MANSIKKA Allergia ?!

***JH***

HEI Tyttöni 3,5 v söi eilen torttua jossa käytetty vähä n pakasteesta sulatettua mansikkaa.... Yöllä tuli oksennus... ja vain pieni, ei koko mahallista... Sama kävi vuosi takaperin, kun sai ekan kerran talvel jälkeen "tuoretta" mansikkaa. Tyttö kestää hyvin esim. mansikka jätskiä, kiisseliä ym. missä mansikka ei ole ns. tuoreena. KERTOKAAHAN MUUT KOKEMUKSIA KUINKA ILMENEE??!! Ja onko jotain muuta sama oireista allersiaa jollaai?!

5

4192

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mustiikka

      Kokeile uudestaan. Eiköhän totu jos tottui viimevuonnakin ensimmäisen kerran jälkeen. Espanjalaiset ja Hollantiklaiset mansikat on aika myrkytettyjä, eli kait muistit pestä hyvin.

    • ex-mansikka-allergikko

      On ihan mahdollista, että keitetty mansikka käy, mutta keittämätön ei. Mulla oli nuorempana mansikka-allergia, mutta pystyin syömään isäni tekemää mansikkahilloa, koska hän keitti sitä riittävän pitkään. Itse en voinut keittää mansikoita, koska siitä keittämisestä tuleva haju aiheutti pahat hengitystieoireet. Nykyisin voin syödä mansikkaa kaikissa muodoissaan. Eli jos tuntuu, että tuore mansikka ei sovi, niin älä anna mansikkaa tuoreena, mutta voit huoletta antaa sitä niissä muodoissa, missä se ei aiheuta oireita.

    • porkkana-, peruna-,

      omena-, ja sitrushedelmäallergia kanssa samanlainen, eli keitettynä, paistettuna, uunissa laitettuna on ihan sopivia, mutta raakana oksettaa tai hengitys rupeaa vinkumaan. Allergiat alkoi kolmivuotiaana ja on jatkuneet siitä lähtien. Nykyään on helpompia kuin teininä, jolloin pelkkä mansikan ja sitrushedelmien haju sai hengityksen vinkumaan. En tiedä miksi keitetyt sopii vaikka raa'at ei, mutta niin se vaan on.

    • ***JH***

      Kiitos vastauksista... Juu pesty on hyvin, mutta enpä nyt kyl ennen kesää anna uudelleen ja siittenkin vaan pienii määrii kerralla. Saa nähdä kestääkö, vai onko tullu iha kunnol allergiseksi..... Tuntuu ihan kummalta, ku näin kävis vaan ns. ekalla kertaa. Onko kellään kokemuksii kiivistä??? veljelläni paha allergia- oksennus lentää monesti ja kaaressa.... vaik vaan teelusikallise ottas. Eikös sen sanota kumminkin olevan vastaavaa ku mansikan.?!

      • sekä herneet

        itselläni puhkesi mansikka-allergia n. 10-vuotiaana. Tulee kuumetta, maha tosi kipeäksi ja nokkosihottumaa pitkin kehoa. Suu ja nielu kutisevat. Kiivissä on samaa ainetta, mutta kestän sitä enkä saa oireita.Nuorempana kestin myös mansikkahilloa jonkin verran, mutta iän myötä jo hajukin tekee pahaa. Jos lapsen sukulaisella on kiivi-allergia, älä nyt ihmeessä ärsytä alkavaa oireilua tuputtamalla juuri sitä ainetta, joka aiheuttaa yliherkkyyttä. Se voi pahentaa tilannetta aika tavalla ja laukaista suuremman ketjureaktion kuin vain oksentelun. Anna lapsen vanhempana itse päättää, haluaako laittaa mansikan suuhunsa vai ei. Oma poikani ei milloinkaan halunnut raakoja herneitä, vaikka toinen popsi niitä vieressä hyvällä halulla. En tuputtanut, koska isänsä veli ja oma äitini ovat allergisia herneille. (keitto kyllä maistui) Onhan kesä täynnä muitakin tuoreita kasviksia ja kotimaisia marjoja kuin mansikkaa. Oikein kivaa kevättä sinulle ja pienokaisellesi!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      72
      2790
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      75
      2338
    3. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      75
      2188
    4. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      2
      2075
    5. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      5
      1504
    6. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      10
      1439
    7. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      78
      1172
    8. Taas alkoi soidinmenot.

      Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis
      Ikävä
      8
      1070
    9. Mitä eniten haluat

      Kaivatustasi.
      Ikävä
      69
      1067
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      119
      1024
    Aihe