Olit laittanut muutaman kysymyksen, miksi persut vihaavat teitä. Ajatteleppa tuota kysymystäsi uudelleen ja mene peilin eteen, varsinkin jos olet Kaupunginhallituksen puheenjohtaja tai Kaupunginjohtaja. Nämä kaksi demariako ovat valmiita yhteistyöhön, jotka pakolla, käskyillä, ulosheittämällä ja sanelupolitiikalla näyttävät mallia, kuinka hyvin yhteistyötä Kotkassa tehdään eri puolueiden välillä. Sekä Lindelöf että Salminen suurin piirtein pakottavat muut toimimaan heidän käskyjen mukaan.
Onko muualla Suomessa tälläistä politiikkaa ja sinä ihmettelet, miksi demareita inhoavat oikeistokokoomuslaiset. Kotkassa on useita kokoomuslaisia asiantuntioita, alan ammattilaisia ja kokeneita rahankäyttäjiä, jotka eivät voi sietää, että heitä ohjailee mielivaltaisesti kaksi demaridiktaattoria ja jotka eivät saa kuin pelkkää ärtymystä aikaiseksi.
Siis muissakin puolueissa kuin Persuissa.
Onko muualla Suomessa tälläistä politiikkaa ja sinä ihmettelet, miksi demareita inhoavat oikeistokokoomuslaiset. Kotkassa on useita kokoomuslaisia asiantuntioita, alan ammattilaisia ja kokeneita rahankäyttäjiä, jotka eivät voi sietää, että heitä ohjailee mielivaltaisesti kaksi demaridiktaattoria ja jotka eivät saa kuin pelkkää ärtymystä aikaiseksi.
Siis muissakin puolueissa kuin Persuissa.
Vastaukset 6
Vanhimmat
ihan syvältä! Jos vihasi perustuu kahden ihmisen tekemisiin, niin et sinä sen perusteella ole oikeutettu vihaamaan koko maailmaa! Osoitat näin typeryytesi ja kykenemättömyytesi hoitaa yhteiskunnan asioita! Tuskin kylläkään olet kukaan näistä valituista valtuutetuista, mutta jos asenne on tuo sama, eivätkä he sanoudu sinunlaistesi lausunnoista irti, tulee heidän yhteistyömahdollisuutensa olemaan täysin olematonta.
vihaamisesta puhuta, vaan sanelupolitiikasta, joka yltää päätöksenteoissa vähän kaikkiin suunitelmiin tai investointeihin. Nuo kaksi pystyvät hyvin torpeedoimaan tavallisten valtuutettujen aloitteita tai lautakuntien ehdotuksia oman mielensä mukaisesti ottamatta huomioon järkeviä ja realistisia perusteluja esimerkiksi palveluntarpeeseen kuntalaisille.
...voiko tämänpäivän maailmassa kaksi ihmistä kietoa koko valtuuston/hallituksen sormiensa ympärille? Päätökset perustuu demokratiaan, jolloin tällainen on käytännössä mahdotonta. Se tarkoittaa, että päätöksille täytyy aina löytyä enemmistö. Tämä enemmistö ei suinkaan ole Salminen/Lindelöf. Onko kokoomuslaiset ja muut muka niin nössöjä, että antaa sanella itselleen mitä vaan? Kyllä he suurimmaksi osaksi ovat sitä samanväristä nappia painaneet kuin demaritkin. Tottakai jokainen ryhmä yrittää ajaa omia tärkeinä pitämiään asioita ja saada muut siihen mukaan. Se ettei omat näkemykset ole enemmistön mielestä hyviä, saa yleensä ihmiset katkeraksi. Mutta näin sen on mentävä, JUURI siksi demokratia toimii. Enemmistön mielipidettä on kunnioitettava.
jotka istuvat hallituksessa ja valtuustossa ovat demareita. Tähän kokoomuksen hajanaisuuteen olisi hyvä saada selvitys esim. Holmbergilta, äänestäjille pitäisi kertoa kokoomuksen kahtiajakautumisesta, yhteistyön sujumisesta jne... kaikki kokkareet vaikevat tästä tabu-asiasta.
ovat alan ammattilaisia rahankäytössä, heillä on parhaat taloustaidot ja -tietämys. Tällaisia kykyjä kannattaisi hyödyntää, mutta kun demari Kotkassa se yhteistyö ei onnistu ja väärä suunta kaikenlisäksi, pitäisi olla kokoomuksen demari, niin yhteistyö saattaisi sujuakin.
ja samaa mieltä olemiseen. Miksi koko valtuustoa edes tarvitaan Kotkassa, kun suurin osa vain nyökkäilee, eikä kerro mielipiteitään.