Suomessa on ruoan hintaa pidetty pitkään alhaisena maataloustukien avulla. Nyt nousevat kustannukset ovat vieneet hinnan nousupaineet pisteeseen, ettei sitä enää voida lykätä. Maailmalla lannoitteiden hinnat ovat nousseet rajusti. Rehuviljan hinta on korkealla myös meillä.
Kohonneet viljelykustannukset tuntuvat viljelijöiden kukkarossa. Raskas työ, ikääntyminen ja raju rakennemuutos maatiloilla on saanut monet luopumaan viljelystä. Yllättäen on tultu tilanteeseen, jossa jo 1960-luvulla alkaneen ylituotannon Suomesta on tultu 2000-luvun Suomeen, jossa maitoa ja lihaa tarvittaisiin enemmän, mutta samaan aikaan tilojen määrä vain vähenee.
- Tässä on otettava myös huomioon se, missä ajassa tuotanto reagoi näihin muuttuneisiin tilanteisiin. Tuotantoa ei voi lisätä kovin nopeasti, koska luonto vaatii oman aikansa. Tuottavia lehmiä ei saada hetkessä, muistuttaa Nieminen.
- Tuottajan kannalta olisi parasta, jos kasvu olisi tasaista ja kysyntä hitaasti kasvavaa. Silloin siihen voitaisiin varautua. Tämä on hankalaa, jos kysyntä yhtäkkiä kasvaa räjähdysmäisesti, Nieminen toteaa.
Suomen elintarviketeollisuus rakentuu pitkälti periaatteelle, että kotimarkkinoiden kysyntä täytetään ensisijaisesti. Tämä periaatteen rinnalle on viime vuosina tullut ajatus, että ollakseen kilpailukykyinen elintarvikeyritys Suomessa, yrityksellä on oltava myös vientiä ulkomaille. Esimerkiksi Valio vie maailmalle runsaasti juustoa, jogurttia ja maitotuotteita.
- Suomessa tuotetaan suomalaista kuluttajaa varten. Kotimaista kuluttajaa on hellitty siitä huolimatta, että maailmalla voisi saada paremman hinnan
http://www.karjalanmaa.fi/tarkennus.php?lehti=1049&id=20204609
Totuus ruoan hinnan noususta!
Se on totuus!
13257
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Ostan sitä, mikä on kaupan hyllyllä halvinta.
työläisten valmistamia elintarvikkeita, kuten juustoja, makkaroita jne. jne. Pidetään kotimainen kysyntä yllä ja työpaikat Suomessa! :)
: (
työläistäkään, jos kaikki ajattelisivat noin!
Kun köyhällä on nälkä, ei köyhä jaksa ajatella muuta kuin, miten nälkä helpoiten karkoitetaan.
varaa ostaa halpaa! Hyvä suomalainen elintarvike on köyhällekin halpa vakuus siitä, että hän pysyy terveenä ja voi hyvin! Köyhänkin pitää muistaa liikunta!
Sanomme kaupan kassaneidille, että haluan tämän hyvän kotimaisen elintarvikkeen, mutta en pysty sitä maksamaan.
SDP nosti aikoinaan ruoan alv:ta 12 prosentista 17 prosenttiin. Porvarihallitus laskee sitä saman verran eli viisi prosenttiyksikköä! Pian se sinunkin leipäsi maksaa piirun verran vähemmän!
ÄÄNENKANNATTAJAN ROPAKANTA ROMAANIN KIRJOITTAA ENTINEN P-K KARJALAINEN.
SDP nosti aikoinaan ruoan arvonlisä Kirjoittanut: veroa! 18.4.2009 klo 22.04 SDP:n johtama hallitus nosti v. 1995 ruoan arvonlisäveroa 12 %:sta 17 %:iin (viisi %-yksikköä)! Ilmankos SDP vastustaa edelleen jo tehtyä päätöstä laskea ruoan arvonlisäveroa! Veron laskeminen tarkoittaa SDP:n ajaman huonon päätöksen kumoamista ja totuus virheellisestä päätöksestä satuttaa SDP:n edustajia! http://www.talentum.com/doc.ot?d_id=405884 Porvarihallitus laskee ruoan arvonlisäveroa SDP:n korotuksen verran eli 5 %-yksikköä 17 %:sta 12 %:iin! http://www.pty.fi/634.html http://www2.eduskunta.fi/fakta/edustaja/479/arkisto/tie dotteet06/tiedote250906.html Tässä erittäin hyvä idea: http://www.pomminpurkajat.fi/lehtiarkisto/uutisarkisto/ fi_FI/alv_ale/ Lunastetaanko lupaus laskea ravintoloiden ruoan alv:a ??? http://www.viisitahtea.fi/content/view/3745/49/
vasten mielisin kaikista on s-l anttila.onko tyhjäisempää fraasia kuin suomalaisen lihan laatukriteerit.luuleeko muka suomalaiset, että muu eurooppa syö vähemmän laadukasta.pelkkää tyhjää onttoutta tosiasialle, suomessa ruuan hinta on noussut eniten EU maissa ja suomalaiset maksavat edelleen EU:ssa eniten kansallista tukea.faktat pöytään härskit siipeilijät!.
ruoan arvonlisäveroa: SDP nosti aikoinaan ruoan arvonlisä Kirjoittanut: veroa! 18.4.2009 klo 22.04 SDP:n johtama hallitus nosti v. 1995 ruoan arvonlisäveroa 12 %:sta 17 %:iin (viisi %-yksikköä)! Ilmankos SDP vastustaa edelleen jo tehtyä päätöstä laskea ruoan arvonlisäveroa! Veron laskeminen tarkoittaa SDP:n ajaman huonon päätöksen kumoamista ja totuus virheellisestä päätöksestä satuttaa SDP:n edustajia! http://www.talentum.com/doc.ot?d_id=405884 Porvarihallitus laskee ruoan arvonlisäveroa SDP:n korotuksen verran eli 5 %-yksikköä 17 %:sta 12 %:iin! http://www.pty.fi/634.html http://www2.eduskunta.fi/fakta/edustaja/479/arkisto/tie dotteet06/tiedote250906.html Tässä erittäin hyvä idea: http://www.pomminpurkajat.fi/lehtiarkisto/uutisarkisto/ fi_FI/alv_ale/ Lunastetaanko lupaus laskea ravintoloiden ruoan alv:a ??? http://www.viisitahtea.fi/content/view/3745/49/
Jäklleen on porvarihallituksen jäljiltä maan talous pahassa kriisissä ja se on saatettava tasapainoon ja muita konsteja on vähän kuin tulojen lisääminen tai menojen leikkaukset. Kaitanen alentaa rikkaiden veroja ja lisää valtion velkaa, sitten kun on maksun aika on rahaa saatava jostakin valtion kassaan. S-L Anttila lapioi lisää rahaa maataloudelle ja ei puhetakaan mistään säästöistä tai 56 eläkeiän nostamisesta. Ja väärä vala päälle, se on kepurehellisyyttä, siis täyttä valhetta valheen päälle.