Viitsisikö joku uskovainen..

Määritellä minulle termin. Uusateisti.. Mietin tässä vain että onko minun uskomattomuuteni tätä uutta sorttia, vai sitä vanhaa.. Hmmm.... Täällä periferiassa ei aina olla selvillä näistä suuren maailman suuntauksista..
14513
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

määritellä jumaliin uskomattomuus uudella tavalla. Ei siinä mitään järkeä ole, mutta milloin uskovaisten touhuissa olisi järkeä ollutkaan?

Äänestä

Minä ainakin olen ihan vanhansorttinen ateisti. En usko jumaliin. Kuka tuon uusateisti-termin oikein mahtoi lanseerata. Typerä sana.

Äänestä
  • Sanahan kehoittaa valvomaa.joo kai se liittyy jotenki et davrlinki on feidattu ja menty eteepäi.se oli veikkaus.

    Äänestä

  • eikkari7 kirjoitti:

    Sanahan kehoittaa valvomaa.joo kai se liittyy jotenki et davrlinki on feidattu ja menty eteepäi.se oli veikkaus.

    "Sanahan kehoittaa valvomaa.joo kai se liittyy jotenki et davrlinki on feidattu ja menty eteepäi.se oli veikkaus." Mitä helvettiä tuo sönkötys oikein tarkoittaa?

    Äänestä

  • Koska perusateismi edellyttää rationaalisimmillaan evoajattelua, niin missä vaiheessa mielestäsi jokin otus jäsensi itsensä ateistiksi? Milloin ateismista ilkesi sanoa, että se olisi edes jonkin sortin filosofinen klöntti?

    Äänestä

  • kääkkäateisti kirjoitti:

    Koska perusateismi edellyttää rationaalisimmillaan evoajattelua, niin missä vaiheessa mielestäsi jokin otus jäsensi itsensä ateistiksi? Milloin ateismista ilkesi sanoa, että se olisi edes jonkin sortin filosofinen klöntti?

    ei siinä mitään sen kummempaa ole. Ei ateismi edellytä evoluutioteoriaan perehtymistä.

    Äänestä

Sanan "uusateismi" lanseerasi Rabbi Jaakob syyttäen ateisteja epäisänmaallisuudesta kun he loukkavisavat isralelin koskemattomuutta. Vertaa uusnatsi.

Äänestä

En ole uskovainen mutta jos sallit yritän valottaa käsitettä. Uusateismi käsitteenä on tullut suosituksi monissa apologeetikkopiireissä. Etuliite "uus-" on käytännöllinen sillä se herättää assosiaation mm uusnatseihin. Natseihinhan ateismia on ennenkin valheellisesti yritetty yhdistää. Lisäksi yritetään luoda kuvan siitä että yritetään uudestaan tuoda toimimattomaksi todettu "ideologia" keskusteluun. Testialustana tässä on tietysti neuvostoliitto ja muut kommunistiset hallinnot. Toisaalta uusateismilla tarkoitetaan ateistia joka sanoo ääneen olevansa sellainen verrattuna ongelmattomampaan wanhaan ateistiin joka ymmärsi vaieta jumalattomuudesta. Jos ateismiin liittyy aktiivinen tai passiivinen uskontojen kritiikki se on uusateismia. Tyypillisesti uusateistiksi kutsutaan sellaista joka on seurannut viimeisen kymmenen vuoden tapahtumia ja saanut tarpeekseen ja rohjennut kyseenalaistaa vallitsevaa käsitystä. Ennen ateisti oli älykkö-eksentrikko tai paatunut kommunisti. Loput jumalattomat, suurin osa, näki parhaaksi vaieta koko asiasta. Nykyään on ihmisiä kaikenlaisilla taustoilla joiden ainoa yhteinen nimittäjä on se ettei perusoletuksena ole jumalhypoteesi. Tabut ja käytännöt ovat kauan tukahduttaneet uskontojen välttämättömyyttä kyseenalaistavat äänet. Tänä päivänä argumentit uskonnollisuutta vastaan ovat jo sen verran väkeviä että kirkot ja uskontojen edutajat ovat alkaneet älähtää. Uskontokunnat jotka ovat olleet arkkivihollisia ovat jopa yhdistyneet tässä asiassa taistellakseen yhdessä "uusateismin" kynää vastaan. Syitä "uusateismiin": -on selvää että uskonnot ovat kampittaneet monia pyrkimyksiä rauhaan ja että moni sota on suoraan uskonnon tulosta -uskonnot ajavat ihmisiä ihmisoikeusloukkauksiin -on selvää ettei länsimaalainen ihmisoikeuksia kunnioittava demokratia ole kristinuskon, vaan hiipuvan unkonnollisuuden tulosta -uskontojen vihamielinen suhtautuminen tieteeseen -uskontojen pikkumaisuus: -Kreationismi/ID -katolinen kirkko vs. Dan Brown -Jerry Fallwell vs. teletapit -homoviha -9/11 -aborttien ja homojen syyttäminen 9/11:sta -sukupuolielinten silpominen -koulunkäynnin kieltäminen tytöiltä -uskon välttämättömyys moraalin kehitykselle -historian vääristely... Syitä on monia. Yksi ehkä keskeisin pointti on että "uusateismissa" kristinusko joutuu islamin kanssa sanaan kategoriaan. Siitähän se suuri haloo on syntynyt kun kristittyt ovat alkaneet huomaamaan että se perustus joka mahdollistaa islamin kaikki järjettömyydet löytyy heiltä itseltään.

Äänestä
  • Aloittaja

    Hyvä kirjoitus. Kyllä tuosta kaloja saa.

    Äänestä

kerrottuna toisella sanalla. Palstalla on montakin sellaista henkilöä pyörinyt taajaan.

Äänestä

Uusateisti on kiihkeä ja jopa vihamielinen uskontoja kohtaan. Usein "the four horsemaneja" (Dawkins, Hitch, Dennet, Harris) käytetään malliesimerkkeinä. Uusateisti ei tyydy siihen, ettei itse usko Jumalaan, uusateisti vihaa Jumalaa. Tuo the 4 horsemen on muuten median lyömä termi näille neljälle herralle, jotka julkaisivat uusateistiset kirjansa samoihin aikoihin. Nimitys tulee Ilmestyskirjan neljästä ratsumiehestä.

Äänestä
  • Aloittaja

    "Uusateisti ei tyydy siihen, ettei itse usko Jumalaan, uusateisti vihaa Jumalaa." Huomaako kukaan tässä mitään ristiriitaa??

    Äänestä

  • weccu kirjoitti:

    "Uusateisti ei tyydy siihen, ettei itse usko Jumalaan, uusateisti vihaa Jumalaa." Huomaako kukaan tässä mitään ristiriitaa??

    Miten voi vihata sellaista, minkä olemassaoloon ei usko.

    Äänestä

  • "Usein "the four horsemaneja" (Dawkins, Hitch, Dennet, Harris) käytetään malliesimerkkeinä. Uusateisti ei tyydy siihen, ettei itse usko Jumalaan, uusateisti vihaa Jumalaa." Uusateismi on siis termi, joka on ristiriitainen itsensä kanssa ja on siten täysin merkityksetön. "Nimitys tulee Ilmestyskirjan neljästä ratsumiehestä. " Se on siis uskovaisten luoma olkiukko.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


weccu kirjoitti:

Määritellä minulle termin. Uusateisti.. Mietin tässä vain että onko minun uskomattomuuteni tätä uutta sorttia, vai sitä vanhaa.. Hmmm.... Täällä periferiassa ei aina olla selvillä näistä suuren maailman suuntauksista..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu