Kärpiltä ei tuntunut löytyvän nyt draivia takavuosien malliin. Pelillisesti hyökkäyksiin lähdöt syöttöineen epäonnistuivat systemaattisesti. Ei tunnuttu millään pääsevän hyökkäysalueelle, koitettiin kuljettaa yksin tai heitettiin punaviivan jälkeen kiekkoa päätyyn. Hyökkäysalueella taas ei päästy maalintekosektorille, vaan jäätiin kulmiin pyörimään. Ylivoimalla ja muutoinkin miehet eivät menneet maalille - se oli käsittämätöntä.
JYP taas karvasi aktiivisesti ja syvältä häiriten Kärppien hyökkäyspeliä kohtalokkaasti. VIP oli paremmalla pelipäällä kuin Kärppien tähdet, esimerkiksi runkosarjassa loistaneesta Corsosta ei tuntunut olevan mihinkään. JYP puolusti tarkemmin ja uhrautuvammin sekä hyödynsi Kärppien virheet tehokkain vastahyökkäyksin.
Ei tässä selittelemisen varaa jäänyt. Tosin se hylätty maali jäi hieman kaivelemaan. Mutta sitä ennen oli jo kahdessa ottelussa otettu takkiin.
On tietysti hienoa, että mestaruuksia menee muuallekin kuin Ouluun, pääkaupunkiseudulle, Tampereelle ja Turkuun. JYP:iä vastaan ei mitään erityistä ole, joskin itse en nauti tuollaisen pelityylin katsomisesta. Tehokasta se kyllä oli. Dufvan kommentit TPS-pelin jälkeen ihmetyttivät, mutta Kärpät-sarjassa kommentit olivat ihan asiallisia (paitsi ehkä pientä ylireagointia keskusteluun hylätystä maalista).
Häviäminen ei koskaan tunnu hyvältä. Kärppäkannattajana on tottunut menestykseen, joten senkin vuoksi tappio tulee hieman "shokkina". Hieman harmittaa, että triplakerhoon (peräkkäisissä mestaruuksissa) pääseminen jäi väliin. Ilulle olisi myös toivonut ennätystä mestaruuksien määrässä. Mutta objektiivisesti arvioiden, olihan se jo aika muidenkin voittaa.
Palataan asiaan ensi kaudella. Tai no katsotaan MM-kisat ensin.
Kuinka tässä näin kävi?
Kärppäfani kertoo
1
269
Vastaukset
- juha82
lä oli paha Kärpille edellisessä pelissä.
Sarja olisi voinut vielä kääntyä Kärpille, jos Kärpät ois voittanut sen pelin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke643214- 1372246
- 921848
- 1681523
- 851418
- 651406
Mitä harrastuksia kaivatullasi on?
Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?731371- 691162
Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi
Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂771120Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?
Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t341068