Adventtikirkon laitoksia järjestellään

Eilen oli kokous Helsingissä, jossa pastorit ja maallikotkin keskustelivat lakkautetaanko piirikunta vai ei ja mitä Adventtikirkon laitoksille pitää tehdä. http://www.adventtikirkko.fi/tapahtumat/ajankoht.html Mihinkähän tulokseen lie tultu? Amerikassa taas keskusteltiin kahden kustannustalon mahdollisesta yhdistämisestä. Kyseessä olivat Pacific Press Publishing Association, joka julkaisee mm. Pääkonferenssin sapattiläksykirjoja ja Review and Herald Publishing Association, joka julkaisee mm. Adventtikirkon päälehteä Review´iä. Viimeksimainitun nettotuotto on laskenut 22 % viimeisten kymmenen vuoden aikana. Jutun mukaan taloutta rasittaa pakko julkaista Adventtikirkolle ”kriittistä” materiaalia. Noh sehän tarkoittanee loppuun jauhettuja Ellen Whiten kirjoja. Ja ovelta ovelle jaettava kirjallinen materiaali on myös taloudellinen rasite. Molemmat on Ellen Whiten aikana perustettu 1800-luvulla ja Ellen kielsi niiden yhdistämisen. http://news.adventist.org/2009/04/efficiency-of-advent.html

10

358

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuten kuuluukin.

      Sama ongelma kautta kristillisen kentän. Eräs iso herätysliike painii raamattuopistonsa taloudellisten tappioiden tähden, ei ole kannattajia. Kirkko painii omassaa, eli ko. ajan muuttuminen ja asioiden päivittäminen tähän aikaan. Näin ollen varmasti Adventtikirkkokin tarkastelee kaikkia toimiaan on normaalia tehtävää.

      • muutama vuosi

        sitten,....nyt oltaisiin jo Kallion kirkossa riemusaatossa ja jos kirkon täyttyessä voisi kallion Ev.Lut.kirkosta vuokrata tilaa LAUANTAISIN? Ja miksei jo nyt vuokrattaisi kaikissa kunnissa kirkkoja lauantaisin? Taitaisi olla edullisempaa kuin se että pidetään omia tyhjillään kuusi päivää viikossa? Saanko provikat hyvästä ehdotuksesta? Paavo Pesusieni :)


      • provikat kiinteisölle.
        muutama vuosi kirjoitti:

        sitten,....nyt oltaisiin jo Kallion kirkossa riemusaatossa ja jos kirkon täyttyessä voisi kallion Ev.Lut.kirkosta vuokrata tilaa LAUANTAISIN? Ja miksei jo nyt vuokrattaisi kaikissa kunnissa kirkkoja lauantaisin? Taitaisi olla edullisempaa kuin se että pidetään omia tyhjillään kuusi päivää viikossa? Saanko provikat hyvästä ehdotuksesta? Paavo Pesusieni :)

        Jospa ne vuokralaiset kävisivät Adventtikirkossa, voisihan se olla niinkinpäin, kuten monessa paikassa käyvätkin, sapattina ja sunnuntaina, sekä muinakin päivinä.


      • kirkkoja ei muille
        muutama vuosi kirjoitti:

        sitten,....nyt oltaisiin jo Kallion kirkossa riemusaatossa ja jos kirkon täyttyessä voisi kallion Ev.Lut.kirkosta vuokrata tilaa LAUANTAISIN? Ja miksei jo nyt vuokrattaisi kaikissa kunnissa kirkkoja lauantaisin? Taitaisi olla edullisempaa kuin se että pidetään omia tyhjillään kuusi päivää viikossa? Saanko provikat hyvästä ehdotuksesta? Paavo Pesusieni :)

        vuokrata.. kysytty on.


    • kristikunnalle

      Jälleen yksi turha lahko nimeltä SDA- Seventh Day Adventist Church lakkautetaan taloudellisista syistä ja kusetuksen noustua jo pään yläpuolelle?

      • sunnuntain pissitys ihan täydestä. Koko Raamatusta ei minkään kielisestä eikä minnkään erikoisen valtion Raamatusta löydy sunnuntain siirtoa Jumalalliseksi levon päiväksi. Sunin mukaan ei Raamatussa olevia tarinoita saisi muutella? Kuulema Raamatun vastainen pyhitys elämä on Saatanasta? Koska Raamattu itse todistaa sen, etten Raamatun sanoman rinnalle saisi vieraita Jumaluuksia asetella? Kuitenkin tuo luonnon palvojien Aurinko Jumala on tullut Kristikunnan palvonnan kohteeksi, noin sivu-tuotteena. Minä vaan ihmettelen kauhiasti, Miksi Jeesus itse Jumalan edustajana. Ei muuttanut sapattiaan sunnuntaille, vaan siihen tarvittiin Keisarillinen käsky Rooman keisarilta. Ja Keisari lahjoitti vielä maanpäällisen Jumaluuden Rooman Piispakunnalle, joten nyt on Kristityillä Jumalanaan Jumalan Pojan Viransijainen. Pontifex Maxsimus. Historiallisesti nämä aikaisemmat Jumaluudet ovat olleet samankaltaisia pelastajia, kuten on Jeesuskin. Tämä Aurinko-Kristillisyys on hieno tapa vetää ihmisiä huulesta. Tietenkin kaikki tapahtuu nykyään vaapaaehtoisesti. Näet palvelus päivä on vain ihmisten kuuliaisuuden osoitus omalle aurinko Jumalalleen!


    • Ihan mukava tietää ja mukava spekuloidakin. Vielä kun rukoilemme Herran opettamaa rukousta asiain yli, niin olkoot niin tai näin - Jumalan tahto pääsee enemmän vaikuttamaan asioihin. Rukouksessahan annamme Jumalalla mahdollisuuden. Vaikka kyllä Hän ilman meitäkin säätää ja päättää. Matt 6:9-10 9 Rukoilkaa siis te näin: Isä meidän, joka olet taivaissa! Pyhitetty olkoon sinun nimesi; 10 tulkoon sinun valtakuntasi; tapahtukoon sinun tahtosi myös maan päällä niinkuin taivaassa;

    • "älä varasta"

      Miten äskettäinen adventistipappien yli 10 % palkankorotus tukee rivijäseniä?

      • Kirkon Piispojen yli miljoonan menevät vuositulot. Minä vain ihmetteken kuinka viisas Suomen kansa on, kuin koira, joka ei voi elää ilman kirppuja. Tämä Papisto valtion kirkossa, on kuin, kirput koirissa. Uskon vakaasti siihen, että jos Kirkko eroitettaisiin valtiosta, niin se kuolisi sukupuuttoon. Näet näitä vaapaa ehtoisia lypsettäviä lehmiä ei taitaisi liikoja löytyä. Valtion kirkollinen toiminta ei ole kytketty vapaaehtoisuuteen, vaan pakko verotukseen. Näin ollen kirkkokansa toimii kirppuina Papistossa. Onkohan maailmassa mitään muuta maata, joka perustuu Pakolliseen huijaus toimintaan. Ruotsihan on vapauttanut uskovansa valtion holhouksesta. Loppu kommentti on "Älä varasta rosvoa pakolla"


      • ja elät virtuaalimaailmassa..

        tuollaista ei ole tapahtunut, joten se siitä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet hirvein ihminen kenet olen tavannut.

      Olet järkyttävä.
      Ikävä
      120
      2168
    2. Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten
      Maailman menoa
      412
      2094
    3. Sinun ja kaipaamasi törmääminen

      Missä sinä haluaisit sen satunnaisen kohtaamisen mieluiten tapahtuvan?
      Ikävä
      97
      1156
    4. Ammuskelua Eliaksenkadulla

      Mikä homma? Hirven metsästykseen vielä lähemäs 3kk. Oliko lie puuman metsästystä..?
      Tornio ja Haaparanta
      13
      948
    5. Olen pahoillani jos kärsit.

      Mutta meidän välejä ei voi korjata. Rakastin sua tiedoksi. Älä tee itelles mitään vaan hae apua.
      Ikävä
      34
      770
    6. Haluan sua ihan vtullisen paljon

      Kokonaan ja seksuaalisesti. Pää räjähtää kohta
      Ikävä
      43
      738
    7. Ymmärrätköhän nainen

      Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi
      Ikävä
      109
      726
    8. Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?

      Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!
      Huittinen
      14
      700
    9. Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus

      Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte
      Sinkut
      166
      686
    10. Luvattiin työpaikka, mutta mitään ei kuulukaan

      Kuinka yleistä tällainen on? Ehdin jo iloita työpaikasta, turhaan, kun mitään ei kuulukaan työnantajasta, joka ilmoitti
      Työn hakeminen
      30
      639
    Aihe