Sima, sitruuna vai appelsiini?

Tuleeko simasta mielestänne parempi sitruunalla vai appelsiinillä vai niiden sekoituksella? Antaako appelsiini makeamman tuloksen vai miten eroavat? Entä tekeekö suurempi määrä hiivaa alkoholipitoisempaa simaa, kitkerämpää vai minkälaista?
1690
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Siihen en ota kantaa, kumpaa sitruunaa vai appelsiinia. Ne kaikki on aina makukysymyksiä, toinen tykkää ja toinen ei. Mutta hiivaan ja prosenttiin vastaan kyllä. Vaikka sinne ämpärillisen hiivaa laitat, niin prosenttia ei tule yhtään enempää. SOKERI ON HIIVAN RUOKAA!!! Niinkauan kun sitä löytyy, hiiva lisääntyy pirunmoisella vauhdilla ja samalla tulee prosentteja myös. Sitten tulee se raja vastaan, kun hiiva kuolee siihen alkoholiin. Vaikka kuinka olisi sokeria, niin ei käy enää. Tuo raja on jossain 14-16 prosentin paikkeilla, hiivoistakin hieman riippuen. Jos olet kotikaljaa tai kotiviiniä tehnyt, niin siinä näet sen hiivan kasvamisen. Laitat pienen nokareen hiivaa esim 25 litran soikkoon ja kun "kiljusi" on valmis, hiivaa on purkinpohjalla toista litraa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


simantekijä kirjoitti:

Tuleeko simasta mielestänne parempi sitruunalla vai appelsiinillä vai niiden sekoituksella? Antaako appelsiini makeamman tuloksen vai miten eroavat? Entä tekeekö suurempi määrä hiivaa alkoholipitoisempaa simaa, kitkerämpää vai minkälaista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu