Opintolaina ja verotuspäätös

Niuhnauh

Ennäkonpidatystä oli kertynyt reippaasti, mutta olin ottanut myös opintolainaa ja se oli laskettu siitä pois, joten en saa palautuksia melkein yhtään. Mä en kyllä tajua verojutuista mitään, mutta tälläisellä menolla munhan ei tarttis maksaa sitä lainaakaan takais vai mitä? :D Vai minne ne rahat hävis? Sakko siitä että olen ottanut lainaa ja edelleen opiskelen joten en ole maksanut poiskaan sitä vielä..

3

1488

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • levitä se

      paperi lattialle ja lue nyt joka rivi, niin että ymmärrät. Ei se niin ylivoimainen ole. Ennakot on taatusti se summa, minkä työnantajasi on verottajalle ilmoittanut ja jos se on väärin, niin sitten korjaat sen. Opintolainan nostolla ei ole mitään tekemistä verojen kanssa, sen korot sensijaan laskee verojasi.

      • Niuhnauh

        Olen levittellyt sitä makkarin lattialle ja sitten vielä olkkarin lattialle, ku siellä on enemmän valoa.. Olen ollut työttömänä 7 kk edellisena vuonna, loput opiskelijana. Sitä edellisena vuonna olin työttömänä 3 kk ja saia ennakkoja melkein saman verran takaisin, mitä ne silloin siitä muutenkin niukkaasta työttömyyspäivärahasta kuukausittain veivät. Mutta tällä kerta näin. No olen menossa kyllä joka tapauksessa verotoimistoon, jotta sieluni saisi rauhaa.. Mietityttää vaan niin paljon, että mikä professori sitä pitää olla. jotta ymmärtäis näin arkisen asian kuten verot ja veronpalautus. (:


    • Nanna-

      Selkeimmät tiedot löytyvät sivulta "Verotuspäätös". http://www.vero.fi/veroilmoitus/verotuspaatos.html Ansiotuloissa näkyy ansiosi (palkka, tuet, luontaisedut yms.). Ennakkopidätys on se määrä veroja, joita olet vuoden aikana maksanut. Jos olet maksanut tarpeeksi veroja saat palautuksia, jos olet maksanut liian vähän joudut maksamaan täydennysveroja ("mätkyjä"). Opintolaina ei katoa mihinkään, mutta se oikeuttaa verovähennyksiin mikäli summa ylittää tietyn rajan. Eli kyseinen summa vähennetään ansiotuloistasi. Opintolainaa ei siis ole lyhennetty, veroehdotuksessahan se koko summa näkyy. Eli tottakai sinun pitää vielä maksaa se takaisin. Jos tuntuu, että et itse saa selkoa asioihin edes veroehdotuksen mukana tulleen oppaan kanssa (http://www.vero.fi/nc/doc/download.asp?id=3723;694356) niin käy ihmeessä verotoimistossa. Kyllä siellä joku selittää sulle asiat niin, että ymmärrät ne. Tässä vielä tietoa opintolainavähennyksestä: Opintolainavähennys Opintolainavähennyksen voi saada opintotukilain 16 c §:ssä tarkoitettu vähennykseen oikeuttavan tutkinnon määräajassa suorittanut opiskelija, joka maksaa opintotukilain mukaisen opintolainan lyhennystä. Oikeus on myös vastaavaa lainaa verovuonna lyhentäneen toisen Euroopan talousalueeseen kuuluvan valtion tai Ahvenanmaan maakunnan opintotukijärjestelmään kuuluneella opiskelijalla. Tutkinnon suorittaminen on ollut aloitetettava 1 päivänä elokuuta 2005 tai sen jälkeen. Opintolainavähennykseen oikeuttavat tutkinnot: * ylempi korkeakoulututkinto * alempi korkeakoulututkinto (jos valittu suorittamaan pelkästään alempi korkeakoulututkinto) * ammattikorkeakoulututkinto * vastaavat ETA-alueeseen kuuluvan valtion tutkinnot Opintolainavähennys on 30 prosenttia korkeakouluopintojen aikana kertyneen opintolainan 2 500 euroa ylittävästä määrästä. Opintolainavähennyksen enimmäismäärä lasketaan tutkintokohtaisesti enintään sen lainamäärän perusteella, joka vastaa yliopistolain ja ammattikorkeakoululain nojalla säädetyn kyseisen tutkinnon laajuuden mukaista lainamäärää. Kela päättää opintolainavähennykseen oikeuttavan tutkinnon suorittaneen oikeudesta opintolainavähennykseen. Kela laskee säädetyn vähennyksen enimmäismäärän ja antaa myönteisen päätöksen tai kielteisen päätösehdotuksen. Verohallinto myöntää vuosittain opintolainavähennyksen Kelalta saatujen tietojen perusteella ja seuraa vähennyksen enimmäismäärän ja/tai vähennyksen myöntämiselle säädetyn enimmäisajan täyttymistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      103
      3505
    2. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      198
      2242
    3. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      0
      2100
    4. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      37
      1832
    5. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      9
      1649
    6. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      95
      1098
    7. No onneks ei tartte sit olla

      Mustis ku se ootki sinä itte 😂😂 Oon pelännyt että ehkä teille kehkeytyy jotain enemmän ku niin paljon yhteistä mut....
      Ikävä
      5
      850
    8. Mitä sun päässä oikeen liikkui

      Silloin kun menit laittamaan sille viestiä? Jotenkin tosi outoa?
      Ikävä
      49
      831
    9. Lahden kolarisuma ja automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä

      Olisiko uudehkojen autojen automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä vähentänyt kolareiden määrää tuolla Lahden tiellä? Sumu
      Yleistä autoilusta
      69
      827
    10. Sinkkuihmisten suppea kuva maailmasta.

      Siskoni on jo vannoutunut sinkku. Hän ei haaveile mitään suhdejuttuja. Mutta välillä mietin, miten vähän ja suppeasti
      Sinkut
      129
      773
    Aihe