Kokoomuksen kansanedustaja Ben Tsytzkowits on nyt niin "kansan puolella" kun puhutaan valtion yritysten palkkioista. Hän vakuuttaa olevansa juuri sitä mieltä että niitä ei pidä maksaa. Hän on istunut eduskunnassa niin kauan kuin muistan. Koskaan aikaisemmin en ole kuullut hänen puhuvan moista. Vasta kun kansa on alkanut protestoida, on tullut hätä käteen kokoomuksen kannatuksen puolesta ja on pitänyt kiirehtiä vakuuttamaan että sitä mieltä minäkin olen. Miksi hänkään ei ole vaikuttanut asiaan aikaisemmin? Siksi, että kokoomuslaisten edun mukaista on saada lisää rahaa rikkaille. Sitä vartenhan kokoomuspuolue on olemassa, vaikka he nyt kannatuksen saamiseksi ovat julistautuneet työväenpuolueeksi. Teot ovat olleet kuitenkin koko hallituskauden kaikkea muuta. Vai tarkoittaako se että "työväestö pois"? Tilalle työtä tekemään kehitysmaista halvalla maahanmuuttajia. Jonkunhan työt on tehtävä, ei rahaa rikkaille muuten tule. Ei valtion yrityksetkään pelkillä optioilla elä, tuotteet on jonkun tehtävä.
Uskomaton kameleontti!
Toivo on mennyt.
5175
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
joka kyseisessä TV ohjelmassa puolusti niinansiokkaasti kokoomuksen luomaa palkitsemisjärjestelmää: Fortumin bonusjärjestlmähän on kokoomuksen käsialaa.
..itsekin ole saanut melkoiset provikat Liliukselta ja kumppaneilta, vai meinaakko, jotta ihan vain ökyrikkaiden keskinäisestä solidaarisuudesta hommasi pojille mahtavat palkkiot?
optiopolitiikasta keskustelua alunalkaen. BZ oli jo silloin vastaan koko optiopalkkiojärjestelmää,kun se luotiin. Yksi mies ei vain voi paljonkaan vaikuttaa noihin asioihin. Sitäpaitsi, kyllä demarit ovat olleet luomassa tuota systeemiä siinä missä oikeistokin. Ihan turhaa oikeistoa yksin syyttää. Virheitä on tehty puolin ja toisin. Ei pidä olla niin yksipuolinen näkökanta asioihin. BZ:n mielipiteet nousivat taas esiin, kun asia tuli ajankohtaiseksi. Ei hän ole takkiansa kääntänyt.
42-syntyneet ulos eläkeputkessa oikein vakavissaan. Perusteli asiaa, "niitä on niin vähän". Ons siinä uskomaton jätkä. Tarvitsisi pienen opetuksen.
niin vanha kettu hän jos kukaan haistaa tulevan katastroofin nykyään kun ei voi enään pimittää tosiasiaa että nykypolitiikka tule väistämättä tiensäpäähän. siinä ei auta vaikka torssi toisi kaikki värilliset suomeen hyysättäväksi.