Olen laittamassa vuokralle yksiötä Helsigissä. Onko vinkkejä, minkälaista vuokralaista EI kannata ottaa? Maahanmuuttaja? Sossun asiakas? Kun annoin tehtävän välittäjälle, niin on vaikeaa, kun ei edes ole tilaisuutta nähdä, minkälainen ehdokas on kyseessä.
Vastaukset 9
- tulipas
vähän kirjoitusvirheitä, eli Helsingissä jne.
- Soita
Jos vuokralainen on jehova niin katso kaapiesi sisään onko sielä ihmisen ulostetta ja katso läpinäkyvien ( cristaly ) lasien pintaa onko ehyt koska jehovat niitä naarmuttavat . Ota vaikka yhteys Forenom Oy ja kysy heitä vuokralaiseksi, Sanovat olevansa rikkaita ja menevänsä konkurssiin . sanovat maksavansa vuokraa mutta aina alle viikon viiveellä . Tekevät kiinteitä asennuksia ilman lupaa . Heiltä ei kannata ottaa vuokratakuuta vuokratakuu paperina mitään irtaimistoon kohdistuvaa korvausta siitä ei saa SAMPO pankista . Haluavat riidellä tekemistään irtaimisto vaurioista vain Käräjäoikeudessa ( vielä Forenomilla toimilupa ehkä ) . Haluavat tehdä korjaukset itse tietämättä aikaprioriteetin sitovuutta ja esineoikeuden kohtaa kiinteä liitos asuintaloon ( EHKÄ OPPIVAT LÄKSYNSÄ ) .
- outoagfd
Saako kysyä että mistä sinä maksat sille välittäjälle? Koko välittäjän ideahan on siinä että se välittäjä auttaa sinua valitsemaan hyvän vuokralaisen?
- sinun on syytä
varmistaa, että hakijan luottotiedot ovat kunnossa. Jos ne ei ole kunnossa, niin hakija on epäkelpo vuokranmaksaja. Toiseksi on syytä katsoa, että hakijalla ei ole lemmikkiä. Olen itse nähnyt, miten ovenpielille ja parkettilattialle käy, kun iso koira tekee mitä lystää. Iso remontti on varmasti tiedossa. Kolmanneksi kannattaa laittaa ainakin kahden kuukauden takuuvuokra. Se kattaa ainakin osan kuluista, jos vuokralaisen jäljiltä joutuu remontin tekemään. Vielä on syytä varmistaa, että hakija ei tupakoi. Mikään ei ole niin iljettävää kuin keltaiset katot ja seinät, kun tupakoidaan sisätiloissa. Jos näistä vinkeistä oli apua niin hyvä. Muuten ne joutuu kantapään kautta oppimaan.
- KÖHKÖH!
Lemmikinomistajat ja tupakoitsijat asukoot veneen alla? Niinkö?
- onei77
Muuten hyvä, mutta vuokratakuusta ei saa pidättää remonttikuluja eli jos vuokrat on maksettu, niin takuu on palautettava täysimääräisenä. Korjaukset ja rempat perittävä muuta kautta.
- vaikka
KÖHKÖH! kirjoitti:
Lemmikinomistajat ja tupakoitsijat asukoot veneen alla? Niinkö?
omassa omistusasunnossaan, joissa ne jäljet ovat oma ongelma eikä vuokranantajan...
- Repson.
Miksei soskun asiakas? Silloinhan vuokrarahojen saanti on varmempaa, koska vuokran maksaa sosku, eikä vuokralle muuttanut itse edes näe rahoja. Kunhan vain katsoo ettei vuokralainen ole alkoholisti tai huumehörhö. Epäilyttävää on jos vuokralainen itse väittää olevansa varakas. Rehellinen ihminen kertoo ettei rahat oikein riitä ja sosku maksaa vuokran.
- tietoonen
ei forka mee konkkaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja2971233Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "3081166Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔50958- 87924
- 106899
- 101879
- 111742
Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh13604- 64588
Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"
Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh3577