Hei kaikki! Osaisiko joku kertoa, miten nämä päivämääräasiat menevät pääsykokeissa. Olen hakenu sekä Helsingin että Turun yliopistoon Suomen kieltä lukemaan, mutta pääsykokeet ovat samana päivänä (2.6.) Jos siis käyn Helsingissä pääsykokeissa, otetaanko se huomioon myös Turussa? Myöskään en löytänyt mistään Turun yliopiston Suomen Kielen pääsykoekirjoja. Anyone? Kiiiitos!
Suomen Kielen Pääsykoepäivämääristä!
josballet
1
405
Vastaukset
- ...
Kannattanee varmaan aloittaa opiskelu siitä, että suomen kieli kirjoitetaan pienellä. Pääsykoeasiaa kannattaa varmaankin kysyä oppiaineiden toimistosta tms. Pääsykoekirja Turkuun: http://www.utu.fi/opiskelu/opiskelijaksi/hakeminen/valintakoekirjat.html Kirjan saa tilattua esim. Turun yliopiston kirjakaupasta, jos kysymyksesi tarkoitti sitä, ettet ole löytänyt paikkaa, jossa kirjaa olisi myytävänä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1192572
Juniorivalmennus Jokereissa..
Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau562007Ammuskelua taas
Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.221662- 1291508
- 681283
Introverttinä osastolla
Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s3581243Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?
Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?711180- 891055
- 89945
- 128910