Miksi pitää olla ns. uskonlahkoja? Onko ne määrätty Raamatussa mitä lahkoa pitää olla? Eikö riittäis että tekis ja olis niin kuin Raamatussa kirjoitetaan (vai tekeekö väärin kun ei ole lahkossa, varmaan ihminen sitten huonompi kun lukee ja yrittää olla Raamatun neuvojen ja ohjeiden mukaan). Onko niitä nyt sen 3000 eri lahkoa maailmassa? Miksei kaikki vois olla yhtä ja samaa? Kun samasta asiassa raamatussa tuodaan esille.Sivusta seuranneena jokaisella lahkolla on kummiski jokin sisäinen sääntö tai päämäärä (ehkä sama päämäärä mutta, mutta)? Kuka osais valaista asiaa tietämättömälle, kiitos etukäteen ja rauha kaikille.
Sivullinen
3
396
Vastaukset
- mukaanko ??
"Miksi pitää olla ns. uskonlahkoja?"
Ei miksikään!
"Onko ne määrätty Raamatussa mitä lahkoa pitää olla?"
Raamatusta nyt löytää mitä vain määräyksiä kun sopivasti hakee.
"Eikö riittäis että tekis ja olis niin kuin Raamatussa kirjoitetaan"
Ettäkö vaatteissa ei saa olla kahta erilaista lankaa?
Ja että jos makaa orjattaren kanssa, joka on luvattu toiselle miehelle vaimoksi mutta jota ei ole vielä maksettu vapaaksi, niin pitää tuoda pyhäkön ovelle pukki teon hyvittämiseksi?
Ja ettäkö ihmisiä ja joitakin eläimiäkin, esim. härkiä, kuuluu erinäisistä syistä kivittää kuoliaaksi?
Sanoisin että ei kiitos! Järkevämpiäkin sääntöjä on olemassa.- se menee,
yx näyttäs ainakin olevan asioista ajantasalla. Se on vähän niinkuin kerran eräs kolehdinkeruun jälkeen eräässä lahkossa, saarnamies heitti rahat ilmaan ja samalla tokas, että kaikki rahat jotka jää kattoon saa jumala ja kaikki jotka tulee alas pidän minä.Eli minun mielestäni lahkoissa ja uskonnoissa ei SAA käyttää rahaa tai edes kerjätä, eikö se osin ole jo raamatun vastaista?
- trhydsj
"Ja että jos makaa orjattaren kanssa, joka on luvattu toiselle miehelle vaimoksi mutta jota ei ole vielä maksettu vapaaksi, niin pitää tuoda pyhäkön ovelle pukki teon hyvittämiseksi?" Ihan järkevältä se kuulostaa. Enään tosin harvemmin luvataan vaimoksi muita samalla tavalla. "Ja ettäkö ihmisiä ja joitakin eläimiäkin, esim. härkiä, kuuluu erinäisistä syistä kivittää kuoliaaksi?" Raamatussa myös lukee että eläimiä pitää kohdella hyvin. Ensimmäiset luonnonsuojelijat olivat juuri juutalaisia. Muista rakkauden kaksoiskäsky. Rakasta Herraa, Jumalaasi koko sydämestäsi, koko mielestäsi ja koko sielustasi ja lähimmäistä niinkuin itseäsi. Lain ei ollut ikinä pitänytkään olla se asia, joka ihmiskunnan pelastaa. Eläinuhritkin olivat vain alkua Jeesukselle. Jeesuksessa käy ilmi Jumalan armo. Laki ohjaa Jeesuksen ristin alle. Jeesuksessa armon kautta ihminen pelastuu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1024457Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/743821178- 1861052
Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1091032Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna83903Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.47901- 64891
Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk10847- 64846
Onko se niin
Että meillä molemmilla on niin isot egot ettei voi alentua myöntämään kuin tykkää toisesta64816