tätä muotia. Viljelijät on Suomessa todella vaikeuksissa kun joutuu veronmaksajien tuista jatkuvasti riitelemään. http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/200904169422338_ul.shtml
koskahan
suomalaiset seuraa
377
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
suomessa kaikki muut yrittäjät kantavat itse riskin, mutta maanviljelijät ovat sen onnistuneet ulkoistamaan veronmaksajille.
osa oikein toivookin katoa, kun saman rahan saa mutta vähemmällä työllä.
Tai sitten maksaisimme ne tuet ruokakaupassa elintarvikkeiden hinnoissa.
Maanviljelijäystäväni totesi, että hän luopuisi maataloustuesta mielellään, jos viljan hinnan saisi nousemaan niin, että tuotanto kannattaisi.
kyllä sitä halpatuotantoa afrikasta sitten tulisi myyntiin.
kun nyt kehitysmaat ei pääse markkinoille juuri noiden tukien ja tullien takia ja toisaalta afrikkaan syydetään täysin vastikkeetonata "kehitysapua" helvetisti ja täysin turhaan.
vähän kuin hölmöläisen peiton jatkaminen, eli leikataan toisesta päästä pala ja liitetään toiseen päähän.