Uskon Jumalaan/Jumaluuteen, mutta en samalla tavalla kun kirkko/kirkot/jehovat/mormonit ym. lahkot opettavat. En myöskään usko idän uskontoihin islamiin ym, juutalaisuuteen hinduihin guruihin. En yli-luonnollisiin juttuihin!
En kuulu kirkkoon, enkä muuhunkaan uskonnolliseen järjestöön.
Olenko ateisti vai mikä?
En tiedä
olenko ateisti?
6235
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
jos olet lapsi asia on ok, jos oelt aikuinen, mieti moneen kertaan, onko järkevää uskoa satuihin totena.
ja lukemattomat muut.En tosin tiedä mitä kohdallasi tuo jumaluuteen uskominen merkitsee,sitäkin on niin kovin monta versiota.Itse olen hylännyt kaiken ulkoapäin tulevan käännytystyön,olkoonpa se uskonnon edustajien tai ateistien suorittamaa.Voin vain näitäkin kirjoituksia tällä sivulla katsoessa todeta että vielä on pitkä matka monella kuljettavana,ennen kuin pienintäkään ymmärrystä on kehittynyt.En edes tarkoituksella tänne sivulle hakeutunut,vaan sisällysluetteloa selatessa huomasin tuonn kirjoittamasi otsikon ja mielenkiinnosta asiaa kohtaan avasin sivun.Eiköhän jatketa omana itsenä olemista ja annetaan elämän muovata meidät sellaiseksi,minkä tuloksen näemme kymmenien vuosien kuluttua.Määräysvaltaa oman sisäisen minän käskemiseen ei varmasti kannata antaa minkään otsikon alla olevalle ryhmittymälle,vaan olla oma herransa.
On vain asioita, joita emme vielä ymmärrä.
Ateismi on jumalauskon puuttumista, ja sinulta sitä ei oman kertomasi mukaan puutu, joten et ole ateisti. Sillä miten uskot ei ole merkitystä.
Mitäs jos olisit vaan ihminen ja jatkaisit iloisena eteenpäin elämässäsi? Turha sitä on aina etsiä laatikkoa, johon itseänsä tunkea. Kristitty, muslimi, agnostikko, ateisti, jehova, hindu...sananhelinää yhtä kaikki.
...ateisti. Jos uskot jumalaan (ihan sama millainen) et ole ateisti vaan teisti. Jos jumala ei ole yli-luonnollinen, niin millainen jumala se oikein on?