Nyt meni yli. Olen uskossa.
Pappi kielsi minua sanomasta kirkossa, että homous ja lesbous on helvettiin johtavaa syntiä.
Minun suuni tukittiin.
Pakotetaanko minut nyt eroamaan kirkosta ja mennä sellaiseen seurakuntaan, jossa saan sanoa synnin synniksi?
En saa sanoa
kirkossa
10294
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Sinun valinta se on! Jos tahdon palvella Jumalan ja Jeesuksen Lain lainrikkojan jumalaa niin et saa puolustaa Jumalaa ja Jeesusta ja Heidän Lakia herraa palvellessa.
Homoseksuaalisuus ei ole niin yksinkertainen kuin, kenties, oletat. Asiat voi sanoa suoraan, mutta on taitoa sanoa ne suoraan. Jos sanot homouden tai lesbouden helvettiin vieväksi synniksi, niin olet toimittamassa kyseiset ihmiset sinne. Heidän seksuaalisuutensa vie heidät helvettiin. Miltä tämä kuulostaa? Heidän oma seksuaalisuutensa, jolle he eivät voi kerrassaan mitään, vie heidät eroon Jumalasta. Vaikka mitä tekisi, homoseksuaali pysyy homoseksuaalina. Ihmisen seksuaalisuutta ei pysty muuttamaan tuosta vaan, ellei laita päälle tavoitehakuista aivopesua. Eli minkä sanoo synniksi: ihmisen itsensä (syyttää ihmistä sellaisesta asiasta, jolle hän ei voi mitään eikä ole siihen syyllinen), piirteen vai teon? Homoseksuaalisuutta on tarkasteltava laajemmassa mittakaavassa sitä ymmärtääkseen. Tutustumalla itse aiheeseen ja kuuntelemalla ihmisiä olen oppinut ymmärtämään asiaa paremmin. Kuitenkaan en ole luopunut omasta näkemyksestäni, että Raamattu ei oikeuta millään muotoa siunaamaan tai vihkimään homopareja, vastaava parisuhde ei ole Raamatussa edes vaihtoehto. Homoseksuaalisen parin voi sanoa Raamatun perusteella elävän julkisynnissä. Älä missään tapauksessa eroa kirkosta, vaan perehdy asiaan ja koettele asioita ja itseäsi. Opettele näkemään mielipiteiden taakse perustelut, että onko taustalla argumenttina esim. tunne tai hyväksynnän tarve. Asiat saavat uusia puolia ja joutuu myös koettelemaan omat näkemyksensä ja rakentamaan niille kestävämpää pohjaa. On kohdattava myös omat pelkonsa, esim. kohdata homoseksuaali ihan tavallisena ihmisenä kuten itsekin on, ettei seksuaalinen ominaisuus vähentäisi hänen ihmisarvoaan.
silloin kun tampereen hiippakunnan piispa savusti markku koivistoa ulos kirkosta. nyt on sitten koivistokin perustanut oman kirkon, johon en tosin ole itse liittynyt kun asun toisella paikkakunnalla. olen käynyt pariin otteeseen paikallisessa helluntaiseurakunnassa ja ainakin toistaiseksi vaikutta ihan mukavalta, vaikka eihän mikään paikka ole täydellinen. tutustu etukäteen vaikka täällä http://www.netmission.fi/
Mutta kun täällä länsimaissa nyt vain on sellainen tapa, ettei seksuaalirasismia katsota hyvällä. Siksi kirkkokin hieman joutuu hillitsemään innokkaimpia homovihaajia, ettei laitoksen maine menisi aivan lopullisesti. Jos tämä ei sinulle sovi, niin eräissä muissa maailmanosissa on vallassa eräs toinen uskonto/kulttuuri, jossa homoja odottaa paljon pahempi kohtalo, kuin tulla siunatuksi paikkaan, jota ei ole olemassa.
vaan kuuntele, rukoile, ja laula virsiä. Keskity hartauteen äläkä haasta riita ja eripuraa. Papillasi on muutakin tekemistä kuin selvittää sinun aiheuttamiasi sotkuja.
Voit olla "uskossa", mutta et ole kristinuskossa. Siinä on suuri ero. Jos et suostu parannukseen, toivottavaa on, että menet homojen vihaajien lahkoon. Siellä sinut varmasti hyväksytään synteinesi.
Ei saa sanoa mitään mikä olisi homouden vastaista. Ymmärrän järkytyksesi hyvin, mutta johan kirkko järjestelee kaikenmaailman sateenkaarimessuja näille hemmoille, jotta saavat siunauksen elämäntavalleen,- ja kuten olet huomannut nimenomaan elämäntavalleen. Luterilaisuudessakin on uskovia seurakuntia, joten älä nyt vaihda 'kirkkokuntaa' sentään. Mutta homomafiaan ei ole pakko alistua.
Psykiatrit varmaan osaavat auttaa vainoharhaisuuttanne, niin ettei teidän tarvitse kuolemanpaniikissa enempää vauhkoontua.
Vaihda kirkkokuntaa. Suosittelisin sinulle jehovalaisiin siirtymistä tai hellareita. Kummassakin lietsotaan homovihaa samalla tavalla. Voisitte perustaa myös oman kirkkokunnan. Kirkon nimeksi tulisi -HOMOKIRKKO, koska homous on tärkein dogminne, siis negatiivisessa mielessä.
Ah mitkä rinnat, mutta säädytöntä.