävää, rentouttavaa ja hauskaa mutta kännääminen on vastenmielistä ja epähauskaa muuut haitat.
Suomen alkoholimyönteiseen kulttuuriin EI kannata suostua (=tämä kännäysjuominen)! Muualla maailmassa on hyvin yleistä kohtuullinen alkoholin nauttiminen, EI humalajuominen!
MUISTA KOHTUUS !
3
407
Vastaukset
- näin se menee
vähän liikaa on riittävä annokseni.......
TAITEILIJA ELÄMÄÄ! - eihajuakaan
"Päihteitä kannattaa käyttää kohtuudella,"
Täysin totta.
"eikä laittomiin päihteisiin kannata kajota!"
Niin, kun ne on laittomia. Jos lehmät olis tehty lyijystä, niitä ei kannattais syödä. Kumpikin voi aiheuttaa akuutin lyijymyrkytyksen.
Laittomuus, sehän se suurin vaara onkin ja eniten aiheuttaa ongelmia. Kun ei niitä laittomina voida valvoa, vaan annetaan homman muhia ihan itsekseen. Montakohan yliannostuskuolemaa oltaisiin estetty ja montako opiaattiriippuvaista oltaisiin saatu hoitoon, ellei käyttäjää kohdeltaisi rikollisena vaan potilaana?
Toki sitten jos haluaa ottaa myös vähän tieteellisemmän kannan, voi ajatella eri päihteistä niiden vaikutusten ja haittojen mukaan. Siltä pohjalta tarkasteltuna päihdeluettelon järjestys siinä mitä kannattaa vetää ja mitä ei muuttuisi lakikirjaan nähden aika paljon.
"Ja tämä on fakta!"
Perustuen mihin? - faktaa;;:_
näin on asia. itse pyrin siihen mukavuuteen enkä kännäämiseen. Olen huomannut 5 vuodessa sen että ei se kännääminen ole elämän arvoista. tulee krapula ja paha olo :( miksi ei voi nauttia kohtuudella kun se on mahdollista :) Tässä yhteiskunnassa on juotu iät ajat känniin ja minusta se ei ole ihailtavaa monissa muissa maissa alkoholia osataan käyttää kohtuudella, kuten espanja, italia ja ranska. Ei siellä oteta liikaa vaan sopivasti. Sen näkee ihmisistä siellä, ja ne nauttivat elämästään =)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alahan tulla paikkaamaan tekojas
Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.315226- 363651
Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1833243- 112435
- 282006
- 121937
- 1631836
- 1051332
- 141238
- 1371134