Onko näin, että se on ihan turha jo verokortin prosentteja varten laittaa tulevan vuoden matkakulut vähennyksiin netissä? Kun nyt sain vuoden 2008 verotiedot niin ei ollut mainittu mitään matkakuluvähennyksistä ja jäännösveroa päälle vaikka niin tein. Eli nyt pitää erikseen laskea ja ilmoittaa ne matkakulut vähennyksiin että tekevät korjauksen?
Ja ei kai sitä nyt erkkikään tiedä, paljonko sitä rahaa on ainoastaan matkakulujen bensoihin mennyt muun ajon seassa. Joten järkevimmältä vaikuttaisi laskea matkakulut käyttäen sitä 24 sentin hyvitystä per kilometri?
Matkakulujen
Vähennys
3660
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
tietää paljonko todelliset matkakulut on olleet (vaikka olet muutosverokorttia hakiessa niin arvioinut). Eli lähetät vaan kiltisti vaikka netin kautta ne matkakulut niin voit päästä niistä jäännösveroista eroon.
Ei se ole turhaa. Jos tulevan vuoden työmatkakulusi ovat tiedossasi jo hyvissä ajoin, ilmoittamalla matkakuluvähennykset jo etukäteen vähennys otetaan huomioon jo ennakonpidätyskessä, etkä maksa liikaa ennakkoveroa. Tietysti jos haluat veronpalautusta, niin liika ennakko ei haitanne. Monet ihmiset kuitenkin haluavat, että ennakkovero on mahdollisimman lähellä lopullista. Matkakuluvähennykset pitää sinun itse lisätä esitäytettyyn veroilmoitukseen, jos haluaa, että ne luetaan hyväksesi. Ei niitä tietenkään ole pakko laittaa, kyllä veroja saa maksaa enemmän kuin tarvitsisi. Olet ilmoittanut itse arvioidut matkakulusi, mutta verottaja ei tiedä, onko arviosi osunut oikeaan. Jotain pitää itsekin tehdä.
Matkakuluvähennys tehdään halvimman kulkuneuvon mukaan, eli pääasiassa julkisilla. Erikseen perustellen (ja erityisehtojen täyttyessä, lue esim. täyttöoppaasta, joka tuli veroehdotuksen mukana) sentteinä/kilometri omalla autolla. Sillä, paljonko kulkeminen oikeasti maksoi, ei siis ole asian kanssa juurikaan tekemistä, jos vähennyksen tekee oman auton käytöstä