Suomi tarvitsee huomattavan määrän lisää maahanmuuttajia joka vuosi, mikäli haluamme säilyttää nykyiset eläke-etumme. Pellervon taloudellisen tutkimuslaitoksen toimitusjohtajan Pasi Holmin mukaan ulkomaalaisia tarvitaan vuosittain noin 10 000.
Tämän lisäksi töihin on saatava kaikki kynnelle kykenevät nyt työelämän ulkopuolella olevat. Työvaade koskee niin työttömiä kuin työhön jollakin lailla kykyneviä vammaisiakin.
Eikö ne taulapäät tajua, että jokainen elääkkelle siirtyä työntekijä on eläkkeensä ansainnut, eli maksanut sen jo veroina.
Maahan muuttajia ei tarvita yhtään, koska suuret ikäluokat myös kuolevat vanhuuteen seuraavan 20-30 vuoden aikana, kukas itten maksaa taas näiden suurten maahanmuuttajien eläkkeet, eli syntyisi jatkuva kierre, jossa pitäisi väestöä lisätä 20 vuoden välein tupla määrä. todella typerää.
Eläkerahoja olisi todella paljon, ellei niitä olisi annettu keinottelijoille, ne saisi maksaa menetetyt eläkerahat.
http://www.aamulehti.fi/uutiset/kotimaa/139775.shtml
Tämän lisäksi töihin on saatava kaikki kynnelle kykenevät nyt työelämän ulkopuolella olevat. Työvaade koskee niin työttömiä kuin työhön jollakin lailla kykyneviä vammaisiakin.
Eikö ne taulapäät tajua, että jokainen elääkkelle siirtyä työntekijä on eläkkeensä ansainnut, eli maksanut sen jo veroina.
Maahan muuttajia ei tarvita yhtään, koska suuret ikäluokat myös kuolevat vanhuuteen seuraavan 20-30 vuoden aikana, kukas itten maksaa taas näiden suurten maahanmuuttajien eläkkeet, eli syntyisi jatkuva kierre, jossa pitäisi väestöä lisätä 20 vuoden välein tupla määrä. todella typerää.
Eläkerahoja olisi todella paljon, ellei niitä olisi annettu keinottelijoille, ne saisi maksaa menetetyt eläkerahat.
http://www.aamulehti.fi/uutiset/kotimaa/139775.shtml
Vastaukset 21
Vanhimmat
tarvitse säilyttää eläkkeiden yläpäässä, vaan säätää sille katto, johonkin 1500 euroon, sillä säästettäisiin varmaan huomattava määrä eläkerahaa.
Toisten rahoilla värkkääjät maksakoon eläkkeet. Jokainen vuosikymmeniä yhteiskuntaansa palvellut on kohtuullisen eläkkeen ansainnut.
Mykyisen kaltaisella sosiaalimaahanmuuttajilla maan asiat huononevat vain ja syitä löytyy kulttuurieroista mm:ssa.
En taaskaan ymmärrä Folio Mulderin ajatuskulkua. Millä tavoin nykyjärjestelmää sitten pitäisi muuttaa?
- toisten rahoilla värkkäämisestä (onko tuo siis ammatti) tulisi maksaa suurempi työeläkemaksu?
- omilla rahoilla värkkäämisestä (?) ei tarvitsisi maksaa työeläkemaksua ollenkaan?
Mitä ovat "mykyisen kaltaiset sosiaalimaahanmuuttajat"? Tuossa kirjoituksessahan puhuttiin työperäisestä maahanmuutosta. Tarkoittaako nimimerkki siis että työperäinen maahanmuutto on sama asia kuin sosiaalimaahanmuutto (mitä se sitten taas tarkoittaakaan)?
nuoret maksaisivat "teidän maksamanne" eläkkeet. Kelle te olette ne maksaneet ? Meillekö vai itsellenne. Kyllä eläkettä voidaan maksaa, mutta ensin kaikki omaisuus ulosmitataan.. sitten vasta maksetaan sitä eläkettä.
maksu, ja valtion kassaan kilahtaa veroina valtion osuus.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Työeläkevakuutusyhtiö
Suomen eläkejärjestelmä on vain osittain rahastoiva, joten eläkemaksujen maksaminen ei "takaa" sovitunsuuruista eläkettä, vaan tuon eläkkeen maksaminen perustuu oletukseen että työeläkkeistä kertyy edelleen maksuja. Toisin sanoen, huoltosuhteen on pysyttävä suunnilleen ennallaan tai parannuttava.
Tästä sitten johtuu se, että eläkkeiden turvaamiseksi on Suomessa tulevaisuudessakin oltava työntekijöitä. Eläkkeet eivät synny tyhjästä.
ratkaisu. Miksi sitä ei käytetä?
Eikö siis enää voisi käyttää Omaeläkesysteemiä eläkkeen kerryttämiseen? Miksi tuo järjestelmä pitäisi muuttaa?
Kansaneläkkeissä on jo katto.
Esimerkki taas nimimerkin "vuosittain?" täällä usein esittämästä demagogiasta. Siteeratussa kirjoituksessa ei suinkaan tarkoitettu somaleita, jotka ovat tämän mielipidepalstan lemmikkimuuttajaryhmä. Tuossa puhuttiin maahanmuutosta yleensä.
Taulapäät tajuavat kyllä että ovat ansainneet. Järjestelmä pyrkii juuri siihen, mutta edellyttää huoltosuhteen tiettyä tasoa.
Kuinka nimimerkki sitten ratkaisisi tuon maahanmuuttovajauksen? Pienentämällä eläkkeitä?
Lapsien tekoon kannusteet on olleet aivan liian pienet. Lapsilisien reilu korotus sekä muu tukeminen perheille lisäisi syntyvyyttä. Maahanmuuttajiin uhrataan nyt aivan tajuttomia summia jotka olisi pitänyt sijoittaa aikoja sitten suomalaisuuteen.
Siis tajuttomia summia. Kuinka paljon on mielestäsi tuo "tajuton summa"? Verrataanpa sitä vaikka tällä hetkellä Väestöliiton budjettiin (joka lähinnä tähtää syntyvyyden lisääntymiseen). Onko tuossa muka joku epäkohta?
käy ilmi.
Suomi tulis ihan omalla porukalla toimeen otetaan ne 500000 työtöntä käyttöön.
... jos kerta paremmin tiedät. Ota kaikki Suomen työttömät mukaan positiiviseen huoltosuhdelaskelmaan ja näytä millä tavoin mallisi toimii. Oletko ehdottamassa eläkeiän nostoa? En ole koskaan nähnyt mitään todistettua mallia huoltosuhdeen paranemisesta ilman maahanmuuttoa...
mutta ihmettelen ,mihin työhön tarvitaan joutilaita "Somaliosaajia",jotka omassakaan kotimaassaan eivät ole saaneet mitään muuta ,kuin vahinkoa aikaiseksi.
Mikä on Somaliassa elinkeino?
Kalastajille ja merirosvoille ei ole kysyntää Suomessa.
Koko Muslimipopulaati tuhoaa muutenkin koko yhteiskunnan.
Tuossa artikkelissa ei ollut puhe somaleista, vaan maahanmuuttajista ylipäätään.
Somaleita on tullut Suomeen lähinnä kiintiöpakolaisina tai turvapaikan hakijoina.
Ymmärrätkö tuon eron?
Ymmärätkö sinä suomalaisen ja somalin työpanoksen eron?
Otetaan vaikka somalitaustainen bussin 42 kuljettaja ja verrataan hänen työpanostaan suomalaistaustaiseen bussin 42 kuljettajan työpanokseen. Eroja syntyy varmaankin, mutta ehkä sittenkin enemmän yksilöperusteisesti kuin kansallisuustaustan mukaan.
Oletko eri mieltä?
Mä tunnen muutaman suomalaisen jotka ei tykkää saunoa tai juoda viinaa...
entäpäs ironmikess ja kaltaisensa elätit? Nekin täytyy humaanisti hoitaa ja ruokkia.Rahaa menee myös niiden terapiaan ja vaippoihin.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Pygmit