Miksi tämä ei toimi IE7:ssa (toimii firefoxilla ja operalla) Se sijoittuu ruudun vasempaan yläkulmaan eikä 40% alemmas ja se ei ole "fixed" vaan scrollaantuu
position: fixed
9
1034
Vastaukset
- .............
Ja IE menee väärään tilaan. Koitapa tällä.
Quirks-tilasta varmaankin on kyse, jos ei toimi IE 7:ssä. Mutta entäs kaikki IE 6:n käyttäjät? Kyllä position: fixed on turhaa leikkimistä vielä toistaiseksi. Turhaa on myös XHTML:llä leikkiminen. Jos joku ei osaa sitä käyttää (sen perusteella, että hänellä on oikea, hyvä syy siihen), niin XHTML:n suositteleminen on karhunpalvelus. Siitä ei silloin ole mitään hyötyä, mutta haittaa kylläkin.
- .............
Yucca kirjoitti:
Quirks-tilasta varmaankin on kyse, jos ei toimi IE 7:ssä. Mutta entäs kaikki IE 6:n käyttäjät? Kyllä position: fixed on turhaa leikkimistä vielä toistaiseksi. Turhaa on myös XHTML:llä leikkiminen. Jos joku ei osaa sitä käyttää (sen perusteella, että hänellä on oikea, hyvä syy siihen), niin XHTML:n suositteleminen on karhunpalvelus. Siitä ei silloin ole mitään hyötyä, mutta haittaa kylläkin.
Aika siirtyä edes jotenkuten standardeja noudattaviin selaimiin. Ja IE7 saa ainakin arvosanan "huono", eikä IE6:n "käyttökelvoton". IE8 on vielä hieman parempi, "välttävä". Firefox/Chrome/Safari/Opera ollaan mielestäni "hyvä". Erinomaista en ole vielä nähnyt... tosin Safari ja FF betat ovat melko lähellä. XHTML vaatii hieman enemmän, mutta IE ei tule noudattamaan HTML5 määrityksiä vielä moneen vuoteen, toisin kuin kaikki kilpailijat.
- ................
Niin ja käytä XML-tyylisiä tageja sitten. Eli ei vaan , jne.
- aloittaja
Ei ole tuttua tuo XHTML. Eli voinko muuttaa pelkän doctypen vai pitääkö sivustolle tehdä muutakin muutoksia? Onko muita keinoja tehdä paikallaan pysyviä nappeja kuin tuo position:fixed ja framet?
- Jaska Perusjaska
Jos muutat doctypen XHTML:ksi, niin täytyy muuttaa koodikin sitten sen mukaiseksi. Eli tuossakin pätkässä lopetusmerkit br- ja img-tageihin. Kaikki html-ulkoasumääritteet veks, jos sellaisia on jne. Kannattaa lukaista ehkä pari perusopasta xhtml:stä ennen kuin menet muuttamaan mitään. Xhtml on periaatteessa hyvin koodattua html:ää.. Tai ainakin se pakottaa kirjoittamaan parempaa koodia. Lopetustagin tai -merkin puuttuminen aiheuttaa aina virheen. Samoin kuin atribuuttien lainausmerkkien puuttuminen. Lisäksi koodi pitää olla hierarkisesti oikein. Esim. Mikko Ei ole validia koodia. http://www.ohjelmointiputka.net/opas.php?tunnus=xhtml Tuossa on jotain perusjutttuja html:n ja xhtml:n eroista.
- apuuva112
Itse olen opetellut css tyylien laiton ja pyrkinyt mahdollisimman vähäiseen tyylien laittamiseen html koodiin (omasta mielestä näin on helpompi hallita ettei tule liian sekaista koodia myöhempään päiviitämistä ajatellen). Voisi auttaa myös tässä tilanteessa. Johtuisikohan siitä tuo ongelma että ie:ssä ei tueta täysin position:fixed tämä puhdas arvaus ei tieto. esim. #kuva1 { position:absolute; top:50px; left:700px; }
- ...................
Jos IE katsoo ettei sivuston HTML ole tehty oikein, se menee pois standarditilasta tagikeittotilaan. Eli tilaan, joka yrittää tehdä jotain selkoa epästandardista HTML:stä. Firefox, Safari, Chrome ja Opera antavat paljon enemmän anteeksi tässä asiassa. Ja display: fixed; toimii *vain* standarditilassa.
- aloittaja
Samalla sivulla taustakuva toimii fixedillä. Mutta noi napit ei. Eikä toimi vaikka prosenttien tilalle laittaa pixelit. Liian iso homma muuttaa sivut xhtml:lle Onko muuta konstia millä saisin ne fixedit toimimaam oikein. Onko tossa rivissä jotain muutettavaa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle172353Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom671559Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise1031489Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A61432Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.681305Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell801250Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.401231Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001194Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥311087En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?521056