Pahan valta

Eräs ihmisiä kiinnostava kysymys on pahan vallasta ja mitenkä ihminen voi siihen joutua. Miten pahuus voidaan voittaa ateismin keinoin?
5215
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Puhtaalla järjellä. On nimittäin tapauksia, joissa skitsofrenia on voitettu kylmällä järjellä ja päättelyllä. Vai tarkoititko "pahan vallalla" jotakin muuta?

Äänestä

jättää se paha luomatta?????

Äänestä

Juopottelemalla, vetämällä kessua, naimalla, kiroilemalla, tai kirjoittamalla palstalle.

Äänestä

Miten pahuus voidaan voittaa Jumalan keinoin? Sillä on ollut jo yli 2000 vuotta aikaa siihen, toisin kuin ateisteillä!

Äänestä

Paha=Kristinusko Joten eikö teille ole selvää mikä on ateistien keino vapautua pahasta http://www.eroakirkosta.fi

Äänestä

Kommentoi aloitusta


new life kirjoitti:

Eräs ihmisiä kiinnostava kysymys on pahan vallasta ja mitenkä ihminen voi siihen joutua. Miten pahuus voidaan voittaa ateismin keinoin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu